به اولین سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!

شناسه کاربری:
کلمه عبور:
ورود خودکار

نحوه فعالیت در انجمن‌های سایت
دوستان عزیز توجه کنید که تا زمانی که با نام کاربری خود وارد نشده باشید، تنها می‌توانید به مشاهده مطالب انجمن‌ها بپردازید و امکان ارسال پیام را نخواهید داشت. در صورتی که تمایل دارید در مباحث انجمن‌های سایت شرکت نمایید، در سایت عضو شده و با نام کاربری خود وارد شوید.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز، با مراجعه به انجمن قوانین و شرح وظایف ضمن مطالعه قوانین سایت، با نحوه اداره و گروه‌های فعال در سایت و همچنین شرح وظایف و اختیارات آنها آشنا شوید. به علاوه دوستان عزیز بهتر است قبل از آغاز فعالیت در انجمن‌ها، ابتدا خود را در تاپیک برای آشنایی (معرفی اعضاء) معرفی نمایند تا عزیزان حاضر در انجمن بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

همچنین در صورتی که تمایل دارید در یکی از گروه‌های کاربری جهت مشارکت در فعالیت‌های سایت عضو شوید و ما را در تهیه مطالب مورد نیاز سایت یاری نمایید، به تاپیک اعلام آمادگی برای مشارکت در فعالیت‌های سایت مراجعه نموده و علائق و توانایی های خود را مطرح نمایید.
تاپیک‌های مهم انجمن
در حال دیدن این عنوان: ۱ کاربر مهمان
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

پاسخ به: آموزش و ترفندهای فتوشاپ
نام کاربری: Ali_SHS
پیام: ۷,۳۸۵
عضویت از: ۲۵ مرداد ۱۳۹۱
از: Esfahan
طرفدار:
- Messi , Xavi , Iniesta , Puyol , Valdes
- Ronaldinho , Rafa Marquez , Rivaldo , Cruyff
- Perspolis
- Spain. Argantina
- Ali Karimi
- Pep Guardiola
- Abdollah Veissi
گروه:
- كاربران بلاک شده
آموزش ابزار Quick Selection Tool در فتوشاپ

این ابزار برای اولین بار در فتوشاپ CS3 معرفی شد و خیلی شبیه به ابزار Magic Wand بر اساس تون و رنگ کارمی کند. اما این ابزار قابلیت های بسیار بیشتری از ابزار Magic Wand دارد به طوری که قادر است بافت ها و لبه های اشیا را به خوبی تشخیص دهد. Quick Selection Tool خیلی شبیه به براش کار می کند به این صورت که برای انتخاب یک قسمت کافی است مانند براش روی آن ابزار Quick Selection را بکشیم.

برای انتخاب ابزار Quick Selection از جعبه ابزار فتوشاپ مانند عکس زیر آن را انتخاب کنید یا کلید W را از کیبورد فشار دهید.

من عکس زیر را در فتوشاپ باز کرده ام:

من قصد دارم پس زمینه ی عکس را رنگ آمیزی کنم ولی بچه و کدو تنبل هایش دست نخورده باقی بمانند. برای این کار ابتدا بچه و کدو ها را انتخاب می کنم.

برای شروع انتخاب ابزار Quick Selection را فعال می کنم و مانند عکس زیر روی قسمت بالا و چپ لباس بچه کلیک می کنم.

به طور پیش فرض ابزار Quick Selection در حالت add to a selection قرار دارد یعنی اگر روی جاهای دیگر کلیک کنم آنها به انتخاب من افزوده می شوند. نشانگر ماوس در این حالت به صورت (+) دیده می شود.

برای انتخاب بقیه ی عکس دکمه ی ماوس را نگه داشته و روی لباس بچه می کشم تا بقیه ی لباس هم انتخاب شود. اگر اشتباها جایی دیگر را انتخاب کردید دکمه ی Ctrl+Z را از کیبورد بفشارید تا از انتخاب خارج شود.

سپس انتخاب کدوها را شروع می کنم تا کاملا به ناحیه ی انتخابی اضافه شوند. در این مرحله نگران انتخاب شدن بخش هایی از پس زمینه نباشید زیرا در ادامه آن بخش ها را از انتخاب خارج خواهیم کرد.

تا اینجا با استفاده از ابزار Quick Selection توانستیم هدف مورد نظر را انتخاب کنیم اما جاهایی همراه با آن انتخاب شده اند که نیاز است آنها را حذف کنیم:

برای این کار کلید Alt را نگه داشته تا نشانگر ماوس به (-) تبدیل شود سپس آن را روی نواحی اضافی بکشید.

نتیجه ی نهایی به صورت زیر است:

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۶ بهمن ۱۳۹۳
طرفدار:
- Perspolis
- Spain. Argantina
- Ali Karimi
- Pep Guardiola
- Abdollah Veissi
گروه:
- كاربران بلاک شده
آموزش Transforming Selection در فتوشاپ

همانطور که در آموزش های قبلی دیدید با ابزارهای Rectangular و Elliptical Marquee می توان انتخاب های ساده ی مستطیلی و بیضی شکل انجام داد. اما گاهی وقتها انتخاب را دقیق انجام نمی دهیم و نیاز هست که محدوده ی انتخاب شده را تغییر دهیم. برای انجام این کار فتوشاپ ابزار Transforming Selection را در اختیار ما قرار داده است.

من عکس زیر را در فتوشاپ باز کرده ام:

من می خواهم پروانه را انتخاب کنم بنابراین ابزار Rectangular Marquee را از جعبه ابزار انتخاب می کنم:

حال از قسمت بالای سمت چپ پروانه شروع می کنم و ماوس را نگه داشته تا گوشه ی پایین سمت راست می کشم و کلیک ماوس را رها می کنم:

متاسفانه همانطور که می بینید نوک بال های پروانه بیرون از ناحیه ی انتخابی ما هستند.

کاری که خیلی افراد در چنین موقعیتی انجام می دهند کنسل کردن انتخاب و رسم مجدد خط انتخاب است اما ما می خواهیم همین خط انتخاب فعلی را اصلاح کنیم بنابراین از Transform Selection استفاده می کنیم.

برای انتخاب دستور Transform Selection از منوی بالای صفحه Select را انتخاب کرده سپس از منوی باز شده Transform Selection را انتخاب می کنم.

Transform Selection چند تا دستگیره روی مستطیل انتخابی ما ایجاد می کند. من دستگیره ی سمت چپ را به سمت چپ می کشم تا بال پروانه کاملا درون مستطیل قرار گیرد:

برای سمت راست هم همین کار را انجام می دهم:

همچنین دستگیره ی بالا را هم یک مقدار بالاتر می کشم:

حال می خواهم مستطیل انتخابی دور پروانه را یک مقدار بچرخانم. برای این کار جایی خارج مستطیل کلیک کرده و ماوس را کشیده و رها می کنم.

در آخر برای تایید کلید Enter را بزنید.

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۶ بهمن ۱۳۹۳
طرفدار:
- Perspolis
- Spain. Argantina
- Ali Karimi
- Pep Guardiola
- Abdollah Veissi
گروه:
- كاربران بلاک شده
آموزش لایه ها در فتوشاپ

بسیار سخت است باور کنیم در ورژن های قدیمی فتوشاپ لایه ها وجود نداشتند! لایه ها برای اولین بار در فتوشاپ 3 معرفی شدند. لایه ها مهمترین بخش فتوشاپ هستند که بدون وجود آنها کار زیادی را نمی توان با فتوشاپ انجام داد. آنها آنقدر مهم هستند که پنل مخصوص به خود را با نام پنل لایه ها به خود اختصاص داده اند. شما می توانید لایه ها را ایجاد کنید، تغییر نام دهید، جابجا کنید، تنظیم کنید، ماسک کنید، پنهان کنید، ترکیب کنید، قفل کنید و خیلی کارهای دیگر را روی آنها انجام دهید. لایه ها قلب و روح فتوشاپ هستند که البته یادگیری کار با آنها سخت نیست و با یک بار یادگیری آنها و تمرین و تکرار می توانید به آن مسلط شوید.

زندگی بدون لایه ها چگونه می شد؟ قبل از اینکه ببینیم لایه ها چه هستند و چگونه از آنها می توانیم استفاده کنیم ابتدا بیایید فرض کنیم لایه ها در فتوشاپ وجود نداشتند. ما یک صفحه جدید در فتوشاپ باز می کنیم. به منوی File رفته و گزینه ی New را انتخاب کنید.

با این کار صفحه ی New document باز می شود. مقادیر آن را مانند عکس زیر تغییر دهید و Ok را کلیک کنید.

با این کار صفحه ی سفیدی مانند عکس زیر مقابل خود خواهید داشت:

خوب حالا می خواهیم یک طرح ساده روی صفحه بکشیم. از پنل ابزارها Rectangular Marquee Tool را انتخاب کنید.

در حالی که Rectangular Marquee Tool را انتخاب کرده اید جایی روی صفحه کلیک کرد و بکشید تا یک مستطیل ایجاد شود. نگران سایز و محل دقیق آن نباشید فقط کافی است تا حدودی شبیه عکس زیر باشد.

حال باید آن را با رنگ پر کنیم. از منوی بالا گزینه ی Edit و سپس Fill را انتخاب کنید:

در صفحه ای که باز می شود گزینه ی Use را روی Color تنظیم کنید.

به محض اینکه Color را انتخاب کنید فتوشاپ پنجره Color Picker را باز می کند که توسط آن می توانیم رنگ مورد نظر را برای مستطیل خود تعیین کنیم. شما هم مثل من رنگ قرمز را انتخاب کنیدو Ok را کلیک کنید.

با این کار تصویری مانند زیر خواهید داشت:

دیگر به کادر دور مستطیل که نشانه انتخاب بودن آن است نیازی نداریم بنابراین برای اینکه آن را از حالت انتخاب شده خارج کنیم به منوی Select رفته و گزینه ی Deselect را انتخاب کنید.

خوب تا اینجا مستطیل اول را به خوبی ایجاد کردیم. حال باید مستطیل دوم را ایجاد کنیم. دوباره مراحل بالا را طی کنید و مستطیلی به شکل زیر روی مستطیل قبلی ایجاد کنید

این بار رنگ سبز را برای آن انتخاب کنید

در نهایت به منوی Select رفته و Deselect را انتخاب کنید. تصویر نهایی باید به صورت زیر باشد: و یا کلیدهای ترکیبی Ctrl+D را فشار دهید

حال فرض کنید هنگام رسم اشتباه کرده ایم و مستطیل قرمز باید بر روی سبز قرار گیرد. برای این کار باید مستطیل قرمز را بر روی مستطیل سبز انتقال دهیم. برای این کار ....؟!! یک دقیقه صبر کنید مشکلی وجود دارد! چگونه این کار را انجام دهیم؟ به نظر ساده می آید اما نمی توانیم چنین کاری انجام دهیم! در واقع پیکسل های دو مستطیل در هم ادغام شده اند و قابل جدا شدن نیستند! الان ما دو مستطیل جدا نداریم بلکه یک شکل یکپارچه داریم که ترکیبی از دو رنگ قرمز و سبز است. حتی پس زمینه سفید هم با آنها یکپارچه است و قابل جدا شدن نیست. بیایید به پنل لایه ها نگاهی بیاندازیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاده است. همانطور که می بینید زمینه ی سفید و مستطیل سبز و قرمز همه در یک لایه قرار دارند:

به دلیل قرار گیری همه ی طرح ما در یک لایه کار خاصی نمی توانیم روی آن انجام دهیم مگر اینکه از اول شروع کنیم و این بار مستطیل قرمز را روی سبز بکشیم. به نظر من این راه اصلا خوب نیست و حتما باید راه بهتری وجود داشته باشد. خوشبختانه چنین راهی وجود دارد و آن استفاده از لایه ها است. حال که دیدیم فتوشاپ بدون لایه ها چگونه است اجازه بدهید ببینیم لایه ها چه کارهایی می توانند برای ما انجام دهند. اول از همه بیایید تمام صفحه را سفید کنیم. به منوی Edit رفته و گزینه Fill را انتخاب کنید. هنگامی که پنجره Fill باز شد گزینه ی Use را به White تغییر دهید.

بر روی Ok کلیک کنید. با این کار فتوشاپ تمام صفحه را برای ما سفید می کند:

پنل لایه ها

قبل از اینکه ادامه دهیم بگذارید نگاهی اجمالی بر مرکز فرماندهی لایه ها در فتوشاپ بیاندازیم یعنی پنل لایه ها. ما از پنل لایه ها برای ایجاد لایه ی جدید، پاک کردن لایه ها، جابجا کردن لایه ها بالا و پایین یکدیگر، خاموش و روشن کردن لایه ها و خیلی کارهای دیگر استفاده می کنیم. در حال حاضر پنل لایه ها نشان می دهد که یک لایه در صفحه ی کار خود داریم که نام آن Background است. لایه ی Background یا پس زمینه یک نوع لایه ی مخصوص در فتوشاپ است که در درس های بعد به تفصیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. در قسمت چپ نام لایه تصویر بنداگشتی به رنگ سفید داریم که پیش نمایشی از محتویات صفحه را به ما نشان می دهد.

هنگامی که مستطیل ها را رسم می کردیم هر دوی آنها در لایه ی background رسم می شدند به همین دلیل نمی توانستیم آنها را جابجا کنیم. حال قصد داریم هر بخش را در لایه ی مربوط به خود رسم کنیم. اجازه دهید یک لایه برای اولین مستطیل خود بالای لایه ی background ایجاد کنیم. برای ایجاد لایه ی جدید روی آیکون New Layer در قسمت پایین پنل لایه ها کلیک کنید.

با این کار یک لایه بالای لایه ی Background ایجاد می شود که فتوشاپ نام آن را Layer 1 می گذارد. اگر به تصویر بندانگشتی لایه ی Layer 1 نگاه کنید صفحه ی شطرنجی می بینید که در فتوشاپ به معنای خالی بودن لایه است.

توجه کنید که Layer 1 هایلایت شده که به معنای این است لایه در حالت فعال قرار دارد و تمام کارهایی که انجام می دهیم روی این لایه انجام می شود. بیایید اولین مستطیل خود را ایجاد کنیم. به همان ترتیب که قبلا گفتم مستطیل قرمز را ایجاد کنید:

حال به پنل لایه ها نگاه کنید. در تصویر بند انگشتی لایه ی Layer 1 مستطیل قرمز را می بینیم که کاملا در لایه ای مستقل از Background قرار گرفته است.

بیایید مستطیل دوم را اضافه کنیم. دوباره با استفاده از آیکون New Layer لایه ی جدیدی ایجاد کنید.

لایه ی دوم با نام Layer 2 بالای لایه ی Layer 1 ایجاد می شود. فتوشاپ لایه ی جدید را همیشه بالای لایه ای که در حالت انتخاب قرار دارد، قرار می دهد.

لایه ی 2 را در پن لایه ها انتخاب کنید و مستطیل سبز را به همان ترتیب که قبلا گفتم در آن رسم کنید. اگر مراحل را درست انجام داده باشید تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد

اگر به پنل لایه ها نگاه کنید می بینید که لایه ی دوم در بالای لایه ی اول قرار گرفته و لایه ها از هم کاملا مستقل هستند.

بار اول که همه ی مستطیل ها در یک لایه قرار داشتند هیچ راهی نبود که مستطیل قرمز را بر روی مستطل سبز انتقال دهیم. اما این بار که هر کدام در یک لایه ی مستقل هستد می توانیم با جابجا کردن لایه ها این کار را به سادگی انجام دهیم. در حال حاضر مستطیل سبز روی مستطیل قرمز قرار دارد زیرا در پنل لایه ها لایه ی مستطیل سبز بالای لایه ی مستطیل قرمز قرار دارد. در پنل لایه ها هر لایه ای که بالاتر باشد جلوتر است و هر لایه ای که پایین تر باشد عقب تر است. لایه های جلویی روی لایه های عقبی را می پوشانند. این بدان معناست که اگر می خواهیم مستطیل قرمز روی مستطیل سبز قرار گیرد کافی است کافی است در پنل لایه ها لایه ی مستطیل قرمز را به بالای لایه ی مستطیل سبز انتقال دهیم. برای این کار روی Layer 1 کلیک کرده تا به حالت انتخاب درآید

دکمه ی ماوس را نگه داشته و آن را به بالای Layer 2 بکشید و ماوس را رها کنید.

با این حرکت Layer 1 به بالای Layer 2 منتقل می شود

در صفحه ی اصلی می بینید که مستطیل قرمز روی مستطیل سبز قرار گرفته است

بدون وجود لایه ها انتقال مستطیل قرمز بر روی مستطیل سبز ممکن نبود یا نیاز به کار فراوانی داشت. اما وقتی هرچیزی در لایه ی خودش قرار بگیرد این کار به راحتی صورت می گیرد. لایه ها بخش های مختلف تصویر را جدا می کنند تا کار روی هر لایه جداگانه انجام گیرد. لایه ها در فتوشاپ درها را بر روی خلاقیت باز می کنند و خیلی کارهای ناممکن را ممکن می سازند. همانطور که قبلا اشاره کردم تمام کارهایی که روی لایه ها انجام می شوند در پنل لایه ها انجام می شوند

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۶ بهمن ۱۳۹۳
طرفدار:
- Perspolis
- Spain. Argantina
- Ali Karimi
- Pep Guardiola
- Abdollah Veissi
گروه:
- كاربران بلاک شده
آموزش پنل لایه ها در فتوشاپ - قسمت اول

Layer panel جایی است که تمام کارهای مرتبط با لایه ها در آن انجام می شود، کارهایی از قبیل اضافه کردن و حذف کردن لایه ها، اضافه کردن لایه های ماسک، تغییر blend mode لایه ها، خاموش و روشن کردن لایه ها، تغییر نام لایه ها، گروه بندی لایه ها و تمام چیزهایی که با لایه ها سر و کار دارد در این پنل انجام می شود. از آنجایی که پنل لایه ها از پرکاربردترین پنل های فتوشاپ است هنگام باز کردن فتوشاپ به صورت پیش فرض در دسترس است.
در حالت پیش فرض در قسمت پایین سمت راست فتوشاپ آن را می یابید. من اینجا از فتوشاپ CS5 استفاده می کنم ولی در دیگر ورژن ها نیز پنل لایه ها در این قسمت قرار دارد.

اگر به هر دلیلی پنل لایه ها در پنجره فتوشاپ شما وجود ندارد می توانید از منوی بالا در بخش Window گزینه Layers را انتخاب کنید. اگر علامت تیک کنار آن فعال باشد یعنی پنل لایه ها در پنجره فتوشاپ قابل مشاهده است. اگر علامت تیک کنار Layers وجود ندارد روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود.

تمامی پنل های فتوشاپ می توانند در منوی Window فعال یا غیر فعال شوند
من یک عکس در فتوشاپ باز کردم

هنگامی که عکس را در فتوشاپ باز می کنم به سرعت در پنل لایه ها اطلاعاتی درباره ی آن نشان داده می شود. بیایید نگاه دقیق تری به آن بیاندازیم:

تب های نام

حال از کجا متوجه شویم پنلی که میبینیم پنل لایه هاست؟ از روی نامی که در تب بالای پنل نوشته شده است.

حتما توجه کرده اید که دو تب دیگر در سمت راست Layers وجود دارند، Channels و Paths ،که به صورت خاکستری درآمده اند.

اینها دو پنل دیگر هستند که با پنل لایه ها در یک گروه قرار گرفته اند. در فتوشاپ پنل های زیادی وجود دارند که برای نمایش همه ی آنها فضای کافی وجود ندارد بنابراین شرکت Adobe تصمیم گرفته که پنل های مختلف را گروه بندی کند تا در فضا صرفه جویی شود. برای سوئیچ کردن به هر پنل بر روی نام آن در تب بالای پنل کلیک می کنیم. در نظر داشته باشید که پنل های Channels و Paths هیچ ارتباطی با پنل Layers ندارند فقط به خاطر پرکاربرد بودن قرار داده شده اند.

ردیف های لایه

فتوشاپ عکس جدید را در لایه ای به نام Background قرار می دهد. اسم آن Background است زیرا نقش پس زمینه ی document ما را بازی می کند. ما اسم هر لایه را در ردیف آن لایه می بینیم. Background یک لایه خاص در فتوشاپ است که آن را در درس بعد بررسی می کنیم.

عکس پیش نمایش یا thumbnail

در سمت چپ نام لایه یک عکس کوچک وجود دارد که عکس پیش نمایش نام دارد زیرا به ما نشان می دهد که چه چیزی در لایه مورد نظر وجو دارد. در مورد پنل من پیش نمایشی از عکسی که باز کرده ام را به عنوان پس زمینه نشان می دهد.

اضافه کردن لایه ی جدید

برای اضافه کردن لایه ی جدید به محیط کار بر روی آیکون New Layer در پایین پنل لایه ها کلیک کنید.

یک لایه ی جدید در پنل لایه ها بالای لایه ی Background ایجاد می شود. فتوشاپ به صورت اتوماتیک نام لایه ها را تعیین می کند. در این مثال نام آن را Layer 1 قرار داده است. توجه کنید که ما الان دو ردیف لایه در پنل لایه ها داریم که هر کدام نشان دهنده لایه ای متفاوت است.

اگر به عکس پیش نمایش لایه ی جدید نگاه کنید یک صفحه ی شطرنجی را مشاهده خواهید کرد. صفحه ی شطرنجی در فتوشاپ به معنای شفافیت است.از آنجایی که در لایه ی جدید هیچی وجود ندارد آن را به صورت کاملا شفاف و خالی مشاهده می کنیم.

اگر دوباره روی آیکون New Layer کلیک کنم

فتوشاپ لایه ی جدید دیگری اضافه می کند. این بار نام آن را Layer 2 می نامد . در حال حاضر سه ردیف لایه داریم.

جابجا کردن لایه ها

ما می توانیم لایه ها را به بالا و پایین یکدیگر حرکت دهیم. برای انجام این کار هر لایه را با ماوس درگ کنید. در حال حاضر لایه 2 بالای لایه 1 قرار دارد ولی من می توانم با نگه داشتن کلیک ماوس روی لایه 2 وکشیدن آن تا زیر لایه 1 آن را به زیر لایه 1 انتقال دهم.

تنها لایه ای که در پنل لایه ها قابل جابجایی نیست لایه ی Background است. همچنین دیگر لایه ها را نمی توانیم به زیر لایه ی Background انتقال دهیم.

لایه ی فعال

ممکن است متوجه شده باشید که هنگامی که لایه ها را اضافه می کردم لایه ی جدید هایلایت می شد. هنگامی که یک لایه هایلایت می شود به این معناست که لایه ی فعال است. هر کاری که روی فایل باز شده در فتوشاپ انجام می دهیم روی لایه ی فعال انجام می گیرد. هرگاه لایه ی جدیدی می سازیم فتوشاپ به طور خودکار آن را لایه ی فعال می کند. ما می توانیم با کلیک روی هر لایه آن را به لایه ی فعال تغییر دهیم. در اینجا من Layer 1 را با کلیک روی آن به لایه ی فعال تبدیل می کنم و همانطور که می بینید هایلایت می شود.

حذف کردن یک لایه

برای پاک کردن یک لایه روی آن کلیک ماوس را نگه داشته و آن را بر روی آیکون سطل آشغال در پایین پنل بکشید و رها کنید. در اینجا من لایه 1 را پاک می کنم:

همچنین لایه 2 را به همان ترتیب پاک می کنم:

حال مثل اول فقط لایه ی پس زمینه باقی مانده است. در صورتی که یکی از لایه ها انتخاب است ، میتوانیم با کلیک بر روی آیکون سطل زباله نیز آن لایه را حذف کنیم.

کپی کردن یک لایه

ما دیدیم که چطور می توان یک لایه ی خالی به محیط کارمان اضافه کنیم اما همچنین می توانیم از یک لایه ی موجود کپی برداری کنیم. برای کپی کردن یک لایه کلیک ماوس را روی آن نگه داشته و آن را روی آیکون New Layer بکشید و رها کنید. من از لایه ی پس زمینه خودم یکی کپی می کنم.

یک کپی از لایه بالای لایه ی اصلی ایجاد می شود. در مثال من فتوشاپ از لایه پس زمینه یک کپی ایجاد کرده و نام آن را Background copy می گذارد و همچنین آن را به عنوان لایه ی فعال قرار می دهد.

من به سرعت چندین فیلتر مات کننده روی لایه ی جدید انجام می دهم تا با لایه ی اصلی متفاوت شود.
در اینجا عکس من بعد از اجرای فیلتر مات کننده را می بینید:

حال با نگاه کردن لایه ها در پنل لایه ها می بینید که دو لایه با هم تفاوت دارند زیرا من فیلتر را فقط روی لایه ی Background copy اجرا کردم.

آیکون نمایش لایه

در کنار هر لایه در پنل لایه ها یک چشم قرار دارد که اگر فعال باشد به معنای نمایش لایه ی مورد نظر است. با کلیک روی آن ، چشم غیر فعال می شود و لایه مورد نظر نمایش داده نمی شود.

تغییر نام یک لایه

همانطور که دیدیم فتوشاپ به صورت اتوماتیک نام لایه ها را تعیین می کند. اما می توانیم به سادگی نام آنها را به نام مورد نظر خود تغییر دهیم. روی نام لایه ی مورد نظر دابل کلیک کنید و نام جدید را بنویسید و کلید Enter را فشار دهید. من نام لایه ی جدید خود را به Blur تغییر دادم:

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۶ بهمن ۱۳۹۳
طرفدار:
- Perspolis
- Spain. Argantina
- Ali Karimi
- Pep Guardiola
- Abdollah Veissi
گروه:
- كاربران بلاک شده
آموزش پنل لایه ها در فتوشاپ - قسمت دوم

اضافه کردن یک لایه ی ماسک

لایه های ماسک از ابزارهای ضروری در کار با فتوشاپ است. در اینجا وارد جزئیات آن نمی شویم ولی برای اضافه کردن یک لایه ی ماسک ابتدا لایه ی مورد نظر را انتخاب کنید سپس روی آیکن Layer Mask در پایین پنل لایه ها کلیک کنید.

با این کار در قسمت سمت راست لایه ی انتخاب شده یک عکس کوچک قرار می گیرد که نشان دهنده ی اضافه شدن ماسک است.

با اضافه شدن لایه ی ماسک من می توانم توسط یک براش روی آن نقاشی کنم. با استفاده از رنگ مشکی روی آن رنگ می زنم تا ناحیه ی زیر لایه ی Blur مشخص شود.

اگر متوجه نشدید من چه کار کردم نگران نباشید، مبحث لایه های ماسک موضوعی جداگانه است که در بخش آموزش ماسک در فتوشاپ به طور کامل بررسی می شود.

اضافه کردن لایه های Fill Or Adjustment

در پایین پنل لایه ها سمت راست آیکن Layer Mask آیکن New Fill or Adjustment قرار دارد. این آیکن یک دایره است که نصف آن سیاه و نصف آن سفید است.

با کلیک روی آن یک لیست از لایه های Fill و adjustment باز می شود که می توانید هرکدام را انتخاب کنید. برای مثال من Hue/Saturation را از لیست انتخاب می کنم

Hue/Saturation به آسانی این امکان را به ما می دهد که رنگ های عکس را عوض کنیم. در فتوشاپ CS4 و CS5 کنترل های لایه ی adjustment در پنل Adjustments ظاهر می شود. در CS3 و ماقبل آن، آنها در یک دیالوگ جداگانه باز می شوند. من به سرعت عکسم را با انتخاب گزینه Colorize رنگ آمیزی می کنم. سپس مقدار Hue را 195 برای آبی تنظیم می کنم و همچنین Saturation را روی 60 قرار می دهم.

در زیر عکس من را بعد از رنگ آمیزی می بینید:

Adjustment Layers موضوع دیگری است که خارج از چارچوب این آموزش است که بعدا به تفصیل در مورد آن صحت می کنم. آن را اینجا مطرح کردم تا ببینید که در پنل لایه ها Adjustment Layer ها به عنوان یک لایه اضافه می شوند ، درست مثل یک لایه ی معمولی.

تغییر Blend mode یک لایه

پنل لایه ها جایی است که از طریق آن می توانید Blend mode یک لایه را تغییر دهید. این ویژگی اجازه می دهد که نحوه ی ترکیب یک لایه با لایه های پایین تر را مشخص کنیم. گزینه ی Blend mode در گوشه بالا سمت چپ درست زیر نام تب Layer قرار دارد. هیچ جایی ننوشته Blend mode بلکه درون یک لیست انتخاب شونده کلمه ی Normal نوشته شده است که با کلیک روی آن می توانید گزینه های دیگر را انتخاب کنید. من گزینه Color را انتخاب می کنم.

با تغییر blend mode لایه ی Hue/Saturation از Normal به Color تنها رنگ های موجود در عکس توسط لایه ی adjustment تحت تاثیر قرار می گیرند. تنظیمات روشنایی تغییر نمی کنند و می توانیم ببینیم که عکس من مقداری روشن تر از قبل شده است:

گزینه های Opacity و Fill

شما تیرگی یک لایه را می توانید توسط گزینه ی opacity که در کنار گزینه ی blend mode قرار دارد تغییر دهید. Opacity با مقدار 100% (مقدار پیش فرض) به این معناست که ما اصلا نمی توانیم پشت لایه را ببینیم. هر چقدر opacity کاهش پیدا کند لایه شفاف تر می شود و به همان نسبت لایه ی زیر آن دیده می شود. من قصد دارم تا opacity لایه ی Hue/Saturation adjustment خود را به 70% کاهش دهم.

با کاهش opacity رنگ لایه ی اصلی از زیر عکس آشکار می شود.

دقیقا پایین گزینه ی Opacity گزینه ی Fill قرار دارد که میزان شفافیت یک لایه را مشخص می کند. در بیشتر موارد دو گزینه ی Opacity و Fill مثل هم عمل می کنند اما آنها دو تفاوت عمده با هم دارند که به Layer style ها مربوط است. در اینجا وارد جزئیات این مبحث نمی شویم اما برای کسب اطلاعات کاملتر می توانید مقاله ی بررسی تفاوت Opacity و Fill لایه ها را بخوانید.

گروه بندی لایه ها

قبلا یاد گرفتیم که یک راه برای مرتب کردن لایه ها نام گذاری معنادار آنهاست یک راه دیگر گروه بندی آنها در گروه های مختلف است. برای ایجاد یک گروه جدید بر روی آیکون New Group در پایین پنل لایه ها کلیک کنید. این آیکون شبیه یک پوشه است. من قصد ندارم روی این آیکون کلیک کنم زیرا راه بهتری برای ساختن گروهی از لایه ها وجود دارد.

مشکل ایجاد گروه توسط کیک روی آیکون New Group این است که یک گروه خالی ایجاد می کند که باید لایه ها را یکی یکی به داخل آن بکشیم. البته این کار خیلی هم سخت نیست ولی راه بهتری برای انجام این کار وجود دارد. من می خواهم لایه ی Blur و لایه ی Adjustment را در یک گروه قرار دهم ، برای اینکار ابتدا روی یکی از آنها کلیک کرده سپس دکمه shift را نگه داشته و آن یکی را نیز انتخاب می کنم تا هر دو لایه انتخاب شوند.

حال بر روی menu icon در قسمت بالا و سمت راست پنل لایه ها کلیک کرده و گزینه ی New Group from Layers را انتخاب می کنم.

قبل از ساختن گروه جدید فتوشاپ پنجره ای را باز می کند تا نام گروه را تعیین کنیم و یک سری تنظیمات را انجام دهیم. من فقط روی Ok کلیک می کنم تا نام و تنظیمات پیش فرض انتخاب شوند.

فتوشاپ گروه جدید با نام Group 1 را ایجاد می کند و دو لایه ای را که انتخاب کرده بودم درون آن قرار می دهد. می توانید برای مشاهده محتویات هر گروه بر روی مثلث کنار آن کلیک کنید.

با کلیک روی مثلث کنار گروه محتویات آن نشان داده می شود که حاوی دو لایه ی انتخابی ما هستند. برای بستن مجدد گروه دوباره روی مثلث کلیک کنید.

در فتوشاپ کارهای جالب زیادی را می توان با گروه ها انجام داد اما از آنجایی که قصد داریم در اینجا فقط پنل لایه ها را معرفی کنیم آن را به مقاله ای دیگر موکول می کنیم.

استایل لایه ها

در پایین پنل لایه ها آیکون Layer Style وجود دارد

.استایل لایه ها راه های آسانی برای دادن انواع افکت به لایه ها در فتو شاپ است. افکت هایی شامل ایجاد سایه، درخشش، ضربه و خیلی چیزهای دیگر. با کلیک روی آیکون Layer Style لیستی از استایل ها برای انتخاب نمایش داده می شوند.

قفل کردن لایه ها

در آخر، پنل لایه ها امکانات مختلفی را برای ما فراهم می کند تا برخی از موارد لایه ها را قفل کنیم. برای مثال، اگر یک قسمت از لایه transparent است ما می توانیم transparetn pixels را قفل کنیم تا فقط بر روی محتویات اصلی (پیکسل های عکس) تاثیرگذاری داشته باشیم. یا می توانیم پیکسل های عکس را قفل کنیم. همچنین می توانیم مکان لایه را قفل کنیم تا هنگام کار به صورت تصادفی لایه را جابجا نکنیم. چهار گزینه برای قفل کردن در اختیار داریم. که هر کدام به صورت آیکون های کوچکی زیر گزینه ی blend mode قرار دارد. از چپ به راست Lock Transparent Pixels, Lock Images Pixels, Lock position, Lock All را داریم.

اگر یکی یا همه ی گزینه های قفل را بر روی یک لایه فعال کنیم در بخش سمت راست آن لایه یک آیکون قفل می بینیم. همانطور که می بینید لایه ی Background به صورت پیش فرض قفل است.

تغییر اندازه ی تصویر بند انگشتی (Thumbnail)

یکی از امکانات دیگری که پنل لایه ها در اختیار ما قرار می دهد امکان تغییر اندازه ی تصویر بند انگشتی هر لایه در پنل لایه ها است. برای این کار روی menu icon در بخش بالا سمت راست پنل لایه ها کلیک کرده سپس از منوی باز شده Panel Options را انتخاب کنید:

با انجام این کار صفحه ی Layer Panel Options باز می شود. در بالای این صفحه گزینه ی Thumbnail Size وجود دارد که یکی از سایز های مورد نظر را می توانید انتخاب کنید. با انتخاب گزینه ی None تصویر بندانگشتی نمایش داده نمی شود ( این گزینه توصیه نمی شود).

هنگامی که اندازه ی مورد نظر خود را انتخاب کردید ( من کوچکترین اندازه را انتخاب می کنم) Ok را کلیک کنید. همانطور که در پنل لایه ها می بینید تصاویر بند انگشتی لایه ها کوچک و جمع و جور شده اند. شما هر زمانی بخواهید می توانید از همین روش برای تغییر اندازه استفاده کنید.

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۹ بهمن ۱۳۹۳
طرفدار:
- Perspolis
- Spain. Argantina
- Ali Karimi
- Pep Guardiola
- Abdollah Veissi
گروه:
- كاربران بلاک شده
کتاب PDF آموزش کامل Blending Mode در فتوشاپ.

Blend Mode تاثیر یک لایه (یا ابزار) رو روی لایه یا لایه های زیرین مشخص میکنه و برای ایجاد افکت های جذاب به کار میره.

PDF اول Blen Mode ها رو یکی یکی توضیح میده و PDF دوم به صورت کاربردی اونا در پروژه استفاده میکنه.

دانلود کتاب اول

دانلود کتاب دوم

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۹ بهمن ۱۳۹۳
طرفدار:
- Perspolis
- Spain. Argantina
- Ali Karimi
- Pep Guardiola
- Abdollah Veissi
گروه:
- كاربران بلاک شده
تغییر سایز عکس برای استفاده به عنوان آواتار در نرم افزار paint

اگه از عکسی خوشتون بیاد و بخواین تو این سایت از اون به عنوان آواتار استفاده کنین ، میتونین از فتوشاپ و با استفاده از بخش Image Size و ابزار Crop که در آموزشای ابتدایی در موردشون توضیح دادم استفاده کنین.

اما روش ساده تر (و سریعتر) که غالبا خودمم از اون استفاده میکنم ، استفاده از نرم افزار paint خود ویندوزه.

برای این کار ابتدا عکس رو در محیط paint باز میکنید و با استفاده از قسمت select ، یه انتخاب حدودی (تقریبا به اندازه آواتار های سایت) انجام میدید.

حالا با کلیک روی گزینه crop اون قسمت رو از بقیه عکس جدا کنید. از اون جایی که ابعاد آواتار در سایت باید حداکثر 160*220 باشه ، روی گزینه Resize کلیک میکنیم تا بتونیم ابعاد رو به طور دقیق مشخص کنیم.

در این حالت پنجره ای برای ما باز میشه. حالت Pixel رو انتخاب میکنیم و مقدار بخش Horizontal رو برابر 160 قرار میدیم. اگه قسمت Vertical زیر 220 بود که هیچی ، اما اگه بیشتر از 220 شد (مثل الان که 222 شده) روی OK کلیک میکنیم و سعی میکنیم با کلیک و درگ (Click & Drog) یه مقدار از طول عکس کم کنیم. برای این کار باید موس رو روی پایین ترین قسمت عکس قرار داد و یه مقدار اونو به سمت بالا درگ کرد.

نکته: برعکس این کار هم دقیقا فرقی نمیکنه. یعنی اگه ابتدا قسمت Vertical رو برابر 220 قرار بدیم ، میتونیم به همین روش مقدار Horizontal رو به 160 یا کمتر تغییر بدیم.

نمایش امضا ...
مخفی کردن امضا ...
۱۲ بهمن ۱۳۹۳
Queen of Gallerion
نام کاربری: RAMONA
نام تیم: آژاکس
پیام: ۱۲,۷۱۷
عضویت از: ۳۰ بهمن ۱۳۹۰
از: همين حوالى...
طرفدار:
- همه ی بازیکنای بارسا + فابرگاس
- استقلال♥
- اسپانیا
- خسرو حیدری
- گواردیولا و انریکه
گروه:
- کاربران عضو
- لیگ فانتزی
- مدیران گالری
- ناظرين انجمن
- شورای نخبگان سایت
- مدیران نظرات
افتخارات
آموزش مبانی و اصول فتوشاپ

گره ز دل بگشا و از سپهر یاد مکن

که فکر هیچ مهندس چنین گره نگشاد
۲۴ خرداد ۱۳۹۴
Queen of Gallerion
طرفدار:
- استقلال♥
- اسپانیا
- خسرو حیدری
- گواردیولا و انریکه
گروه:
- کاربران عضو
- لیگ فانتزی
- مدیران گالری
- ناظرين انجمن
- شورای نخبگان سایت
- مدیران نظرات
افتخارات
آموزش ابزارهای ساده

۲۵ خرداد ۱۳۹۴
Queen of Gallerion
طرفدار:
- استقلال♥
- اسپانیا
- خسرو حیدری
- گواردیولا و انریکه
گروه:
- کاربران عضو
- لیگ فانتزی
- مدیران گالری
- ناظرين انجمن
- شورای نخبگان سایت
- مدیران نظرات
افتخارات
آموزش ابزارهای حرفه ای

۳۰ خرداد ۱۳۹۴

برو به صفحه
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

اختیارات
شما می‌توانید مطالب را بخوانید.
شما نمی‌توانید عنوان جدید باز کنید.
شما نمی‌توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید.
شما نمی‌توانید نظرسنجی اضافه کنید.
شما نمی‌توانید در نظرسنجی‌ها شرکت کنید.
شما نمی‌توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید.
شما نمی‌توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید.

فعالترین کاربران ماه انجمن
فعالیترین کاربران سایت
اعضای جدید سایت
جدیدترین اعضای فعال
تعداد کل اعضای سایت
اعضای فعال
۱۷,۹۲۸
اعضای غیر فعال
۱۴,۳۶۳
تعداد کل اعضاء
۳۲,۲۹۱
پیام‌های جدید
بحث آزاد در مورد بارسا
انجمن عاشقان آب‍ی و اناری
۵۸,۱۹۴ پاسخ
۸,۲۵۴,۷۰۲ بازدید
۱ روز قبل
forca barca
مباحث علمی و پزشکی
انجمن علمی و کاربردی
۱,۵۴۶ پاسخ
۷۳۸,۸۹۰ بازدید
۱۵ روز قبل
dr-peymanzandi
مســابــقـه جــــذاب ۲۰ ســــوالـــــــــــــــــــی
انجمن سرگرمی
۲۳,۶۵۷ پاسخ
۲,۱۶۵,۵۹۰ بازدید
۱۶ روز قبل
FC BARCELONA
هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
انجمن مباحث آزاد
۷۶,۴۸۴ پاسخ
۱۱,۴۸۷,۷۰۲ بازدید
۱۷ روز قبل
رویا
علمی/تلفن هوشمند/تبلت/فناوری
انجمن علمی و کاربردی
۲,۴۱۸ پاسخ
۴۳۳,۴۸۵ بازدید
۱ ماه قبل
jack jinhal
برای آشنایی خودتون رو معرفی کنید!
انجمن مباحث آزاد
۷,۶۴۲ پاسخ
۱,۲۱۷,۷۵۰ بازدید
۵ ماه قبل
مهسا
اسطوره های بارسا
انجمن بازیکنان
۳۴۳ پاسخ
۸۴,۱۷۱ بازدید
۵ ماه قبل
jalebamooz
جام جهانی ۲۰۲۲
انجمن فوتبال ملی
۲۲ پاسخ
۱,۸۰۹ بازدید
۹ ماه قبل
phaidyme
تغییرات سایت
انجمن اتاق گفتگوی اعضاء و ناظران
۱,۵۵۷ پاسخ
۲۷۳,۹۳۸ بازدید
۱۰ ماه قبل
یا لثارات الحسن
حاضرین در سایت
۳۶۵ کاربر آنلاین است. (۲۵۰ کاربر در حال مشاهده تالار گفتمان)

عضو: ۰
مهمان: ۳۶۵

ادامه...
هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت، تنها با ذکر نام «اف سی بارسلونا دات آی آر» مجاز است!