به اولین سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!

شناسه کاربری:
کلمه عبور:
ورود خودکار

نحوه فعالیت در انجمن‌های سایت
دوستان عزیز توجه کنید که تا زمانی که با نام کاربری خود وارد نشده باشید، تنها می‌توانید به مشاهده مطالب انجمن‌ها بپردازید و امکان ارسال پیام را نخواهید داشت. در صورتی که تمایل دارید در مباحث انجمن‌های سایت شرکت نمایید، در سایت عضو شده و با نام کاربری خود وارد شوید.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز، با مراجعه به انجمن قوانین و شرح وظایف ضمن مطالعه قوانین سایت، با نحوه اداره و گروه‌های فعال در سایت و همچنین شرح وظایف و اختیارات آنها آشنا شوید. به علاوه دوستان عزیز بهتر است قبل از آغاز فعالیت در انجمن‌ها، ابتدا خود را در تاپیک برای آشنایی (معرفی اعضاء) معرفی نمایند تا عزیزان حاضر در انجمن بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

همچنین در صورتی که تمایل دارید در یکی از گروه‌های کاربری جهت مشارکت در فعالیت‌های سایت عضو شوید و ما را در تهیه مطالب مورد نیاز سایت یاری نمایید، به تاپیک اعلام آمادگی برای مشارکت در فعالیت‌های سایت مراجعه نموده و علائق و توانایی های خود را مطرح نمایید.
تاپیک‌های مهم انجمن
در حال دیدن این عنوان: ۱ کاربر مهمان
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

پاسخ به: حاضران به غایبان برسانند...
نام کاربری: Montazer_59
پیام: ۴,۲۷۷
عضویت از: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲
از: جمهوری اسلامی ایران 🇮🇷
طرفدار:
- لیونل مسی
- کرایف، ریوالدو، رونالدینیو، پویول، ژاوی و اینیستا
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
- یحیی گل محمدی، برانکو، افشین قطبی
گروه:
- کاربران عضو

خطبه غدیر خم

بخش پنجم: تاكيد بر توجهات به مسئله امامت

هان مردمان! خداوند عزّوجلّ دين را با امامت على تكميل نمود.اينك آنان كه از او و جانشينانش از فرزندان من و از نسل او -تا بر پايى رستاخيز و عرضه‏ برخدا- پيروى نكنند،«كرده‏ هايشان در دو جهان بيهوده بوده»؛ (بقره / 217)
«و در آتش دوزخ جاودانه خواهندبود». (توبه / 17) «به گونه‏ ایی كه نه از عذابشان كاسته و نه بر ايشان فرصتى براى نجات خواهد بود». (بقره / 162)

هان مردمان! اين على است ياورترين، سزاوارترين، نزديك‏ترين و گران‏قدرترين شما نزد منو خداوند عزّوجلّ و من از او خشنوديم.

آيه‏ رضايتى در قرآن نيست مگر درباره‏ او و هرگاه خداوند ايمانيان را خطابى نموده، به او آغاز كرده و آيه‏ ستايشى نازل نگشته مگر درباره‏ او و در سوره‏ «هل أتى على الإنسان» گواهى بر بهشت نداده مگر براى او و آنرا در حقّ غير او فرو نياورده و به‏ وسيله‏ آن جز او را نستوده است.

هان مردمان! على ياور دين خداوند فاع‏ كننده‏ از رسول اوست و هم او پرهيزكار، پاكيزه و رهنماى ارشاد شده به دست خود خداست.پيامبرتان برترين پيامبران،جانشينش درميان شما برترين جانشينان و فرزندانش برترين اوصيايند.

هان مردمان! فرزندان پيامبران از نسل آنان‏اند و فرزندان من از نسل اميرالمؤمنين على.
هان مردمان! به‏ راستى كه شيطانِ اغواگر، آدم را با رشك، از بهشت راند. مباد شما به على رشك ورزيد كه آن‏گاه كرده‏ هايتان نابود و گام‏ هايتان لغزان خواهدشد.
آدم به خاطر يك اشتباه، به زمين هبوط كرد، حال آن‏كه برگزيده‏ خداى عزّوجلّ بود؛ پس چگونه خواهيد بود كه شما شماييد و دشمنان خدا نيز از ميان شمايند.

هشدار! كه با على نمى‏ ستيزد مگر شقى و سرپرستى‏ اش را نمى‏پذيرد مگر رستگار پرهيزكار و به او نمى‏ گرود مگر ايمان‏ دار بى‏ آلايش و به خدا سوگند سوره‏ «والعصر»درباره‏ او نازل شده است: «به نام خداوند همه مهرِ مهرورز، به زمان سوگند كه انسان در زيان است». (والعصر / 2 - 1) مگر على كه ايمان آورده و به درستى و شكيبايى آراسته است.
هان مردمان! خدا را گواه مى‏ گيرم كه پيام او را به شما رساندم و «بر فرستاده، وظيفه‏ اى جز بيان روشن نيست». (عنكبوت / 18 - نور / 54)

هان مردمان! «تقوا پيشه كنيد همان‏ گونه كه بايسته است و نميريد جز با شرفِ اسلام». (آل‏عمران / 102)

بخش ششم: اشاره به كار شكني هاي منافقين

هان مردمان! «ايمان آوريد به خدا و رسول او و نورى كه» (تغابن / 8) همراه ش فرود آمده «پيش از آن‏كه چهره ‏ها را تباه واژگونه كنيم،يا چونان اصحاب روز شنبه (يهوديانى كه بر خدا نيرنگ آوردند) رانده شويد». (نساء / 47)

به خدا سوگند كه مقصود خدا از اين آيه، گروهى از صحابه‏ اند كه آنان را با نام و نَسَب مى‏ شناسم؛ ليكن به پرده‏ پوشى كارشان مأمورم. آن كس که پايه‏ كار خويش را مهر يا خشم على در دل قرار دهد و بداند كه ارزش عمل او، وابسته به آن است.

هان مردمان! نور از سوى خداوند عزّوجلّ در جان من ،سپس در جان علىّ‏ ابن ابى‏ طالب و آن‏گاه در نسل‏ او تا قائم مهدى -كه حقّ خدا و تمامى حقّ ما را مى‏ ستاند- جاى گرفته است؛ چرا كه خداوند عزّوجلّ ما را دليل و حجّت قرار داده بر كوتاهى‏ كنندگان به عمد،ستيزه‏ گران،ناسازگاران،خائنان و گنه‏كاران و ستمگران و غاصبان از تمامى جهانيان.

هان مردمان! هشدارتان مى ‏دهم: همانا من رسولخدايم. پيش از من نيز رسولانى آمده و سپرى شده‏ اند. پس آيا اگر بميرم يا كشته شوم، به جاهلیت بر مى‏گرديد؟ «و آن‏كه به قهقرا برگردد ،هرگز خدا را زيانى نخواهد رسانيد و او سپاس‏گزاران شكيبا را پاداش خواهد داد». (آل‏عمران / 144) هان! على و فرزندان من از نسل او، داراى كمال شكيبايى و سپاس‏گزارى ‏اند.

هان مردمان! «اسلامتان را بر من منّت نگذاريد»؛ (حجرات / 17) و برخدا نيز، كه اعمالتان را بيهوده و تباه خواهد كرد و او بر شما خشم خواهد گرفت و شما را به «شعله‏ اى از آتش و مس گداخته» (الرحمن / 35) گرفتار خواهدكرد. به يقين پروردگار شما در«كمين‏گاه است». (فجر / 14)

هان مردمان! به ‏زودى پس از من امامانى خواهند آمد و «شما را به آتش خواهند خواند. آنان در روز رستاخيز، تنها وبى ‏ياور خواهند بود». (قصص / 41)

هان مردمان! آگاه باشيد كه خداوند و من از آنان بيزاريم.
هان مردمان! حتماً آنان و ياران و پيروان و تابعانشان «در پست‏ ترين جايگاه آتش خواهند بود» (نساء / 145) و «چه جايگاه بدى است منزل متكبران». (نحل / 29) هان! كه آنان اصحاب صحيفه‏ اند. اكنون هركس در صحيفه‏ خودنظركند !!

هان مردمان! اينك جانشينى خود را به عنوان امامت و وراثت به امانت به جاى مى ‏گذارم در نسل خود تا بر پايى روز رستاخيز و اكنون، مأموريت تبليغى خود را انجام دادم تا برهان بر هر شاهد و غايب باشد و نيز بر همه‏ ى آنان كه زاده شده يا نشده‏ اند. «پس بايسته است،اين سخن را حاضران به غايبان و فرزنداران به فرزندان تا برپايى رستاخيز ابلاغ كنند.» و به زودى گروهى پس از من، امامت را چپاول كرده، با پادشاهى جا به‏ جا كنند.

هان! خشم خدا بر غاصبان و چپاول‏ گران و البتّه به زودى«به كار شما، جن و انس» (الرحمن / 31) خواهد پرداخت. آن‏كه مى ‏پردازد -عذاب خواهد كرد- و «شعله‏ هاى آتش و مس گداخته بر سر شما ريخته خواهد شد و در آن هنگام هرگز يارى نمى‏ شويد». (الرحمن / 35)
هان مردمان! همانا خداوند عزّوجلّ شما را به خود رها نخواهد كرد «تا ناپاك را از پاك جدا كند و هر آينه خداوند شما را بر غيب آگاه نمی سازد». (آل‏عمران / 179)

هان مردمان! هيچ سرزمينى نيست مگر اين‏كه خداوند به خاطر تكذيب اهل آن -حقرا- آن را پيش از بر پايى رستاخيز نابود خواهد كرد و آن سرزمين را به امام مهدى خواهد سپرد و حتماً خداوند و عده‏ خود را انجام خواهد داد.
هان مردمان! شمار فزونى از گذشتگان شما، گمراه شدند و خداوند نابودشان كرد و همو نابودكننده‏ ى آيندگان است. خداوند فرموده:
«آيا پيشينيان را تباه نكرديم؟ و در پس آنان، آيندگان را نابود نساختيم؟ آرى با مجرمان اينچنين كنيم. واى بر ناباوران در روز رستاخيز». (مرسلات / 19 - 16)

هان مردمان! همانا خداوند مرا فرمان داده و بازداشته و من نيز به دستور او به على امر و نهىكرده‏ ام؛ پس دانش امر و نه ى در نزد على است. فرمان او را بشنويد تا سلامت مانيد و اطاعتش كنيد تا هدايت شويد و از آن‏چه باز مى دارد، خوددارى كنيد تا راه يابيد و به سوى مقصد او حركت كنيد «و هرگز راه‏ هاى پراكنده، شما را از راه او باز ندارد». (انعام / 153)

بخش هفتم: پيروان اهل بيت عليهم السلام و دشمنان ايشان

هان مردمان! خداوند را صراط مستقيم منم كه فرمان به پيروى آن داده و سپس على و آن‏گاه فرزندانم از نسل او، پيشوايان هدايت‏ اند كه به راستى و درستى راه مى‏ برند «و با حق دادگرى مى‏ كنند». (اعراف / 159) سپس چنين خواند:
«به نام خداوند همه مهرِ مهرورز»
«تمامى ستايش ‏ها ويژه‏ پروردگار جهانيان است. همو كه به همه‏ آفرينش مهر مى‏ ورزد و به ويژگان، مهر ويژه دارد. فرمان رواى روز جزاست. خداوندا! تنها تو را مى‏ پرستيم و تنها از تو يارى مى جوييم. ما را به صراط مستقيم راهنمايى كن.

راه آنان كه بر ايشان منّت نهاده، نعمتشان بخشيدى؛ نه راه خشم‏ شدگان و نه راه گمراهان!» (حمد / 7 - 1)

و آن‏گاه ادامه داد: اين سوره درباره‏ ى من نزول يافته و به خدا سوگند شامل امامان است و به آنان اختصاص يافته. آنان ‏اند اولياى خدا كه «ترس و اندوهى بر ايشان نباشد». (يونس / 62) هان! «همانا حزب الهى چيره خواهد بود». (مائده / 56)
هان! ستيزندگانِ آنان گمراه و نابخرد و همكاران شياطين‏ اند كه «براى گمراهى مردمان، سخنان بيهوده را به يكديگر مى ‏رسانند». (انعام / 112)

هشدار! خداوند در كتاب خود از دوستان امامان چنين ياد كرده:
«(اى پيامبر ما!) نمى ‏يابى ايمان آورندگان به خدا و روز باز پسين را كه ستيزه‏ گرانِ خدا و رسول او را دوست بدارند؛ گرچه پدران، فرزندان، برادران و خويشانشان باشند. خداوند ايمان را در دل‏هايشان تثبيت فرموده و با روحى ازسوى خود، ايشان را تأييد نمود و آنان را جاودانه در بهشت‏ هايى در خواهد آورد كه از زير درختان آن‏ها، نهر ها جارى است. خداوند از آنان خشنود است و آنان از خداوند. همانا آن‏انند حزب خدا. هشدار كه حزب الهى رستگاران‏ اند». (مجادله/ 22)

هان! دوست داران امامان، مؤمنانى هستند كه خداوند عزّوجلّ چنين توصيف فرموده: «آنان كه ايمان آورده، باور خود را به شرك نيالوده ‏اند؛ پس ايشان در امان‏ اند و راهيافتگان». (انعام / 82)

هشدار! ياران پيشوايان به باور رسيدگان‏ اند و «دور از ترديد و انكار». (حجرات / 15)

هشدار! ايشان با آرامش و سلامت به بهشت در خواهند شد. «و فرشتگان، با رفاه و تسليم آنان را پذيرفته» (انبياء / 103) مى‏گويند: «درود بر شمايان، اكنون پاكيزه شده‏ ايد! در بهشت، جاودانه درآييد» (زمر / 73)

هان! بهشت پاداش دوستان امامان است كه «در آن بى‏ حساب روزى داده خواهند شد». (غافر / 40) هشدار! دشمنان امامان «در آتش در آيند». (نساء / 10)

هشدار! كه «ناله‏ افروزش جهنّم را - در حالى كه شعله‏ هاى آن زبانه مى‏ كشد - مى‏ شنوند و زفير (صداىبازدم) آنرا در مى ‏يابند». (ملك / 7)

وخداوند در وصف شان فرمايد: «هرگاه امّتى در جهنّم درآيد، همتاى خود را نفرين كند تا آن‏كه تمامى آنان به يكديگر بپيوندند؛ پسينيان به پيشينيان گويند: پروردگارا! اينان ما را گمراه كردند؛ پس بر آنان كيفر دو چندان از آتش فرود آور. خداوند فرمايد: براى هر دو گروه، كيفر دو چندان خواهد بود وليكن شما نمى‏ دانيد». (اعراف / 38)

هشدار! كه خداوند درباره‏ دشمنان امامان فرمايد: «هر گروه از آنان كه در جهنّم انداخته شوند، نگاهبانان از آنان مى پرسند: مگر بر شما ترساننده‏ اى نيامد؟ گفتند: چرا! ليكن تكذيب كرده،گفتيم: خداوند خبرى نداده و شما يا نيستيد مگر در گمراهى بزرگ و نيز مى‏ گويند: اگر سخن خدا را مى‏ شنيديم يا انديشه مى ‏كرديم، اكنون در ميان اهل آتش نبوديم. پس اينان به گناه خود اعتراف نمودند، پس دور باد دوزخيان از رحمت خدا» (ملك / 11 - 8)

هان! ياران امامان«در نهان،از پروردگار خويش ترسانند. آمرزش و پاداش بزرگ بر ايشان خواهدبود».(ملك / 12)

هان! چه بسيار راه است ميان شعله‏ هاى آتش و پاداش بزرگ.
هان مردمان! ستيزه‏ جوى ماكسى است كه خداوند او را ناستوده و نفرين فرموده و ياران و دوستان ما آنان‏اند كه خدا ايشان را ستوده و دوست مى‏ دارد.
هان مردمان! همانامن انذار گرم و على بشارت‏ دهنده !
هان مردمان! من بيم‏ دهنده‏ ام و على راهنماست.
هان مردمان! من پيامبرم و على وصىّ من است.
هان مردمان! من رسول‏ ام و على، امام و وصىّ پس از من است و پس از او امامان، فرزندان اويند.آگاه باشيد! منوالدآنانوايشانازصلباويند.

اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج بِدَمِ المَقتُولِ بِکَربَلا
۱۸ شهریور ۱۳۹۶
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو

خطبه غدیر خم

بخش هشتم: حضرت مهدي عجل الله فرجه الشريف

آگاه باشيد! همانا آخرين امام، قائم مهدى، از ماست.هان! او بر تمامى اديان، چيره خواهدبود.
هشدار! اوست انتقام‏ گيرنده‏ از ستمكاران.
هشدار! اوست فتح‏ كننده‏ دژ ها و منهدم‏ كننده‏ آن‏ها.
هشدار! اوست چيره بر تمامى قبايل مشركان و رهنماى آنان.
هشدار! اوستخون‏خواهتمامىاولياىخدا.
هان! همانا او ياور دين خداست.
هان! او از دريايى ژرف، پيمانه‏ هايى افزون گيرد.
هشدار! او هر ارزشمندى را به اندازه‏ ی ارزش او و هر نادان و بى‏ ارزشى را به اندازه‏ ى نادانى‏ اش نشان‏ دار كند.
هان! اونيكو و برگزيده‏ ى خداست.
هشدار! اوست ميراث‏ دار دانش‏ ها و احاطه‏ دار بر اِدراك‏ ها.
هان! او از پروردگارش خبر دهد و نشانه‏ هاى او را بر پا كند و استحكام بخشد.
هشدار! اوست باليده و استوار.
آگاه باشيد! هموست كه اختيار امور جهانيان به او سپرده شده.
هان! پيشينيان از قرن‏ ها ظهور او را پيش‏گويى كرده‏ اند.
هشدار! اوست حجّت پايدار و پس از او حجّتى نخواهد بود. (30) راستى و روشنايى جز با او نيست.
هان! كسى براو پيروز نخواهد شد و ستيزنده‏ ى او، يارى نخواهد گشت.
هشدار! او ولىّ خدا در زمين، داور او در ميان مردم و امانت‏دار امور آشكار و نهان است.

بخش نهم: مطرح كردن بيعت

هان مردمان! من پيام خدا را برايتان آشكار كرده، تفهيم نموده‏ ام و اين على است كه پس از من، شما را آگاه مى‏ كند.
اينك شما را مى‏ خوانم كه پس از پايان خطبه، براى انجام بيعت با او و اقرار به امامتش ،با من و سپس با او دست دهيد.

هشدار! من با خدا بيعت كرده‏ ام و على با من پيمان بسته است و اكنون از سوى خداى عزّوجلّ بر امامت او از شمايان پيمان مى‏ گيرم. «(اىپيامبر!) آنان‏ كه با تو بيعت كنند، هر آينه با خدا بيعت كرده ‏اند. دست خدا بر فراز دست آنان است و آن‏كس كه بيعت شكند، به زيان خود شكسته و خداوند آنرا كه بر پيمان الهى وفادار باشند، پاداش بزرگى خواهد داد».(فتح / 10)

بخش دهم: حلال و حرام، واجبات و محرمات

هان مردمان! همانا حج و عمره از شعاير و آدا بخدايى است. «پس زايران خانه‏ ى خدا و عمره‏ كنندگان بر صفا و مروه بسيار طواف كنندو آن‏كس كه در انجام كار خير، فرمان‏بردارى كند حتماً خداوند سپاس‏گزار داناست». (بقره / 158)

هان مردمان! درخانه‏ ى خدا حج به جاى آوريد؛ هيچ خاندانى داخل آن نشد مگر بى‏ نياز شد و مژده گرفت و آن‏كه روى از آن برتافت، بى‏ بهره و نيازمند گشت.

هان مردمان! مؤمنى درموقف (عرفات و مشعر و منا) نماند مگر اين‏كه خداوند گناهان گذشته‏ ى او را آمرزيد. پس بايسته است كه پس از پايان اعمال حج (با پاكى) كار خود را از سر گيرد.

هان مردمان! حاجيان از سوى خداوند كمك شده و هزينه‏ هاى سفرشان جاى‏ گزين خواهد شد و البتّه، خداوند پاداش نيكوكاران را تباه نخواهد فرمود.

هان مردمان! خانه‏ ى خدا را با دين كامل و ژرفاى دانش ديدار كنيد و از زيارتگاه‏ ها جز با توبه و باز ايستادن (از گناهان) برنگرديد.

هان مردمان! نماز را به‏ پا داريد و زكات پردازيد؛ همان‏ سان كه خداوند عزّوجلّ امر فرموده است. پس اگر زمان بر شما دراز شد و كوتاهى كرديد و يا از ياد برديد، على صاحب اختيار و تبيين‏ كننده‏ ى بر شماست. همو كه خداوند عزّوجلّ پس از من، او را امانت‏ دار خويش در ميان آفريدگان نهاده است.

او از من و من از اويم. همانا او و جانشينانش از فرزندان من به پرسش‏هايتان پاسخ داده، آن‏چه را نمى‏دانيد، به شما مى‏ آموزند.

هان! روا و ناروا بيش از آن است كه آن‏ ها را شمارش كرده، يك‏باره به روا فرمانده م و از ناروا باز دارم؛ از اينروى مأمورم كه از شما پيمان بگيرم كه دست در دست من نهيد در پذيرش آن‏چه از سوى خداوند عزّوجلّ درباره‏ ى على اميرمؤمنان آورده‏ ام و درباره‏ ی اوصياى پس از او كه از من و اويند. اين امامت در ميان آنان پايدار است و فرجام آنان، مهدى است و استوارى پيشوايى تا روزى است كه او با خداوندِ قدر و قضا ديدار كند (قيامت).

هان مردمان! شمايان را به هر روا و ناروا (حلال و حرام) رهنمايى كردم و از آن بر نمى‏گردم.
هان! آن‏ ها را يادآوريد و نگهداريد و يكديگر را به آن توصيه كنيد و احكام خدا را دگرگون نسازيد.

هشدار! دوباره يادمى‏ آورم: هان! نماز به پاداريد و زكات بپردازيد و به معروف فرمان دهيد و از منكر باز داريد.هشدار! برترين بخش امر به معروف اين است كه به گفته‏ ى من -درباره‏ ى امامت و ولايت على و فرزندان او- برسيد و سخن مرا به ديگران برسانيد و غايبان را به پذيرش فرمان من توصيه كنيد و آنان را از ناسازگارى با من بازداريد كه اين سخنان،فرمان خدا و من است.

(هان!) هيچ امر به معروف و نهى از منكرى جز با امام معصوم تحقّق و كمال نمى‏ يابد.

هان مردمان! قرآن بر شما روشن مى‏ كند كه امامان پس از على، فرزندان اويند و من به شما معرّفى كردم كه آنان از او و از من‏ اند؛ چرا كه خداوند در كتاب خود مى‏ گويد: «امامت را فرمانى پايدار در نسل او قرارداد» (زخرف / 28) و من نيز گفته‏ ام: «مادام كه به آن دو -قرآن و امامان- تمسّك كنيد، گمراه نخواهيد شد.»

هان مردمان! پرهيزكارى! پرهيزكارى! از سختى رستاخيز بپرهيزيد؛ آن‏ سان كه خداوند عزّوجلّ فرموده: «البتّه زمين‏ لرزه‏ ى رستاخيز، حادثه‏ اى بزرگ است» (حج / 1).

ياد آوريد مرگ و قيامت را ،حساب و ترازوها (براى توزين اعمال) را، محاسبه‏ یى در برابر پروردگار جهانيان و پاداش و كيفر را.پس آن‏كه نيكى كرد،پاداش گيرد و آن‏كه بدى كرد،به راه‏ایى از بهشت نخواهد برد.

بخش يازدهم: بيعت گرفتن رسمي

هان مردمان! شمارش ما بيش از آن است كه در يك زمان با يك دست،با من بيعت كنيد؛
از اينروى خداوند عزّوجلّ دستور فرموده كه از شما اقرار زبانى گيرم و پيمان سرپرستى على اميرالمؤمنين را محكم كنم و نيز بر امامان پس از او كه از نسل من و اويند؛ چرا كه گفتم: فرزندانم از نسل اويند.

پس همگام بگوييد: «البتّه كه سخنان تو را شنيده، پيروى مى‏ كنيم و از آن خشنود و بر آن گرد نگذاريم و بر آن‏چه از سوى پروردگارمان و پروردگار تو در امامت امام على اميرالمؤمنين و ديگر امامان -از صلب او- به ما ابلاغ كردى، با تو پيمان مى‏ بنديم؛ پيمانى با دل و با جان و با زبان و دستان مان.

با اين پيمان زنده‏ ايم و با آن خواهيم مرد و با اين اعتقاد بر انگيخته مى‏ شويم و هرگز آن را دگرگون نكرده، شكّ و انكار نخواهيم داشت و هرگز از عهد خود برنگشته،پيمان نشكنيم.

(اى رسول خدا!) ما را به فرمان خدا پند دادى درباره‏ ى على اميرمؤمنان و امامان پس از او، فرزندانت از نسل او، حسن و حسين و پيشوايان پس از آن دو كه خداوند بر پايشان كرده. اينك براى آنان عهد و پيمان از ما گرفته شد، از دل‏ ها و جان‏ ها و زبان‏ ها و درون‏ ها و از دستانمان. هر كس توانست با دست،و گرنه با زبان بيعت نمود.

ديگر پيمان نخواهيم شكست و خداوند دگرگونى از ما نبيند و از اين پس فرمان تو را به نزديك و دور از فرزندان و خويشان خواهيم رساند و خداوند را بر آن گواه گيريم و او برگواهى كافى است و تو نيز بر ماگواه باش.»

هان مردمان! اكنون چه مى‏ گوييد؟

البتّه خداوند هر صدايى را مى‏ شنود و بر اسرار دل‏ها آگاه است.

«هر آن‏كس كه هدايت پذيرد، به خير خويش پذيرفته و آن‏كه گمراه شد،به زيان خود رفته».(زمر / 41) و آن‏كس كه بيعت كند، حتماً با خداوند پيمان بسته كه« دست خدا بالاى دست آن‏هاست».(فتح / 10)

هان مردمان! اینک با خداوند بيعت كنيد و با من پيمان ببنديد و با على اميرمؤمنان و حسن و حسين و با امامان از نسل آنان كه پس از ايشان خواهند بود. امامانى كه فرمانى پايدار در دنيا و آخرت‏ اند. خداوند مكّار انرا تباه مى‏ كند و به با وفايان، مهر مى‏ ورزد. «هركس پيمان شكند،البتّه به زيان خود گام نهاده و آن‏كه بر عهدش پا بر جا ماند، به زودى خدا او را پاداش بزرگى خواهد داد». (فتح / 10)

هان مردمان! بگوييد هر آن‏چه به شما گفتم و به على با لقب «اميرالمؤمنين» سلام كنيد و اكنون بگوييد: «شنيديم و فرمان مى ‏بريم. پروردگارا! آمرزشت خواهيم و به سوى توست بازگشت». (بقره/ 285) و بگوييد: «تمام ستايش و سپاس، خدايى راست كه ما را به اين راه هدايت فرمود وگرنه راه نمي افتيم و البتّه فرستادگان پروردگارمان به درستى آمده‏ اند». (اعراف / 43)

هان مردمان! برترى ‏هاى علىّ‏ ابن ابى‏ طالب نزد خداوند عزّوجلّ -كه درقرآن نازل فرموده- بيش از آناست كه من يك‏باره بر شمارم؛ پس هركس از مقامات او خبرداد و آن‏ها را شناخت، او را باور كنيد.

هان مردمان! «فرمان‏ بردار از خدا و فرستاده‏ ى او» (احزاب / 71) و از على و امامان كه نام بردم، «به رستگارى بزرگى دست يافته است». (احزاب / 71)

هان مردمان! سبقت‏ جويان به بيعت و پيمان و سرپرستى او و سلام‏ كنندگان بر او با لقب «اميرالمؤمنين» رستگاران‏ اند و در بهشت‏ هاى پر بهره خواهند بود.

هان مردمان! آن‏چه خدا را خشنود مى‏ كند بگوييد و اگر شما و تمامى زمينيان كفران ورزند، «خدا را زيانى نخواهد رسيد». (آل‏عمران / 144)

خداوندا! بيامرز ايمان‏ آورندگان به آن‏چه را ادا كرده و فرمان دادم و بر انكاركنندگان كافر، خشمگير.
و الحمد اللَّه ربّ العالمين.

۱۸ شهریور ۱۳۹۶
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو

اهمیت غدیر،غریب ترین عید شیعیان

حجت الاسلام فرحزاد:

جفا نکنیم !!

از دو الی سه ماه پیش تمامی شیعیان برای عاشورا و اربعین روز شمار زدند! این علاقه به سید الشهدا علیه السلام قابل ستایش است. اما قبل از محرم ما مناسبتی داریم که افضل بر تمام مناسبتهای ما است. اساس مذهب ما به بزرگداشت این روز است.

برای غدیر چه کردیم؟ برای غدیر کار نکردیم، متاسفانه انکار و تفسیر به رای شد! امام حسین علیه السلام کشته احیایِ غدیر است. باید برای غدیر صد هزار برابر عاشورا و فاطمیه توان گذاشت‌. اگر غدیر فراموش نمی شد که عاشورا و فاطمیه ای در کار نبود.

پس باید با تمام توان برای غدیر کار کنیم. برای غدیر روز شمار بزنید، پوستر پخش کنید. بنر بزنید، جشن بگیرید، دسته شادی در خیابان راه بیندازید. طنین علی ولی الله باید عالم را بلرزاند. کم کاری نکنید، در حق امیرالمومنین علیه السلام و غدیر کم کاری کنیم، جفا کردیم! مانند ایام شعبانیه ایستگاه صلواتی بر پا کنید. خیابان ها را آذین ببندید. دست به دست هم دهید. از عید قربان تا مباهله جشن غدیریه بگیرید.

خطبه غدیریه را چاپ کنید پخش کنید. ستون اسلام و تشیع غدیر است، اما متاسفانه برای این ستون و استحکامش کم کاری کردیم. از هر مناسبتی که داریم غدیر واجب تر و مهمتر است. ولایت امیرالمومنین علیه السلام را جار بزنید، شور به پا کنید. هر کس هم که توان دیدن ندارد کور شود. برای غدیر کم گذاشتیم انکار شد، وقت بلند شدن است، رزق محرم در غدیر داده میشود.

هر کس برای غدیر کم بگذارد، در محرم کمش میگذارند! برای غدیر کاری کنید این مملکت بلرزد! این مملکت از عید قربان تا مباهله باید غوغا شود، صدای علی ولی الله گوش فلک را کَر کند. دسته به خیابان ها بیاورید، ایستگاه صلواتی بزنید، شهرهای خودتان را چراغانی کنید.

ان شاء الله امام عصر روحی فداه دعایی برای همه کند. روز عید غدیر، روزی است که خدا نعمتش را کامل کرده است، چرا شکر نعمت نکنیم؟ صد هزار برابر هر سال توان بگذارید، کاری کنید مرحم بر سینه مجروح صدیقه طاهره سلام الله علیها شوید. تمام معصومین به شهادت رسیدند بخاطر غدیر، چرا ما ساکتیم؟ چرا ما بی تفاوتیم. کاری کنید که کسی جرات نکند خدشه بر غدیر وارد کند. من کنت مولا فهذا علی مولا را بلند بگویید، روز غدیر روز بیعت با امام عصر روحی فداه است. دست به دست هم بدهیم احیایِ غدیر کنیم. با پولمان، با وقتمان، با هیئتمان؛ با وسائلمان؛ با هر عملی که میتوانیم احیایِ غدیر کنیم.

پیامرسان غدیر باشیم

۳ شهریور ۱۳۹۷
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
سال دهم هجری بود،سالی که اسلام از هر جهت به کمال و تعالیِ خود رسید.احکام و دستورات لازم در همه ی زمینه های خانوادگی،اجتماعی اقتصادی وسیاسی بیان گردیده،سوره های قرآن تقریباً کامل و رسالت پیامبر گرامی اسلام (ص) تقریباً به پایان رسیده بود.

در این زمان لازم بود که پیامبر (ص)در یک اجتماع بزرگ پیامهای اصلی خود را با پیروانش در میان بگذارد و با آنها خداحافظی کند! چه جایی بهتر از مکه و چه زمانی بهتر
از روز عرفه؟ به همین دلیل آن وجود شریف اراده ی حج نمودند،همه ی مهاجرین و انصار را هم به این عبادت با عظمت دعوت کردند،به همین خاطر عده ی بسیار زیادی از مدینه همراه پیامبر(ص) راهیِ این سفر عبادی، روحانی شدند.

تعداد شرکت کنندگان‌ این سفر عظیم وبه یاد ماندنی را نود تا صدوبیست هزار نفر نوشته اند،این راهپیمایی باشکوه و معنوی که اکثریت آنها پای پیاده بودند شش تا هفت روز به طول انجامید.
مسلمانان یمن و شهرهای دیگر در مکه به این خیل عظیم پیوستند.

در روز عرفه (احتمالاً ظاهراً) آیه اکمال دین (آیه ۳مائده)،همینطور آیه ابلاغ ولایت (آیه ۶۷مائده)نازل شده،پیامبر (ص) به علت نگرانی از عدم پذیرش مردم و نفوذ وسلطه ی منافقین‌ بر تازه مسلمانان اعلام خلافت و وصایت علی امیرالمومنین (ع) را به بعد موکول کرد به همین خاطر به بلال دستور داد به کاروانها اعلام کند که هنگام بازگشت در "غدیر" محلی نزدیک جُحفه چادر زده و اِسکان نمایند تا بقیه ی مسلمانان به آنان بپیوندند ومنتظر بمانند تاپیامبر(ص) امر مهمی را به آنان ابلاغ نماید...

صبح روز هجدهم ذیحجه تقریباً تمامی کاروانها در غدیر گرد آمده،بلال،سلمان،مقداد،عمار ،ابوذر ،حذیفه،و بعضی صحابه مامور شدند به کاروان ها اعلام کنند که هنگام ظهر آماده ی نمازجماعت با پیامبر شوند.

ظهر فرارسید بلال اذان گفت،در آن بیابان وسیع،داغ و سوزان پیامبر (ص) به نماز ایستاد و مردم حاظر به پیامبر(ص) اقتدا کردند.

جمعیت حاظر در آن روز را چهل هزار و هفتاد هزار یا صدوبیست وچهار تا صدوچهل هزارنفر نوشته اند،مطابق سال شمسی،سال نهم شمسی اول یا دهم فروردین بود.

بعد از نماز پیامبر (ص)دستور داد از جهاز شتر منبری آماده کردند حضرت بالای منبر یک پله پایین تر بایستد سپس حضرت سخنرانی خود را با حمدوسپاس خدا آغاز، به هنگام گفتن "مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذاعَلی مَولاهُ"...بازوی علی را گرفته کنار خود بلند کردند.

در پایان از مردم خواسته شد که تک تک با علی (ع)به عنوان امیرالمومنین بیعت و به اوسلام کنند، هر کاروانی که بیعت افرادش تمام می شد راه خود را به سوی مقصد می پیمود.

منابع معتبر شیعه که کلّ خطبه رانقل کرده اندعبارتند از :
۱. احتجاج طبرسی،ج۱،ص۷۰ تا ۸۵ چاپ الشّریف الرّضی قم-۱۳۸۰
۲. التحصین سیدبن طاووس ص ۵۷۸ تا ۵۹۰
۳. روضه الواعظین ج۱ص۸۹تا ۱۰۴چاپ الشّریف الرّضی قم_۱۳۶۸
۴. بحارالانوار ج۳۷ص۱۰۸تا۲۵۳

منابع اهل سنت که خطبه به صورت تکه تکه یا اندکی از آن نقل شده به ترتیب اهمیّت عبارتند:
۱. تفسیردررالمنثورج۲ص۴۵۷و۴۵۸
۲. تفسیر المنارج۶ص۱۵۵ و۴۶۳تا۴۶۸
۳. ینابیع الموده ج۱ص۹۵تا۱۲۶چاپ چهارجلدی اسوه۱۴۱۶(ه.ق)،چاپ اعلمی بیروت،ص۳۵تا۴۸
۴. تفسیرکبیرِفخررازی،ج۶ص۵۳
۵. تاریخ دمشق(ترجمه الامام علی (ع)،ابن عساکر،ج۲ص۵تا۹۰(اشاره به قسمتی از اصل حدیث غدیر)،چاپ‌دارالتعارف للمطبوعات،بیروت

۳ شهریور ۱۳۹۷
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
خطبه غدیر ازخداشناسی تا امام‌شناسی (1)

الْحَمْدُلِلَّهِ الَّذي عَلا في تَوَحُّدِهِ، وَ دَنا في تَفَرُّدِهِ، و‌َجَلَّ في سُلطانِهِ وَ عَظُمَ في أَرْكانِهِ، وَأَحاطَ بِكُلِّ شَيءٍ عِلْماً وَهُوَ في مَكانِهِ، وَقَهَرَ جَميعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَبُرْهانِهِ. مَجيداً لَمْ يَزَلْ مَحْموداً لايَزالُ.

بارئُ الْمَسْموكاتِ وَداحِي الْمَدحُوّاتِ وَ جَبّارُ الْأرَضينَ وَالسَّماواتِ.قُدّوسٌ سُبّوحٌ
رَبُّ الْملائِكَةِ وَالرّوحِ.
مُتَفَضَّلٌ عَلى جَميعِ مَنْ بَرأَهُ، مُتَطَوِّلٌ عَلى جَميعِ مَنْ أنْشَأهُ، يَلْحَظُ كُلَّ عَيْنٍ وَالْعُيونُ لَا تَرَاهُ، كَريمٌ حَليمٌ ذُو أَنَاةٍ.

خدا را سپاس و ستایش می گویم؛خدایی که یگانه و بلندمرتبه است.
خدایی که یکتا،وبه همه چیز نزدیک است.خدایی که سلطنتش عظیم وباجلالت؛ و ارکانش بزرگ وباعظمت است. خدایی که درجای خود،به همه چیز آگاه است؛ وباقدرت و برهان خود،برهمه ی آفریده هایش مسلّط است.بزرگی و عظمت او از بین نمی رود. او همیشه ستوده می شود.

اوهمان خدایی است که آسمان ها را آفریده، وزمین را گسترده، و بر آنها حکمرانی می کند.او پاک ومنزّه است.
او پروردگار فرشتگان و روح القدس است.

فضل و رحمت او،همه ی آفریدگانش را فراگرفته؛ و جود و کَرمش،بر همه ی موجودات سایه افکنده است. او هر چشمی را می بیند، ولی چشم ها او را نمی بینند،کریم وصبور و بردبار است.

قدْ وَسِعَ كُلَّ شَيءٍ رَحْمَتُهُ ،وَ مَنَّ عَلَيْهِمْ بِنِعْمَتِهِ، لا يَعْجَلُ بِانْتِقامِهِ، وَ يُبادِرُ اِلَيْهِمْ بِمَااسْتَحَقّوا مِنْ عَذابِهِ.
قَدْفَهِمَ السَّرائِرَ وَعَلِمَ الضَمائِرَ وَ لَمْ تَخْفَ عَلَيْهِ الْمَكْنوناتُ وَلَا اشْتَبَهَتْ عَلَيْهِ الْخَفِيّاتُ.

مهرو رحمتش را بر همه چيز گسترده ؛و با نعمت هايش ،بر همه منّت نهاده است. مجازات گناه کاران را به تاخیر می اندازد، و در عذاب آنها عجله نمی کند.
هر چیزی که پوشیده و پنهان باشد،برای او آشکار و پیداست و از آن خبر دارد. پوشیده ها از او پنهان نمی ماند، و نهان ها از او مخفی نیست.

لهُ الْاِحاطَةُ بِكُلِّ شَيْءٍ، وَالْغَلَبَةُ عَلَى كُلِّ شَيءٍ،وَالْقُوَّةُ في كُلِّ شَيءٍ ، وَالْقُدْرَةُ عَلَى كُلِّ شَيءٍ وَلَيْسَ مِثْلَهُ شَيءٌ، وَهُوَ مُنْشئٌِ الْشَّيءِ حينَ لا شَيءَ.
دائِمٌ قائِمٌ بِالْقِسْطِ. لا اِلهَ اِلّا هُوَ الْعَزيزُ
الْحَكيمُ. جَلَّ عَنْ أَنْ تُدْرِكَهُ الْأَبْصارُ، وَهُوَ
يُدْرِكُ الْأَبْصارَ، وَهُوَ اللَّطيفُ الْخَبيرُ.

به همه چيز احاطه دارد، وبر همه مسلّط است. بر هر چیزی قدرت دارد و در انجام‌ هر کاری تواناست. هیچ چیز شبیه او نیست. او همه چیز را پدید می آورد،زمانی که هیچ چیز وجود ندارد. زوال و نیستی در او راه ندارد.هرگز ظلمی از او سر نمی زند.خدایی جز او نیست.خداوندی که عزیز وحکیم است.
خداوند،برتر از آن است که چشمی او را ببیند،ولی او چشم ها را می بیند.
در فکر وخیال نمی گنجد.او به همه چیز آگاه است.

۴ شهریور ۱۳۹۷
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
خطبه غدیر از خداشناسی تا امام شناسی (2)

لايَلْحَقُ أَحَدٌ وَصْفُهُ مِنْ مُعايَنَةٍ وَلا يَجِدُ أَحَدٌ كَيْفَ هُوَ مِنْ سِرٍّ وَ عَلانِيَةٍ، اِلّا بِما دَلَّ عَزَّوَجَلَّ عَلَى نَفْسِهِ. وَ أَشْهَدُ أَنَّهُ اللهُ الَّذي مَلَأَ الدَّهْرَ قُدْسُهُ، وَالَّذي يَغشَى الْأَبَدَ نورُهُ، وَالَّذى يُنَفِّذُ أَمْرَهُ بِلا مُشاوَرَةِ مُشيرٍ وَلَا مَعَهُ شَريكٌ في تَقديرٍ، وَ لَا تَفاوُتٍ فِي تَدبيرٍ.

هيچ كس نمی تواند او را ببیند و توصیف کند؛ و کسی از ویژگی های پنهان و آشکار او چیزی نمی داند، مگر آن مقدار که خدای عزوجل،خود، به او بشناساند.
شهادت می دهم‌ او خدایی است که تمام روزگار، از قِداسَت و پاکی اش، پُر شده است؛ خدایی که نورش، ابدیّت را فراگرفته است؛ خدایی که دستورش را بدون مشورت با کسی اجرا می کند؛ ودر تقدیر امورش،شریکی نمی گیرد؛ و در اداره ی کارها،دچار اختلاف نمی شود.

صوَّرَ مَا أَبْدَعَ عَلى غَيْرِ مِثالٍ، وَ خَلَقَ مَا خَلَقَ بِلا مَعونَةٍ مِنْ أَحَدٍ وَلا تَكَلُّفٍ وَلَا احْتِيالٍ. أَنْشَأَهَا فَكانَتْ، وَ بَرَأَها فَبانَتْ، فَهُوَ اللهُ الَّذِي لَااِلهَ ِالّا هُوَ، الْمُتْقِنُ الصَّنْعَةِ الْحَسَنُ الصَّنيعَةِ، الْعَدْلُ الَّذي لَا يَجورُ، وَالْأَكْرَمُ الَّذي تَرْجِعُ اِلَيْهِ الْأُمُور.

بدون داشتن الگو و نمونه، آفریدگانش را شکل داده؛ و بدون یاری گرفتن از کسی،آنها را آفریده است. آفرینش برایش زحمتی ندارد.
و برای آن نیازمند فکر و چاره اندیشی نیست. آفریده ها زمانی به وجود آمدند، که او به آنها هستی داد؛ و هنگامی ظاهر شدند که آنها را آفرید.
آری؛ او آن خدایی است که معبودی جز او نیست.
ساختنش محکم و استوار ، و ساخته هایش نیکو و زیباست. او همان عادلی است که هرگز ظلم‌ نمی کند، و همان بخشنده ای است که همه چیز به سویش باز می گردد.

وأَشْهَدُ أَنَّهُ الَّذي تَواضَعَ كُلُّ شَيءٍ لِهَيبَتِهِ. مَلِكُ الْأَمْلَاكِ، وَمُفَلِّكُ الْأَفْلاكِ، وَمُسَخِّرُالشَّمْسِ وَالْقَمَرِ، كُلٌّ يَجْري لِأَجَلٍ مُسَمًّى، يُكَوِّرُ اللَّيلَ عَلَى النَّهارِ، وَ
يُكَوِّرُ النَّهارَ عَلَى اللَّيلِ، يَطْلُبُهُ حَثيثاً. قاصِمُ كُلِّ جَبّارٍ عَنيدٍ، وَمُهْلِكُ كُلِّ شَيْطَانٍ مَريدٍ.

شهادت مى دهم او خدايى است که همه چیز در برابر قدرتش تواضع می کند، و در برابر هیبتش خضوع می نماید. او پادشاه پادشاهان است.
کهکشان ها را می گرداند. خورشید و ماه در دست قدرت او هستند.
این همه تا زمانی معین، به حرکت خود ادامه می دهند.
شب و روز، به سرعت به دنبال یکدیگر می روند؛ او شب را در دل روز ، و روز را در دل شب می پوشاند. هر ستمکار لجبازی را در هم‌ می شکند و هر شیطان سرپیچی را هلاک می کند.

لمْ يَكُنْ مَعَهُ ضدٌّ وَلا نِدٌّ، أَحَدٌ صَمَدٌ لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ، وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدْ. اِلهٌ واحِدٌ وَ رَبٌّ ماجِدٌ. يَشاءُ فَيُمْضي، و َيُريدُ فَيَقضي، وَيَعْلَمُ فَيُحْصي، وَيُميتُ وَيُحيِي، وَيُفْقِرُ وَيُغْنِي، وَيُضْحِكُ وَيُبْكِى
وَ يَمْنَعُ وَ يُعْطي.

هيچ چیز نمی تواند با او مخالفت کند و چیزی با او برابری نمی کند. او یکتا و بی نیاز است. نه چیزی را زاییده، و نه خود زاییده شده. برای او هیچ نظیر و همتایی نیست. او آن خدای یگانه و پروردگار با عظمت است. اگر چیزی را بخواهد، آن را حتمی می کند؛ و اگر اراده نماید، آن را انجام می دهد؛ و هرچه می داند، به شماره در می آورد.
می میراند و زنده می کند؛ فقیر می کند و بی نیاز می سازد؛ گاهی می خنداند، گاهی می گریاند؛ گاهی عطا می کند، گاهی عطا نمی کند.

لهُ الْمُلْكُ وَ لَهُ الْحَمْدُ، بِيَدِهِ الْخَيْرُ، وَهُوَ عَلى كُلِّ شَيءٍ قَديرٌ. يُولِجُ اللّيْلَ فِي النَّهارِ، وَيُولِجُ النَّهارَ فِي اللَّيل، لا الهَ الّا هُوَالْعَزيزُالْغَفّارُ. مُجيبُ الدُّعاءِ، وَمُجْزِلُ
الْعَطاءِ، مُحْصي الْأَنْفاسِ، وَ رَبُّ الْجِنَّةِ وَالنّاسِ.

سلطنت از آنِ اوست؛ حمد وسپاس، شایسته اوست؛ خیر ونیکی به دست اوست. او به هر کاری تواناست. شب را در روز، و روز را درشب وارد می کند. هیچ خدایی جز او نیست؛ همان خدایی که باعزّت است و گناه بندگانش را می آمرزد. او دعای بندگان را اجابت می کند. بخشش های او به آفریدگانش بزرگ و بی شمار است.
شمارش نَفَس ها به دست اوست.
اوپروردگار جن و بشر است.

۶ شهریور ۱۳۹۷
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
خطبه غدیر از خداشناسی تا امام شناسی (3)

الّذي لا يُشكِلُ عَلَيْهِ شَيءٌ وَلا يَضْجُرُهُ صُراخُ الْمُسْتَصْرِخينَ، وَ لا يُبْرِمُهُ اِلْحاح ُالْمُلِحّينَ الْعاصِمُ لِلصّالِحينَ وَالْمُوَفِّقُ
لِلْمُفْلِحينَ، وَمَوْلَى الْمُؤْمِنينَ، وَرَبُّ الْعالَمينَ الَّذِى اسْتَحَقَّ مِنْ كُلِّ مَنْ خَلَقَ أَنْ يَشْكُرَهُ وَيَحْمَدَهُ على' كُلِّ حالٍ.

أحْمَدَهُ كَثيراً وَأَشْكُرُهُ دائِماً عَلَى السَّراءِ وَالضَّرَّاءِ وَالشِّدَّةِ والرَّخاءِ، وَأُومِنُ بِهِ وَبِمَلائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ. أَسْمَعُ لِأَمْرِهِ،وَأُطيعُ وَ أُبادِرُ اِلى' كُلِّ ما يَرْضاهُ، وَأَسْتَسْلِمُ لِما قَضاهُ، رَغْبَةً في طاعَتِهِ وَ
خَوْفاً مِنْ عُقوبَتِهِ، لِأَنَّهُ اللّهُ الَّذي لا يُؤْمَنُ مَكْرُهُ ولا يُخافُ جَوْرُهُ.

(او)کسی است که هیچ کاری بر او دشوار نیست،فریاد دادخوهان او را ملول نمی سازد و اصرارِ اصرار کنندگان او را خسته نمی کند.
حافظِ نیکوکاران ،توفیق بخش رستگاران ،ولیِّ نعمت مومنین و پروردگار جهانیان است، هرآنچه خلق کرده شایسته است همواره او را در هر حالی شکر و حمد گویند.

من نیز او را بسیار سپاسگزارم و همیشه در سختی و آسانی،دشواری و
رفاه شکر گویم و ایمان دارم به او و فرشتگان، کتابها(ی آسمانی) و پیامبرانش،دستوراتش را گوش فرامی دهم و اطاعت می کنم
و مبادرت نمایم بر هرچه او راضی است.
و این مبادرت با تسلیم به قضایش،به
عنوان رغبت در اطاعت و ترس از عقوبت او می باشد،چرا که او خدایی است که نمی توان از مکر او در امان بود و از ظلم او هم هراسی نیست(ظلم نمی کند)

وأُقِرُّ لَهُ عَلَى نَفْسى بِالْعُبودِيَّةِ وَ أُشْهِدُ لَهُ بِالرُّبوبِيَّةِ وَأُؤَدّي ما أَحَى اِلَيَّ حَذَراً مِنْ أَنْ لاأَفْعَلَ، فَتَحِلَّ بي مِنْهُ قارِعَةٌ لا يَدْفَعُها عَنّى أَحَدٌ وَاِنْ عَظُمَتْ حيلَتُهُ. لا اِلهَ اِلّا هُوَ؛
لِأَنَّهُ قَدْ أَعْلَمَني أنّي إنْ لَمْ أُبَلِّغْ ما أَنْزَلَ إلَيَّ
فَما بَلَّغْتُ رِسالَتَهُ.

دربرابر خدا به بندگی خود اقرار می کنم وشهادت می دهم که او پروردگار من است. او به من وحی کرده است کاری را انجام‌ دهم؛ می خواهم دستورش را اطاعت کنم. اگر اطاعت نکنم مرا عذاب می کند؛ واگر بخواهد عذاب کند،هیچ کس با هیچ حیله ای نمی تواند آن را از من دور کند.
هیچ خدایی جز او نیست. خدامطالبی را برمن نازل کرده و به من اعلام کرده است که اگر آن را به شما نرسانم،رسالت الهی خود را انجام نداده ام.

وقَدْضَمِنَ لِي تَبارَكَ وَتَعالَى الْعِصْمَةَ وَهُوَ اللّهُ الْكافِي الْكَريمُ.فَأَوْحَى إِلَيَّ بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحيمِ:《ياأَيُهَا الرَّسولُ بَلِّغْ ماأُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ-في عَلِيٍّ يَعْنِي فِي الخِلَا فَةِ لِعَليِّ بنِ أبي طَالِبٍ -وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَاللّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النّاسِ.》

او ضمانت کرده است آسیبی به من نرسد.خداکریم‌ وپشتیبان‌ است.خدا اینچنین به من وحی کرده است :به نام خداوند بخشنده مهربان《ای پیامبر ! آن چه از طرف پروردگارت -درباره جانشینی علی بن ابی طالب -برتو نازل شده است،(به مردم)برسان. اگر (این کار را)انجام ندهی پیام خدا را نرسانده ای، خدا تو را از مردم‌ حفظ می کند.》

۶ شهریور ۱۳۹۷
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
خطبه غدیر از خداشناسی تا امام شناسی (4)

معاشِرَالنّاس!
ماقَصَّرْتُ فِي تَبْليغِ مَا أنْزَلَ اللهُ تَعالى إِلَيَّ وَ اَنَا مُبَيِّنٌ لَكُمْ سَبَبَ هَذِهِ الْآيَةِ؛اِنَّ جَبْرَئيلَ ‌هَبَطَ إلَيَّ مِراراً ثَلاثاً، يَأمُرُني عَنِ السَّلامِ رَبّي وَهُوَ السَّلامُ،أنْ أَقُومَ في هَذَا الْمَشْهَدِ، فَأُعْلِمَ كُلَّ أَبْيَضَ وَأَسْوَدَ،أَنَّ عَلِيَّ بْنَ أَبي طَالِبٍ أَخي، وَ
وَصيِّي، وَخَليفَتي، وَالْإِمامُ مِنْ بَعدي.

اى مردم!
هر چه خدا بر من نازل کرده، همه را برایتان بازگو نموده ام و هرگز کوتاهی نکرده ام.اکنون علّت نازل شدن این آیه را برایتان بیان می کنم.جبرئیل سه بار نزد من آمد و از طرف خدا به من دستور داد در این جا بایستم و برایتان سخن بگویم‌.باید به همه ی شما اعلام‌ کنم که علی بن ابی طالب برادر،وصی و جانشین من است.او بعد از من امام‌ شما خواهد بود.

الَّذِي مَحَلُّهُ مِنِّي مَحَلُّ هَارونَ مِنْ موسَى، إِلَّا أَنَّهُ لَا نَبِيُّ بَعْدِي، وَهُوَ وَلِيُّكُمْ مِنْ بَعْدِ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَقَدْ أَنْزَلَ اللّهُ تَبارَكَ وَتَعالَى عَلَيَّ بِذَلِكَ آيَةً مِنْ كِتابِهِ:
《إنَّما وَلِيُّكُمُ اللهُ وَ رَسولُهُ وَ الَّذينَ امَنُوا الَّذِينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكاةَ، وَهُمْ راكِعُونَ.》

جایگاه و مقام علی نسبت به من جایگاه هارون نسبت به موسی است؛ولی بعد از من هیچ پیغمبری نخواهد آمد.
مولا وصاحب اختیار شما خداست؛پس از خدا من مولای شمایم؛و بعد از من علی (ع)مولای شما خواهد بود.خداوند،این آیه از قرآن را درباره ی ولایت علی بر من نازل کرده است:《مولا و صاحب اختیار شما، تنها خدا و پیامبرش هستند و کسانی که ایمان آورده اند،همان کسانی که نماز را به پا می دارند و در حال رکوع زکات می دهند.》

وعَلِيُ بْنُ أَبِي طَالِبٍ، أَقامَ الصَّلاةَ وَ آتَى الزَّكاةَ وَ هُوَ رَاكِعٌ، يُريدُ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ فِي كُلِّ حَالٍ. وَ سَأَلْتُ جَبْرَئِيلَ،أَنْ يَسْتَعْفِيَ لِي عَنْ تَبْليغِ ذَلِكَ إِلَيْكُمْ. أَيُّهَا النَّاسُ لِعِلْمِي بِقِلَّةِ الْمُتَّقينَ،وَكَثْرَةِ الْمُنَافِقينَ،وَ إدْغَالِ الْاثِمِينَ، وَخَتْلِ الْمُسْتَهْزِءِينَ بِالْإسْلَامِ.

اين آيه درباره ی علی بن ابی طالب است.او تنها کسی است که نماز را به پا داشته و در رکوعِ نماز صدقه داده است. این کار را برای خدا انجام داده است و او همواره کارهایش را برای خدا انجام می دهد.من از جبرئیل خواستم‌ تا از خدا بخواهد،این مسئولیت را بر عهده ام‌ نگذارد و مرا از معرفی رسمی علی بن ابی طالب معاف کند.
ای مردم! می دانید چرا؟ چون می دانم تعداد افراد باتقوا، کم و تعداد منافقان زیاد است.در میان شما بعضی اهل گناه و مسخره کردن هستند.می دانم حیله در سر دارند و می خواهند اسلام را از بین ببرند.

منابع:
احتجاج طبرسی ج۱ص ۷۰تا۸۵
منابع اهل سنت که خطبه به صورت تکه تکه در آن آمده است:
۱. تفسیر دررالمنثور ج۲ص۴۵۷و۴۵۸
۲. تفسیر کبیرفخر رازی ج۶ص۵۳
۳. تفسیرالمنارج۶ص۱۵۵ و۴۶۳تا۴۶۸
۴.ینابیع الموده ج۱ص۹۵تا۱۲۶
مرحوم علامه امینی در جلد اول کتاب الغدیر صفحه ۱تا ۱۵۰ مدارک بعضی قسمتهای خطبه غدیر را از ۳۶۰ کتاب معروف اهل سنت از قول ۱۱۰ صحابه پیامبر (ص) و ۸۴ نفر از تابعین نوشته است.

۷ شهریور ۱۳۹۷
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو

۸ شهریور ۱۳۹۷
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو

۹ شهریور ۱۳۹۷
< ۱ ... ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ... ۱۳ >

برو به صفحه
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

اختیارات
شما می‌توانید مطالب را بخوانید.
شما نمی‌توانید عنوان جدید باز کنید.
شما نمی‌توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید.
شما نمی‌توانید نظرسنجی اضافه کنید.
شما نمی‌توانید در نظرسنجی‌ها شرکت کنید.
شما نمی‌توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید.
شما نمی‌توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید.

فعالترین کاربران ماه انجمن
فعالیترین کاربران سایت
اعضای جدید سایت
جدیدترین اعضای فعال
تعداد کل اعضای سایت
اعضای فعال
۱۷,۹۳۲
اعضای غیر فعال
۱۴,۳۶۳
تعداد کل اعضاء
۳۲,۲۹۵
پیام‌های جدید
بحث در مورد تاپیک های بخش سرگرمی
انجمن سرگرمی
۴,۶۶۴ پاسخ
۵۴۶,۶۳۰ بازدید
۱ روز قبل
یا لثارات الحسن
هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
انجمن مباحث آزاد
۷۶,۴۹۱ پاسخ
۱۱,۶۱۶,۸۵۹ بازدید
۱ روز قبل
یا لثارات الحسن
بحث آزاد در مورد بارسا
انجمن عاشقان آب‍ی و اناری
۵۸,۱۹۸ پاسخ
۸,۳۵۲,۷۸۹ بازدید
۱ روز قبل
یا لثارات الحسن
مباحث علمی و پزشکی
انجمن علمی و کاربردی
۱,۵۴۷ پاسخ
۷۴۴,۳۷۱ بازدید
۲۴ روز قبل
رویا
مســابــقـه جــــذاب ۲۰ ســــوالـــــــــــــــــــی
انجمن سرگرمی
۲۳,۶۵۸ پاسخ
۲,۲۰۲,۴۷۲ بازدید
۲۴ روز قبل
رویا
علمی/تلفن هوشمند/تبلت/فناوری
انجمن علمی و کاربردی
۲,۴۱۸ پاسخ
۴۳۶,۰۸۰ بازدید
۲ ماه قبل
jack jinhal
برای آشنایی خودتون رو معرفی کنید!
انجمن مباحث آزاد
۷,۶۴۲ پاسخ
۱,۲۳۴,۰۲۰ بازدید
۶ ماه قبل
مهسا
اسطوره های بارسا
انجمن بازیکنان
۳۴۳ پاسخ
۸۵,۶۶۷ بازدید
۶ ماه قبل
jalebamooz
جام جهانی ۲۰۲۲
انجمن فوتبال ملی
۲۲ پاسخ
۱,۹۳۰ بازدید
۱۰ ماه قبل
phaidyme
تغییرات سایت
انجمن اتاق گفتگوی اعضاء و ناظران
۱,۵۵۷ پاسخ
۲۷۶,۹۶۰ بازدید
۱۱ ماه قبل
یا لثارات الحسن
حاضرین در سایت
۲۲۲ کاربر آنلاین است. (۱۶۶ کاربر در حال مشاهده تالار گفتمان)

عضو: ۰
مهمان: ۲۲۲

ادامه...
هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت، تنها با ذکر نام «اف سی بارسلونا دات آی آر» مجاز است!