مادرید زیر چکمه های سربازان کاتالونیا لگدمال شد!

تاریخ: یکشنبه، ۲۹ آبان ۱۳۸۴ | عنوان: گزارش بازی
امیرحسین هاشمی / FCBarcelona.ir


رئال مادرید 0-3 بارسا


در جهنمي كه سال گذشته بارسا اسير بدشانسي شده بود، و به عقیده تمام كارشناسان در عين برتري بازي خود را واگذار كرده بود، گرچه بار ديگر كمي بي دقتي در ضربات اخر موجب شد كه تنها يك سوم موقعيت بارسا تبديل به گل شود، اما با اين وجود، 3 گل به ثمر رسيده براي به باد دادن حيثيت باقيمانده كهكشان اسم هاي مادريدي كافي بود!

درست در شرايطي كه هواداران تيم مادريدي با بازگشت ستارگان اسمي خود، به نتيجه ال كلاسيكو اميدوار شده بودند، و در شرايطي كه لوگزامبورگو مربي اين تيم، اسامي را به آمادگي بازيكنان ترجيح داده بود، بارسا موفق شد با ارائه يك بازي كم نقص و بي نظير، برنابئو را به جهنمي براي رئال و هوادارانش مبدل سازد.

تصویر اصلی

گرچه از روزها و هفته ها پيش از آغاز اين ديدار، پيشبيني كارشناسان به برتري كامل بارسا از تمام جهات بر رئال مادريد حكم مي داد، اما هواداران رئال همچنان به جو سنگين ورزشگاه خودي اميدوار بودند. در مصاحبه بازيكنان رئال به خوبي مي شد اين نكته را تشخيص داد كه قصد دارند روحيه تيمي را بالا ببرند و نواقص را خود را نسبت به بارسا به گونه ديگري جبران نمايند.
به علاوه مديران اين تيم نيز بي كار نبودند و با طرح مسائلي چون غير قانوني بودن حضور مسي براي بارسا و همچنين مسئله كاهش 9 امتياز به همين سبب از اين تيم، سعي در متشنج كردن اردوي بارسا و پايين آوردن روحيه پيروز اين تيم بود.

اما چه سود كه ستارگان بارسا هيچ جاي حرفي باقي نگذاشتند. شايد انتظار نمي رود كه فردي همانند پرز كه بيش از موفقيت تيم، در نقل و انتقالاتش به فكر درآمد حاصله از تبليغات است، اين نكته را از بازي بارسا آموخته باشد كه اين اسم ها نيستند كه بازي مي كنند! اما مسلما مردم مادريد اين نكته را به خوبي فهميده اند و چه بسا كه آنها اكنون از اميدشان به ثمربخشي رونالدو و زيدان ناآماده و روبينيو بي خطر در برابر بارسا پشيمان شده باشند.

اما بازي در شرايطي آغاز شد كه رئال و بارسا با تمامي نفرات خود پاي به ميدان گذاشته بودند. گرچه در اين بين فقدان ون بومل شايد يك نقصان در تيم بارسا به ثمر مي رسيد، اما فرانك ريكارد با تيزهوشي خاص خود و با قرار دادن مسي در تركيب اصلي (چيزي كه كمتر كسي تصور آن را مي كرد) توانست شوك خوبي به تيم حريف وارد نمايد.

طبيعتا بايد انتظار مي داشتيم كه يك بازيكن 19 ساله كه در مسابقات بزرگ چنداني حاضر نبوده است، تحت تاثير جو ورزشگاه نتواند بازي هميشگي خود را ارائه دهد، اما در عين حال اين مسابقه يك فرصت طلايي بود تا مسي جوان بتواند شايستگي هاي خود را به نمايش درآورد و بر صحبت هاي اخير مارادونا در مورد اينكه مسي مارادوناي دوم آرژانتين خواهد بود، مهر تاييدي بزند.

از سوي ديگر تقابل مسي و روبينيو مي توانست تقابل افكار لاپورتا و پرز باشد. در شرايطي كه مسي بازي خود را از تيم جوانان بارسا و بدون هيچ سر و صدايي آغاز كرده بود، پرز براي جبران اشتباه خود در خريد بكهام و از دست دادن رونالدينيو، با سر و صدا و جنجال فراواني روبينيو را به مادريد آورد تا ضمن جبران اشتباه خود، به همگان نشان دهد كه رئال بازيكني همانند رونالدينيو خواهد داشت.

تصویر اصلی

اما چه سود كه اينبار تفكرات غلط مدير رئال به جايي نرسيد و بازي ضعيف روبينيو گران قيمت به خوبي گوياي اين نكته بود كه او ارزش آن همه سر و صدا و آن مبلغ گزاف را ندارد. چه بسا كه فيگوي سي و چند ساله در فصل قبل بسيار بهتر از امروز روبينيو بازي مي كرد، اما چه سود كه چشمان مادريد تنها به دنبال اسم هاي بزرگ و شهرت آور است، به ساق هاي و ذهن هاي طلايي چون رونالدينيو و مسي!

در همان 10 دقيقه ابتدايي اتوو مي توانست روي پاس بلند و توي عمق رونالدينيو دروازه رئال را بگشايد كه ضربه او در حالتي نامتعادل از كنار دروازه به بيرون رفت.
در حدود 5 دقيقه بعد، حركت در عرض زيباي مسي و تيزهوشي اتوو با يك ضربه نوك پاي غافلگيرانه همراه شد تا اولين گل بارسا به ثمر برسد.

در ادامه، حملات پراكنده رئال به خوبي گوياي اين نكته بود كه رئال هيچ برنامه اي براي اين بازي ندارد و شايد مثل اكثر بازي هاي اين فصل، تنها دل به ضربات ايستگاهي و يا خلاقيت هاي فردي بازيكنانش بسته است.
بيشتر حملات رئال از روي پاس هاي بلند بكهام پي ريزي مي شد، اما دفاع بارسا كه در 6 بازي اخير خود تنها 1 گل دريافت كرده است، به خوبي مهاجمين حريف را مهار كرده بود تا پاس هاي بلند بكهام اغلب به مقصد نرسد.
بديهي است كه با اين شرايط و عدم آمادگي بازيكناني چون زيدان و بكهام، رئال بي برنامه به هيچ جا نخواهد رسيد.
بازيكنان بارسا خيلي زود به اين نتيجه رسيده بودند كه با آرام كردن بازي و اجتناب از دادن ضربات ايستگاهي به رئال (كه همان عمده ترين راه گلزني اين تيم بوده و هست) مي توانند بر بازي مسلط شوند.

حتي مي توان گفت كه بازيكنان بارسا متحمل رنج زيادي نيز نشدند، چرا كه با بازي باهوش و متكي به تاكتيك خود كاملا جريان بازي را به سود خود تغيير دادند.

در ادامه مسي مي توانست گل ديگري را براي بارسا به ثمر برساند كه ضربه بي دقت او توسط كاسياس دفع شد.
چند دقيقه بعد اين مهاجم جوان آرژانتيني از فاصله نه چندان نزديك، با يك ضربه كات دار ديدني دروازه رئال را گشود، اما چه سود كه داور اين گل را به دليل خطاي آسايد مردود اعلام كرد.

در شرايطي كه حملات بي برنامه رئال حتي به يك شوت درون چهارچوب به دروازه بارسا منتهي نمي شد، حملات بارسا بسيار زهردار بود و اغلب به موقعيت هاي مسلم گلزني تبديل مي شد.

در دقايق پاياني نيمه اول، اتوو مي توانست با كمي دقت دروازه رئال را بار ديگر باز كند، كه اين بار نيز كاسياس سد راه او شد.

نيمه اول در شرايطي با برتري 1-0 بارسا به پايان رسيد، كه رئال در نمايش تاسف بار خود، تنها توانسته بود يك شوت روانه دروازه بارسا كند كه آن نيز خارج چهارچوب بود.

تصویر اصلی

بي ترديد كسي نمي داند كه لوگزامبورگو و ريكارد در فاصله بين دو نيمه چه به شاگردان خود گفته بودند، اما در نيمه دوم نيز رئال هيچ تغييري نكرده بود و بارسا همچنان هوشمندانه سوار بر بازي بود.

يك حمله از سمت چپ و حركت رونالدينيو كه در اين شب انواع و اقسام دريبل ها را روي سالگادو مورد آزمايش قرار داده بود، به يك موقعيت خوب ديگر براي بارسا بدل شد. روني در ادامه با يك حركت بدن زيبا الگوئه را را نيز از پيش رو برداشت . با ضربه زيبايي به تير نزديك تر، گل دوم بازي را به سود بارسا به ثمر رساند.

در ادامه يك موقعيت تك به تك زيبا از روي پاس ژاوي براي مسي بدست آمد كه اين بار نيز ضربه كم دقت اين مهاجم جوان توسط كاسياس دفع شد.

حتي به بازي آمدن باپتيستا به جاي گارسيا و گوتي به جايي رائولي كه بدون برخورد با هيچكس مصدوم شده بود، نتوانست شرايط را كمي به سود رئال تغيير دهد.

تصویر اصلی

اشتباه داور در عدم اعلام ضربه پنالتي در صحنه اي كه كارلوس به عمد اتوو را در محوطه جريمه سرنگون كرد، موجب كوچكترين اعتراضي از جانب بازيكنان بارسا نشد. در عين حال كه اگر اين شرايط براي رئال پيش مي آمد، بي شك داور مسابقه از تبعات آن و هزار و يك حرف و تهمت مسئولين رئال (كه در به تقصير ديگران انداختن شكست هاي خود استادند!) بي نصيب نمي ماند!

حملات بسيار پر خطر و حملات بي خطر رئال همچنان ادامه داشت، تا آنجا كه رونالدينيو در موقعيتي مشابه گل دوم صاحب توپ شد، و اين بار با دريبل زدن راموس (كه نشان داد چرا لاپورتا براي به خدمت گرفتن او هيچ تلاشي نكرده است) موفق شد با يك ضربه بغل پاي زيبا دروازه رئال را براي سومين بار بگشايد تا تحقير سفيد پوشان مادريدي در ورزشگاه خودي تكميل شود!

تصویر اصلی

نكته جالب پس از اين گل، تشويق هواداران رئال براي رونالدينيو بود و اين حركت همگان را به ياد پرچم سفيدي مي انداخت كه هواداران ناراضي بارسا در سال هاي دور به نشانه اعتراض تكان مي دادند.

پس از اين گل رئال به روند نزولي خود ادامه داد و شايد تنها افتخار آنها در اين نيمه، دو ضربه داخل چهارچوبي بود كه روانه شد كه ضربه سالگادو به زيبايي توسط ويكتور والدس دفع شد.

در ادامه فرانك ريكارد تنها تعويض خود را انجام داد و اينيستا را به جاي مسي جوان كه بازي زيبايي از خود به نمايش گذاشته بود، به زمين مسابقه فرستاد.
اينيستا در مدت حضور خود در بازي با همكاري جالب با ژاوي و حفظ توپ زيبا، كمك قابل ملاحظه اي براي اداره نمودن بازي به بارسا كرد، اما در يك موقعيت خطرناك مي توانست گل چهارم بارسا را به ثمر برساند، كه ضربه بي دقت او فضاي بالاي دروازه رئال را شكافت و به بيرون رفت.

در ادامه نيز بارسا بازي را در زمين رئال نگه داشت و رئال همانند يك ببر پير و بي دندان نتوانست هيچ موقعيت گلي را بر روي دروازه بارسا ايجاد نمايد.

تصویر اصلی

سرانجام بازي در نهايت با نتيجه 3-0 به سود بارسا به پايان رسيد و سربازان كاتالونيا به ياد سربازان دلير سال هاي دور اين ايالت، و اينبار بدون جنگ، مادريد را فتح نمودند و با استفاده از يك سوم موقعيت هاي مناسب خود، توانستند شكست تحقيرآميزي را نصيب رئال مادريد نمايند.
تيمي كه به نظر مي رسد براي عبور از بحران چند ساله، نياز به دگرگوني اساسي در تفركات مديران خود دارد.

بارسا با اين پيروزي و با توجه به تساوي اوساسونا، با 25 امتياز به صدر جدول لاليگا صعود كرد، در حالي كه بسيار بعيد به نظر مي رسد، تا انتهاي فصل، ديگر تيمي بتواند آنها را از صدر جدول رقابت ها به زير بكشد!

اين هم عكس هاي ويژه از بازي:


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی


تصویر اصلی

نوشته‌ای از اف سی بارسلونا دات آی آر
اولین سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایراننشانی این صفحه :
https://www.fcbarcelona.ir/index/modules/news/article.php?storyid=164