به اولین سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!

شناسه کاربری:
کلمه عبور:
ورود خودکار

نحوه فعالیت در انجمن‌های سایت
دوستان عزیز توجه کنید که تا زمانی که با نام کاربری خود وارد نشده باشید، تنها می‌توانید به مشاهده مطالب انجمن‌ها بپردازید و امکان ارسال پیام را نخواهید داشت. در صورتی که تمایل دارید در مباحث انجمن‌های سایت شرکت نمایید، در سایت عضو شده و با نام کاربری خود وارد شوید.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز، با مراجعه به انجمن قوانین و شرح وظایف ضمن مطالعه قوانین سایت، با نحوه اداره و گروه‌های فعال در سایت و همچنین شرح وظایف و اختیارات آنها آشنا شوید. به علاوه دوستان عزیز بهتر است قبل از آغاز فعالیت در انجمن‌ها، ابتدا خود را در تاپیک برای آشنایی (معرفی اعضاء) معرفی نمایند تا عزیزان حاضر در انجمن بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

همچنین در صورتی که تمایل دارید در یکی از گروه‌های کاربری جهت مشارکت در فعالیت‌های سایت عضو شوید و ما را در تهیه مطالب مورد نیاز سایت یاری نمایید، به تاپیک اعلام آمادگی برای مشارکت در فعالیت‌های سایت مراجعه نموده و علائق و توانایی های خود را مطرح نمایید.
تاپیک‌های مهم انجمن
در حال دیدن این عنوان: ۱ کاربر مهمان
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

پاسخ به: بال سبز مهدویت ...
نام کاربری: Dark_Rider
پیام: ۸,۸۵۸
عضویت از: ۶ دی ۱۳۸۸
از: كنار دريا
طرفدار:
- کارلس پویول & لیو مسی
- کرایوف
- برزیل و اسپانیا
- :D
- پپ عزیز
- پروین
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
مصطفی نوشته:

نقل قول
إنا لله وإنا إليه راجعون نوشته:

نقل قول
مصطفی نوشته:

نقل قول
اگه اين موضوع علم اينقدر در اختيار ائمه هدي بوده چرا ازش استفاده خاصي نكردن؟

مثلا چه استفاده ای؟

خوب خيلي استفاده ها ميتونه از اين اسما الله و علوم جاويد بشه براي خيلي كاراي خوب

براي تحكيم ولايت و براي رسيدن به حق خودشون و ارمانهاي اسلام

شرمنده نیوفتاد
الان دقیقا بگو منظورت چه استفاده ای هست؟ مثلا برای تحکیم ولایت چی کار میکردن از طریق این علوم؟ مثلا برای ولایت حضرت علی(ع) یادداشتی یا نامه ای بصورت مکتوب میزاشتن یا کار دیگه ای میکردن؟
آخه اون چیزی که پرسیدم و میدونم اینه که حق استفاده از این علوم غیبی و لدنی رو در زندگی روزمره نداشتن و کارها باید بر طبق روال عادی پیش میرفته ، مثلا جنگهایی که خود پیامبر در صدر اسلام انجام داده و سختی هایی که کشیده همه طبق نظر خداوند بوده وگرنه میشده از طرق غیبی و روال غیر عادی خیلی راحت این مسائل جمع بشه و پیامبر هم انقدر به زحمت نیفته
در مورد حضرت حجت(ع) هم میگن داستان همینه و تا اون حکومت جهانی تشکیل بشه سختیهای بسیاری بر ایشون و یارانشون تحمیل میشه و خیلی کارو زحمت داره
البته امدادهای غیبی هست ولی روند کار هیچ وقت از حالت عادی خارج نمیشه که اینم میتونه برای این باشه که هدف اصلی این بحثها و تمام این اتفاقات و جنگها امتحان مردم هست و در صورت خارج شدن روند کار از حالت عادی این امتحان به نحوی یا کنار میره یا کمرنگ میشه
سر جریان ولایت حضرت امیر(ع) هم داستان دقیقا همینه که متاسفانه کردم اکثرا رد شدند.

تا يه بخشي از حرفات منطقيه
يعني ميپذيرم كه بايد همه چي روال عادي رو داشته باشه تا به حيطه اختيار و شعوري كه خدا در انسان قرار داده تو روال زندگي لطمه اي وارد نشه

ولي خوب اگه كاربرد نداره پس وجودش براي چيه؟
هيچ علم و هيچ اتفاقي بي دليل نيست و حكمتي درش نهفتس

نقل قول
میشه منبع اینها رو هم بنویسید... که مطمئن تر درموردش بحث کنیم؟

بايد دنبال منابعش بگردم
ولي خوب فكر كنم يه اشتباهي تو ذهنم درمورد علم و اسم اعظم يا اسماي حسنا و خاص خدا صورت گرفته
البته روايات مختلفي هست مثلا به اين دقت كنيد:

“علم و دانش 27 حرف است. تمام آنچه پیامبران الهی برای مردم آوردند، دو حرف بیش نبود و مردم تاکنون جز آن دو حرف را نشناخته‌اند. اما هنگامی که قائم ما قیام کند، 25 حرف دیگر را آشکار و در میان مردم منتشر می‌سازد و دو حرف دیگر را با آن ضمیمه می کند تا 27 حرف انتشار یابد
(1)علامه مجلسی . بحار الانوار. ج 52. ص 336.

امام علي ـ عليه السّلام ـ در اين باره مي فرمايد:" خداوند، فرستادگانش را بين مردم برانگيخت... تا از آنان بخواهند به ميثاق فطري اي كه با پروردگارشان بسته اند برگردند و نعمت هاي فراموش شدة او را ياد آورند... و نيروهاي پنهان خرد آدمي را آشكار كنند و آيات آفرينش را به مردم بنمايانند يعني سقف افراشتة آسمان و مهد گستردة زمين و نعمت ها و وسايل زندگي كه نياز مردم را برآورده مي كند به آنان نشان دهند.
) نهج البلاغه . 33 حكيمي محمد. عصر زندگي. ص 207.
خوب اين روايت خيلي جالبه و مسئله حكومت امام زمان رو هم شامل ميشه
با توجه به اينكه نياز انسان بي پايانه و انسان موجود بيشترخواه يا تماميت خواهيه پس پاسخ دادن به اين نياز هم بايد توسط فردي باشه كه علوم بسياري بلده

هم چنین در روایات وارد شده كه علم هفتاد و سه حرف است یك حرف از آن را آصف بن برخیا داشت. و دو حرف را عیسی(ع) و چهار حرف را موسی(ع) و هشت حرف را ابراهیم(ع) و پانزده حرف را نوح(ع) و بیست و پنج حرف را آدم(ع) و هفتاد و دو حرف را محمد(ص) كه از یك حرف محجوب است .
حسن زاده آملی حسن. انسان كامل از دیدگاه نهج البلاغه. ص 154 و 155

در روایت دیگری ذکر شده است که:" به حضرات ائمه هدی(س) اجمعین بعد از حضرت رسول(ص) همان هفتاد و دو حرف داده شد .
اصول كافی. ج 1.ص 180.

تو سوره بقره ايه 32 اومده كه خداوند به انسان اسماء رو تعليم داد

اقاي آملي در اين باره ميگه كه :
در ما چون بالقوه انسانیم و بالفعل انسان نیستیم این علم به اسماء وجود ندارد

الان من يكم قاطي كردم
فرق بين اسماء خاص و اين علوم چيه؟
فكر كنم تو سوال قبليم درمورد اينكه علم هفتاد بابه اشتباه گفتم يعني بهتره بگم اشتباه متوجه شدم به جاي اسما خدا علم تو ذهنم افتاده

بالاخره فرق بين اين دو چيه؟
بعد اون 25 باب علمي كه كشف نشده علومي هستند كه انساناي عادي بتونن ازش استفاده كنن؟ اگه نه پس چرا دو بابش در اختيارمون هست؟

خيلي در اين مورد روايات شنيدم الان چون منابعش در اختيارم نيست مطرح نميكنم، مثلا يكيش اين بود كه توسط اون قدرتي كه مردم بعد از ظهور بدست ميارن ميتونن فاصله زيادي رو در يك بين الطلوعين حركت كنن

۲۲ مرداد ۱۳۹۱
نام کاربری: مستشار
پیام: ۳,۸۸۲
عضویت از: ۸ فروردین ۱۳۹۰
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
ولي خوب اگه كاربرد نداره پس وجودش براي چيه؟
به جواب من دقت کردید؟؟
چرا کاربرد نباید داشته باشه؟؟کاربرد داشته و داره ولی میزان استفاده ش مهمه که وقتی مردم نخوان خب کسی هم اونو عرضه نخواهد کرد!
نقل قول
فرق بين اسماء خاص و اين علوم چيه؟
اسامی خاص همون نام 5تن بود .... همونطوری که با بردن نام این 5تن ادم بخشیده شد... یوسف ازچاه نجات پیداکرد و همه انبیا تو کارهاشون که گره میخورد یا تقصیری داشتن با بردن این اسما نجات پیدا میکردن...
مساله اینجاس... نه فقط نام بردن این 5اسم بلکه معرفت به این ها و شناخت این 5بزرگوار تونست راهگشاشون باشه.. فرشته ها نمیدونستن این اسما رو و معرفتی هم بهش نداشتن .. اون علمی که ازش یاد میشه ..علم و معرفت به این بزرگوارانه.
بحث علم هم که بخوام بگم علمی که نزد معصومین هست چیزی ورای علمی که ماداریم... علمی که ما داربم درحقیقت دانش و اگاهیه.. که کسب کردنیه و هرکسی میتونه بره سراغش و به دستش بیاره.. اما علم ائمه چیزی نیست که هرکسی راحت بتونه بهش برسه ....علم حقیقیه.. که خدا دروجوشون قرار داده به طور ذاتی و کامل . درواقع اونا منبع علم هستن...چیزی نبوده که برای به دست اوردنش بخوان کلاسی برن .. استادی داشته باشن! از همون اول دروجودشون بوده و هست. با این علم اونا حقایقی رو میدونن که هیچکس نمیدونه ... چیزهایی تو این جهان و جهان بعدی هست که هرکسی خبر نداره ازش...نمونه کوچیک براتون بزنم ... ایا ما از مرگ خبرداریم که چطور اتفاق میفته؟؟ چه چیزهایی در قبر منتظر ماست؟؟ نه! این یه نمونه کوچیکه که البته بعداز مرگ ،ماهم ازش مطلع میشیم ولی چرا ائمه خبر دارن درحالی که زنده هستن؟؟ چرا جزئیاتشو میدونن؟؟ یا علم به انسان ها...شخصیت انسان ها؟؟ ایا ما میتونیم ادعا کنیم نزدیکترین فرد زندگی مونو کامل میشناسیم؟؟ به همه اعمالش اگاهیم؟؟ از همه روحیاتش از فکرش.. از نیتش اگاهیم؟؟ این علمی نیست که بتونیم با درس خوندن بهش برسیم .. شما بهترین روانشناس هم که باشید نمیتونید به لایه های شخصیت ادم ها پی ببرید!ولی ائمه این هارو میدونن.. خبر دارن و عالمن.. به هرچیزی که در این جهان رخ میده.. به همه ی ادم ها اگاهی دارن..
علم به خدا ... ائمه خدارو میشناسن... اما ایا ما هم میشناسیم؟؟ میتونیم به همون اندازه ای که ائمه میشناسن ماهم بشناسیم؟ نه! چرا چون خدا معصومین رو کامل قرار داده ازهرجهت ..تا ما بدونیم نقطه کمال کجاست...به اندازه ای که میتونیم قدم برداریم برای شناخت..
پس پرده اتفاقاتی رخ میده که جسم دنیایی ما نمیذاره ازشون مطلع باشیم... ولی ائمه با لباس جسم شون هم میدونن و اگاهی دارن.. ما خیلی از حقایق رو نمی فهمیم تا لحظه ی مرگ... ولی بعضی هارو با مرگ متوجه مبیشیم..

نقل قول
بعد اون 25 باب علمي كه كشف نشده علومي هستند كه انساناي عادي بتونن ازش استفاده كنن؟ اگه نه پس چرا دو بابش در اختيارمون هست؟

زمانی که همه ی27 حرف علم روشن شد همه ی انسان های اون زمان ازش میتونن برخوردار بشن مسئله اینجاس میتونن! ولی اگر بخوان! الان دو حرف از علم روشن شده! چن درصد مردم از این دوحرف خبر دارن ومیدونن چی هست؟؟ چن درصد ازش استفاده خواهند کرد؟؟ درضمن مردم اون زمان نسبت به دانسته هاشون وظیفه دارن و باید جواب پس بدن.
من الان خودم نمیدونم اون دوحرف چیا بوده منظورم اینه که حقایق این دو حرف که برای خودش اقیانوسیه من یکی که هیچی ازش نمیدونم!
اینایی که گفتین درمورد طی الارض و... که مثلا همون تخت سبا رو به چشم برهم زدنی پیش سلیمان نبی اوردن میتونم بگم شاید ذره ای باشه در دریای علمش...
این رو هم بگم این نیست که این علم فقط و فقط دراختیار ائمه باشه و لاغیر و مردم نمیتونن بهره مند بشن.. ! قراره که ائمه این ها رو به مردم یاد بدن فقط نکته ش اینجاس که تا چه حد مردم میخوان و تا چه حد حاضرن دنیاشون و داشته هاشون پای به دست اوردنش بدن تا بگیرن... این علوم و معارف دادنیه و ائمه به مخاطبانی که خودشون میدونن که لیاقت داره میدن..
علمی که ما دراختیار داریم میشه دانش که نتیجه سالها تفکر ماست و بسیاری از جاها خروجیش خیلی خوب نیست و منجبر به نابودی ادم ها خواهد شد مثل بمب اتم که دانشش وقتی به دست نا اهلش افتاد وسیله ای شد برای استعمار و قدرت طلبی و قتل و کشتار مردم .... اما علم الهی نتیجه ش میشه رحمت و سعادت مردم.

فانوس نگاهم را آویخته ام بر در
من منتظرم زیرا،گفتند:"تو می آیی"
تا عابر چشمانت، ره گم نکند در شب
بر کوچه بتابان نور، ای ماه تماشایی
۲۲ مرداد ۱۳۹۱
طرفدار:
- کارلس پویول & لیو مسی
- کرایوف
- برزیل و اسپانیا
- پپ عزیز
- پروین
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
به جواب من دقت کردید؟؟

دقت كردم اين تو نقد جواب مصطفي بود

نقل قول
اسامی خاص همون نام 5تن بود

اره من يكم مسائل رو قاطي كردم
يادم رفت اسما خاص همون كلمات هستش كه قران بهش اشاره ميكنه كه نام 5 تن هست

يكم هم درمورد اسما خدا توضيح بدين ممنون ميشم
حس ميكنم اون نام هاي خدا كه به صورت راز بين بعضي از پيامبرين بوده و گاها ذره بسيار كميشو به برخي افراد ياد دادن خيلي فراتر از اسما خاص باشه

اينطور نيست؟

نقل قول
بحث علم هم که بخوام بگم علمی که نزد معصومین هست چیزی ورای علمی که ماداریم... علمی که ما داربم درحقیقت دانش و اگاهیه.. که کسب کردنیه و هرکسی میتونه بره سراغش و به دستش بیاره.. اما علم ائمه چیزی نیست که هرکسی راحت بتونه بهش برسه

در تكميل حرفتون هم ميگم علمي كه ما داريم همش ازمون خطاست
يعني براي مثال الان علم اتمي يه علم ازمون خطاييه چون تا وقتي كشف نشده بود نميدونستيم مضرات هم داره،بعد از كشف و بعد از لطمه خوردن و خطا فهميديم كه كجاش ايراد داره

ولي علومي كه نزد ائمه هستند به اين شكل نيست
كامل و دقيق و بدون خطاست

۲۲ مرداد ۱۳۹۱
نام کاربری: L.A-Messi
پیام: ۴,۶۳۲
عضویت از: ۲۱ شهریور ۱۳۹۰
از: دامغان
طرفدار:
- مسی
- کرایف،دی استفانو
- گواردیولا،گاس هیدینگ
- کلا قیدشو زدم
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
ولي خوب اگه كاربرد نداره پس وجودش براي چيه؟ هيچ علم و هيچ اتفاقي بي دليل نيست و حكمتي درش نهفتس

یه بحثی هست توی اثبات عصمت برای نبی و امام، اونجا مطرح میشه که لازمه اینکه فردی از طرف خداوند به نبوت یا امامت منصوب بشه اینه که نه تنها در مسائل شرعی گناهی مرتکب نشه بلکه در تک تک رفتارهای روزمره هم نباید سهو و خطایی داشته باشه
البته این مطلب رو خودتون میدونید
ولی دلیلی که برای این علم ارائه میشه به گمانم تمام شدن حجت خدا بر مردم برای اثبات نبوت و ولایت اون فرد هست
من خودم این مطلب رو از یه عالم بزرگواری پرسیدم و ایشون هم همین مطلب رو تصریح کرد که نداشتن این علم برای یک نبی یا وصی خودش یک نقطه ضعف بزرگ براشون محسوب میشه
نمونه های فراوانی هم که میدونید در تاریخ هست که با استفاده از همین علم چقدر مسلمان ایجاد شدند
بهرحال بنظرم مورد استفاده این علوم مشخصه و گفته شده

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۲۳ مرداد ۱۳۹۱
گروه:
- کاربران عضو
خب من رفتم تحقیق کردم و سوال کردم .. یکی دوتا کتاب پیدا کردم.. که فکر کنم جواب سوالاتون رو بده

نقل قول
كم هم درمورد اسما خدا توضيح بدين ممنون ميشم

بسم الله الرحمن الرحیم

عظمت خدا
قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام‏ إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى حَرَّمَ أَجْسَادَ الْمُوَحِّدِينَ‏ عَلَى النَّار (1)
همانا خدای متعال بدنهای موحدان را بر آتش حرام کرده است.
خدای متعال از همه به ما نزدیکتر است. او مهربانتر،-ارحم الراحمین-، شنواتر،-اسمع السامعین- و گویاتر و... است .
او صمد و بی نیاز است و به هیچ کسی و هیچ وزیر و مدیر و مدبّری نیاز ندارد. در هیچ چیزی شریک نمی پذیرد نه در قدرت و نه در خلقت و به طور کلی لا شَریکَ لَهُ است.
او سلطانی است که همگان در مملکت اویند و او بر همه سلطنت دارد و هیچ کس بر او سلطنت ندارد و در عین حال هیچ کس از تحت سلطنت او بیرون نیست.
ما در زمره کسانی هستیم که:
مَوْلَايَ يَا مَوْلَايَ أَنْتَ الْمَوْلَى وَ أَنَا الْعَبْدُ وَ هَلْ يَرْحَمُ الْعَبْدَ إِلَّا الْمَوْلَى(2)‏
مولای من تو مولا هستی و من بنده تو و غیر از مولا چه کسی بر بنده ترحم می کند؟!
پس راهی به سوی آستان او نمی توان یافت مگر آنکه او خودش راهنمایی کند. حال او با این همه عظمت و جلالتش اسمائی را معین فرموده تا راه را به سوی بندگاه به وسیله آن اسماء بنمایاند.
«اسم» نشانه است و چون اسم با مسما تطبیق می کند پس اسم هر کسی نشانی از خود اوست. خدای متعال برای خود اسمائی قرار داده که اولاً مخلوق او و ثانیاً نشانه او هستند .
اسماء او مراتبی دارد و درجاتی که بزرگترین آنها یعنی اسم اعظم اعظم اعظم او وجود مقدس حضرت ختمی مرتبت

محمد صلی الله علیه و آله است. همان او که وجه الله (3) است و باب الله .
خدای عزوجل در قرآن خودش را معرفی می کند:
هُوَ اللَّهُ‏ الَّذي‏ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْمَلِكُ الْقُدُّوسُ السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَيْمِنُ الْعَزيزُ الْجَبَّارُ الْمُتَكَبِّرُ سُبْحانَ اللَّهِ عَمَّا يُشْرِكُون‏ (4)
اوست خدايى كه جز او معبودى نيست؛ همان فرمانرواى پاك سلامت‏[بخش، و] مؤمن [به حقيقت حقّه خود كه‏] نگهبان، عزيز، جبّار [و] متكبّر [است‏]. پاك است خدا از آنچه [با او] شريك مى‏گردانند.
اینها اسامی اوست که او خودش را به آنها معرفی می کند.خدا قدوس و سبوح است (5) و پروردگان همگان است. و او در عظمت و سلطنت و کبریادیت فوق همگان است به حدی که به هیچ وجه به قیاس در نمی آید.
و اعتقد به بزرگی و عظمت او و باور این اعتقاد و سپس اقرار به آن ما را در زمره موحدان قرار خواهد داد. لذا امام علیه السلام ذیل عبارت الله أکبَر فرمودند: خدای متعال بزرگتر از آن است که وصف شود. (6)
بنابر این اقرار به این اعتقاد ما را در زمره موحدان و به دنبال آن بنا بر فرمایش امام علیه السلام در زمره کسانی قرار می دهد که بدن آنان بر آتش جهنم حرام خواهد شد؛ ان شاءالله تعالی

(1)بحارالانوار 3: 4
(2)همان 91: 110
(3)الکافی 1: 349
(4)حشر: 23
(5)الکافی 2: 529 سُبُّوحٌ‏ قُدُّوسٌ‏ رَبُّ الْمَلَائِكَةِ وَ الرُّوحِ
(6) همان 1: 117 : ْ اللَّهُ أَكْبَرُ مِنْ‏ أَنْ‏ يُوصَف‏

این لینک ها رو هم پیشنهاد میکنم حتما نگاه بکنید و بخونید.. در تکمیل همون بحث های قبلیه:
بحث های مقدماتی برگرفته از کتاب توحیدالامامیه نوشته ایت الله میانجی

اسما وصفات الهی برگرفته از کتاب توحیدالامیه ایت الله میانجی
این هم یه بخشی از همون کتاب درباره علم خدا

۲۵ مرداد ۱۳۹۱
نام کاربری: Beauty.Dream
پیام: ۱,۱۱۰
عضویت از: ۲۹ تیر ۱۳۹۰
از: shiraz
طرفدار:
- all of them...
- only pep...
گروه:
- کاربران عضو
نشونه های ظهور اصغر چیه؟
میگن امام زمان همون جور که غیبت صغرا و کبرا داشتن ظهور اصغر و اکبر هم دارن...

TesTimo bArcA
نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۲۷ مرداد ۱۳۹۱
طرفدار:
- کارلس پویول & لیو مسی
- کرایوف
- برزیل و اسپانیا
- پپ عزیز
- پروین
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
RK12 نوشته:

خب من رفتم تحقیق کردم و سوال کردم .. یکی دوتا کتاب پیدا کردم.. که فکر کنم جواب سوالاتون رو بده

عالي بود
ممنون

۲۷ مرداد ۱۳۹۱
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
كميل نوشته:
نقل قول
RK12 نوشته:

عالي بود
ممنون

خواهش میکنم. خوشحالم که جواب رو تا حدودی پیدا کردید.
یه نکته: بچه های عزیز هرسوالی درمورد امام زمان دارید یا بحث مهدویت بیایید مطرح کنید شاید سوال ما هم باشه یا خیلی های دیگه.. اینجا هم کسایی که بلدن جواب میدن هم اگه کسی نتونست میریم دنبالش... نکته اینجاست که عرفانی دیگه خاک نمیخوره... ارسالاتون میره بالا و مهم تر اینکه از هم دیگه یاد میگیریم...

نقل قول
Farnaz نوشته:

نشونه های ظهور اصغر چیه؟
میگن امام زمان همون جور که غیبت صغرا و کبرا داشتن ظهور اصغر و اکبر هم دارن...

خب شرمنده بابت تاخیر درجواب.. فکر میکنم جواب رو تاحدودی داده باشه..

غیبت‌ صغرا آن زمانی مطرح شد كه‌ شیعیان‌ پس‌ از مدت‌ها ارتباط‌ مستقیم‌ و از نزدیك با امام‌ خویش‌(ع‌) هنوز چندان آمادگی فهم و قبول‌ بحث غیبت و ندیدن ایشان را نداشتند ؛ زیرا نمیدانستند بدون‌ حضور امام‌ چگونه میتوان از سویی‌ با یكدیگر همگام و متحد بود و از سوی دیگر به احكام شرعی دست پیدا كرد ، علاوه بر این دهها مطلب‌ دیگر بود كه آنها را به‌ سوی امامشان متوجه میكرد و باید در عصر غیبت ،‌ خود بر عهده‌ می‌گرفتند . هر چند در عصر غیبت‌ صغرا‌ این طور نبود كه‌ هر كس‌ بتواند به‌ خدمت‌ حضرت‌ مهدی‌(عج) برسد لیكن‌ با وجود چهار نایب‌ خاص ، ارتباط‌ شیعیان‌ همچنان‌ با امامشان‌ برقرار بود ، تا مبادا به‌ خاطر این تغییر وضعیت، ناگهانی دچار حیرت‌ و سردرگمی شوند . در طول این مدت كه حدود 70 سال به طول انجامید ، تا حدی موضوع غیبت برای شیعیان جا افتاد و از لحاظ‌ ذهنی‌ و فكری‌ برای‌ حضور در عصر غیبت‌ كبرا‌ آماده شدند . همانند این جریان را در آن‌ سوی قضیه هم خواهیم داشت‌ ؛ یعنی عصر ظهور نیز به‌ دو بخش اصغر و اكبر (فجر مقدس‌) تقسیم می‌گردد . در ظهور اصغر ، هر چند مردم‌ توفیق زیارت امام(عج) را پیدا نمیکنند اما‌ حوادثی‌ را مشاهده‌ می‌كنند كه‌ مقدمات‌ ظهور اكبر به‌ شمار می‌آیند و مردم‌ را برای‌ زندگی در آن‌ زمان‌ آماده می‌كنند . حضرت‌ مهدی‌(عج‌) كه‌ خورشید تابان آسمان امامتند ،پیش از آنكه‌ وجود مقدسشان بخواهد بر همگان ظاهر و آشكار گردد ، باید ظهور اصغری داشته باشند كه‌ زمینه‌ساز آن‌ ظهور اكبر گردد . یعنی باید مردم به آمادگی برسند از دو طریق:

1_بالا بردن شعور وآگاهى مردم نسبت به احتیاج داشتن حكومت جهانى توحیدى

2_ بالا بردن سطح علمى مردم براى پذیرش چنین حكومتى

البته نباید توقع‌ داشت‌ كه‌ شرایط غیبت صغرا با ظهور اصغر یكسان باشد . برخی‌ از مسائلی‌ كه‌ شاید در عصر ظهور اصغر دیده‌ شوند از این قرار است ‌:

1. بالا رفتن‌ سطح فهم عمومی و پیشرفت‌ دانش‌ و فناوری ‌: در این عصر، پیشرفت‌های‌ علمی عظیم‌ و اكتشافات‌ محیر العقولی از بشریت دیده می‌شود كه‌ پیش از آن‌ سابقه نداشته است‌. همان‌ انسانی كه‌ تا دو قرن قبل بر چهارپایان سوار میشد و به‌ این سو و آن‌ سو میرفت‌ این روزها از اتومبیل و هواپیما استفاده میكند و تلفن ‌، تلویزیون‌ ، رادیو ، كامپیوتر و... جزئی از زندگی روزمره‌اش شده است‌ . منابع نفتی و معادن فلزات مختلف را استخراج كرده و تا آنجا كه‌ بتواند برای‌ استفاده خود به‌ كار میبرد . این تحولات به قدری است كه به اندازه كل تحولات علوم و فنون‌ بشری تا قرن نوزدهم كه ابتدای آن است برابری میكند . بنابر آنچه‌ در میان‌ علما مشهور است معجزات پیامبران و كرامات‌ ائمه‌(ع) الزاماً بر اساس‌ آن‌ علوم‌ و فنونی بود كه‌ در آن‌ عصر زندگی میكردند . پس‌ حضرت‌ مهدی‌(عج) هم‌ در آن‌ زمان‌ ظاهر میشوند كه‌ دانش‌ و تكنولوژی‌ و فنون‌ و تسلیحات به حداكثر رشد خود رسیده باشد و بشر بتواند با ساخت‌ سفینه‌های فضایی به‌راحتی بر مریخ‌ گام نهاده و اختراعات‌ مختلف خود را در آنجا مستقر كند . در عصری كه‌ انسان‌ها تنها با اینترنت یا دیگر وسایلی‌ كه‌ تاكنون‌ اختراع‌ شده‌اند یا پس‌ از این اختراع خواهند شد ، از نقاط‌ دور دست با هم‌ صحبت‌ میكنند معجزه امام(عج) این خواهد بود كه‌ بدون‌ استفاده از هیچ ابزار و وسیله‌ای سخنش‌ را به‌ گوش تمام ساكنان زمین برساند و همه هم به زبان خود آن‌ را بفهمد یا بدون‌ استفاده از هیچ وسیله ماهواره‌ای ‌، صوت و تصویر خویش‌ را به‌ هر جا كه‌ بخواهد منتقل می‌كند . در روایات‌ آمده‌ است كه حضرت و یارانشان‌ از ابرها برای‌ رفت و آمد خویش‌ استفاده می‌كنند . طبیعتاً مخترعان و سازندگان‌ هواپیماها و ماهواره‌ها و سفینه‌های فضایی در مقابل چنین وسیله نقلیه‌ی احساس خواری می‌كنند . علاوه بر اینكه چنین دیدگاه‌ها و اكتشافات‌ علمی‌ به‌ انسان‌ها قدرت‌ درك و فهم كرامات حضرت مهدی(عج‌) را میدهد كه‌ به‌ طور طبیعی هر كس‌ نمیتواند چنین‌ اعمالی را انجام دهد . به‌ عبارت دیگر خداوند متعال نظریات علمی این زمان را به‌ آن‌ حد از رشد میرساند كه‌ زمینه‌های ظهور اكبر (فجر مقدس‌) فراهم شود .

2. دلبسته‌ شدن مردم به امام عصر(ع‌ج) و زیاد شدن یاد حضرت : از جمله‌ اموری كه این روزها با آن‌ مواجه هستیم (خصوصاً هر چه‌ زمان می‌گذرد) این است كه بسیاری از مردم‌ را میبینیم‌ كه‌ هر قدر با مشكلات‌ بزرگ‌ و بیشتری روبرو میشوند توجهشان به امام عصر(عج) بیشتر میشود ، در عین حال كه امیدشان بیش از پیش گشته و چشم انتظار حوادثی‌ هستند كه‌ در آینده‌ای نزدیك یا دور اتفاق خواهد افتاد . به‌ همین‌ علت است كه كتاب‌ها و نویسندگان بیشتری را در این زمان مشاهده میکنیم كه به این خواسته پاسخ داده و تلاش‌ در خور تقدیری‌ را برای‌ ترسیم آینده بر طبق احادیث و روایاتی كه در دسترس دارند از خویش‌ نشان‌ میدهند . میزان توجه و یاد شیعیان‌ نسبت‌ به‌ حضرت‌ ولی عصر(عج) را می‌توان با دوره‌های‌ گذشته مقایسه نمود كه‌ تا مدت‌ها قبل چقدر اقبال مردم به محفل یاد ایشان كم بوده امّا این روزها در كمتر محله‌ای است كه چنین محفلی برگزار نشود . آیا انتشار نام و صفات‌ امام‌ زمان‌(عج) به‌ این شكل و میزان در مساجد ، مدارس ، خیابان‌ها ، جلسات و در میان‌ عموم‌ مردم‌ خود دلیلی بر نزدیكی‌ طلوع‌ خورشید وجودی حضرت بقیـه ‌الله(عج) نمی‌باشد ؟!

3. گفت‌وگوی عمومی در جهان‌ در مورد تشكیل حكومت جهانی واحد : اگر به‌ تاریخ نظری بیفكنیم میبینیم كه تاریخ تشكیل سازمان ملل متحد پس‌ از جنگ جهانی اول و دوم است ‌. پس‌ از آنكه‌ جهانیان خسارتهای جبران‌ناپذیر آن‌ دو جنگ را به‌ جسم و جان انسان‌ها دیدند، گروهی بر آن‌ شدند كه‌ چنین‌ مجموعه‌ای را تشكیل دهند تا هر گاه در میان‌ كشورها و دولت‌ها اختلافاتی پیش آمد رایزنی‌های‌ لازم‌ را برای‌ رفع جنگ انجام دهند . عالمان‌ اسلامی هم‌ برای‌ اولین بار تحت عنوان «رابطـه العالم الاسلامی‌» سالانه‌ یك‌ مرتبه همگی در كنار هم‌ جمع میشوند . میتوان دیگر مجامع جهانی موجود را به‌ آن‌ اضافه كرد . نفس تشكیل چنین سازمان‌هایی خود حكایت از آن‌ میكند كه‌ جهان‌ نیازمند حكومت واحد جهانی است كه بتواند امنیت ‌، آرامش و عدالت را در آن‌ حاكم‌ كند كه‌ حاكمیت واحد آن ، جز به واسطه امامت حضرت مهدی(عج) هیچ چیز نمیتواند پاسخگوی این نیاز عمومی مردم جهان باشد كه‌ این مورد دلیلی آشكار بر طلوع‌ آن‌ فجر مقدس‌ در پس‌ دوران ظهور اصغر است‌ . آری همگان ندا برآورده‌ایم كه‌ : ای مهدی صاحب‌ الزمان‌(عج) ! جهان‌ در انتظار حكومت جهانی توست .
گفت‌وگو از ظهور اصغر ، به معنای تعیین وقت برای‌ ظهور مقدس‌ حضرت‌ ولی عصر(عج) نیست؛ زیرا علم قطعی این مسئله چیزی است كه صرفاً در اختیار خداوند متعال میباشد و ممكن است آنچه ما در ظاهر می‌بینیم‌ نقطه آغاز ظهور مقدس‌ ایشان باشد و این احتمال نیز وجود دارد كه‌ چنین‌ نباشد و خدای‌ ناكرده‌ این شب تار و سیاه‌ غیبت‌ ادامه یابد . امّا به هر حال ، ما اكنون نسبت به دهه‌های گذشته بیشتر به واقعه مبارك ظهور نزدیك شده ایم ؛ هرچند تحقق‌ این مسئله تحت اراده الهی است و خداوند هم‌ «فعال‌ لما یرید» است .

منبع : mouood.org

porsojoo.com

۳۰ مرداد ۱۳۹۱
گروه:
- کاربران عضو
مثل مادر که بی بهانه به یادته...

تا حالا به بچه هایی که گرم بازی هستند تماشا کردی؟

مثلا بچه های داخل یه پارک،اون ها گاهی اون قدر گرم بازی هستند که فراموش میکنن با مادرشون اومدن پارک واصلا فراموش میکنن که به مادرشون نیاز دارند.

اما همین بچه ها وقتی که زمین می خورن اولین کسی که صدامیزنن مادرشونه!

ومادر تنهاکسیه که از بین تمام سروصداها صدای فرزندش رو به خوبی تشخیص میده وشتابان به سمتش میره،چون حتی وقتی دورایستاده مدام به یاد فرزندشه،همون فرزندی که تا مشغول بازی شد از حضور مادرش غافل شد...

شاید تا به حال این حدیث امام رضا(ع)رونشنیده باشی:

:"الامام الام البّره بالولد الصغير"

یعنی محبت امام به ما مثل محبت مادر به فرزندشه...

اما نه حتی مثل مادری که توی پارک مواظب فرزندش بود که مثل مادری که به فرزند کوچک خودش وبه طفل نوزادخودش محبت میکنه.

نوزادی که پناهی جز آغوش مادر نداره وبرای لحظه لحظه زندگیش به مادرش نیاز داره.

مادری که لحظه ای از وضعیت کودک ضعیفش غافل نیست.

وما همون کودکان نوپایی هستیم که پناهی جز آغوش پرمهر امام زمان(عج)نداریم،آغوشی که مارو نجات خواهد داد.

اگر توهم دلت خواست به این پناهگاه امن پناه ببری فقط کافیه:

همین امروز ازلطف هایی که گاه هست و گاه نیست بگذری و به سراغ چشمه جاودان محبت بری.

همین امروز لحظه به لحظه و قدم به قدم زندگیت روبا امام زمانت چک کنی واصلا لحظه هات برای امامت باشه.

ازهمین امروزتاهمیشه با مهربونترین آدم روی زمین همراه باشی.

مشاهده لینک

۳ شهریور ۱۳۹۱
نام کاربری: LiverPudliaN
پیام: ۳
عضویت از: ۴ شهریور ۱۳۹۱
از: تهران
طرفدار:
- ماسچرانو
- کلایورت
- استقلال
- ایتالیا
- سیاوش اکبرپور
- فابیو کاپلو
- امیر قلعه‌نویی
گروه:
- کاربران عضو
سلام
اولین پست‌مه! اصلا هم از اسپم دادن خوشم نمیاد!
پیشنهاد میکنم این کتاب رو بخونید:
انتظار؛ عامیانه، عالمانه، عارفانه - نویسنده: علیرضا پناهیان - نشر بیان معنوی

قیمتش ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومنه، ولی فوق آلعاده می‌ارزه...
قسمت باشه تو بحث‌های مهدویت و کلا بحث‌های عقیدتی شرکت میکنم...
یا علی(ع)

۴ شهریور ۱۳۹۱

برو به صفحه
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

اختیارات
شما می‌توانید مطالب را بخوانید.
شما نمی‌توانید عنوان جدید باز کنید.
شما نمی‌توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید.
شما نمی‌توانید نظرسنجی اضافه کنید.
شما نمی‌توانید در نظرسنجی‌ها شرکت کنید.
شما نمی‌توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید.
شما نمی‌توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید.

فعالترین کاربران ماه انجمن
فعالیترین کاربران سایت
اعضای جدید سایت
جدیدترین اعضای فعال
تعداد کل اعضای سایت
اعضای فعال
۱۷,۹۳۴
اعضای غیر فعال
۱۴,۳۶۳
تعداد کل اعضاء
۳۲,۲۹۷
پیام‌های جدید
بحث آزاد در مورد بارسا
انجمن عاشقان آب‍ی و اناری
۵۸,۱۹۹ پاسخ
۸,۳۸۳,۲۸۲ بازدید
۱۵ ساعت قبل
Salehm
علمی/تلفن هوشمند/تبلت/فناوری
انجمن علمی و کاربردی
۲,۴۱۹ پاسخ
۴۳۶,۸۲۰ بازدید
۲ روز قبل
javibarca
بحث در مورد تاپیک های بخش سرگرمی
انجمن سرگرمی
۴,۶۶۴ پاسخ
۵۴۷,۳۶۴ بازدید
۶ روز قبل
یا لثارات الحسن
هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
انجمن مباحث آزاد
۷۶,۴۹۱ پاسخ
۱۱,۶۴۵,۱۴۲ بازدید
۶ روز قبل
یا لثارات الحسن
مباحث علمی و پزشکی
انجمن علمی و کاربردی
۱,۵۴۷ پاسخ
۷۴۷,۱۲۶ بازدید
۲۸ روز قبل
رویا
مســابــقـه جــــذاب ۲۰ ســــوالـــــــــــــــــــی
انجمن سرگرمی
۲۳,۶۵۸ پاسخ
۲,۲۰۵,۴۲۵ بازدید
۲۸ روز قبل
رویا
برای آشنایی خودتون رو معرفی کنید!
انجمن مباحث آزاد
۷,۶۴۲ پاسخ
۱,۲۳۸,۴۱۳ بازدید
۶ ماه قبل
مهسا
اسطوره های بارسا
انجمن بازیکنان
۳۴۳ پاسخ
۸۵,۹۷۲ بازدید
۶ ماه قبل
jalebamooz
جام جهانی ۲۰۲۲
انجمن فوتبال ملی
۲۲ پاسخ
۱,۹۷۹ بازدید
۱۰ ماه قبل
phaidyme
تغییرات سایت
انجمن اتاق گفتگوی اعضاء و ناظران
۱,۵۵۷ پاسخ
۲۷۷,۳۶۵ بازدید
۱۱ ماه قبل
یا لثارات الحسن
حاضرین در سایت
۲۲۱ کاربر آنلاین است. (۱۱۴ کاربر در حال مشاهده تالار گفتمان)

عضو: ۰
مهمان: ۲۲۱

ادامه...
هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت، تنها با ذکر نام «اف سی بارسلونا دات آی آر» مجاز است!