به اولین سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!

شناسه کاربری:
کلمه عبور:
ورود خودکار

نحوه فعالیت در انجمن‌های سایت
دوستان عزیز توجه کنید که تا زمانی که با نام کاربری خود وارد نشده باشید، تنها می‌توانید به مشاهده مطالب انجمن‌ها بپردازید و امکان ارسال پیام را نخواهید داشت. در صورتی که تمایل دارید در مباحث انجمن‌های سایت شرکت نمایید، در سایت عضو شده و با نام کاربری خود وارد شوید.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز، با مراجعه به انجمن قوانین و شرح وظایف ضمن مطالعه قوانین سایت، با نحوه اداره و گروه‌های فعال در سایت و همچنین شرح وظایف و اختیارات آنها آشنا شوید. به علاوه دوستان عزیز بهتر است قبل از آغاز فعالیت در انجمن‌ها، ابتدا خود را در تاپیک برای آشنایی (معرفی اعضاء) معرفی نمایند تا عزیزان حاضر در انجمن بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

همچنین در صورتی که تمایل دارید در یکی از گروه‌های کاربری جهت مشارکت در فعالیت‌های سایت عضو شوید و ما را در تهیه مطالب مورد نیاز سایت یاری نمایید، به تاپیک اعلام آمادگی برای مشارکت در فعالیت‌های سایت مراجعه نموده و علائق و توانایی های خود را مطرح نمایید.
تاپیک‌های مهم انجمن
در حال دیدن این عنوان: ۱ کاربر مهمان
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

پاسخ به: حاضران به غایبان برسانند...
نام کاربری: Montazer_59
پیام: ۴,۲۷۷
عضویت از: ۱۷ شهریور ۱۳۹۲
از: جمهوری اسلامی ایران 🇮🇷
طرفدار:
- لیونل مسی
- کرایف، ریوالدو، رونالدینیو، پویول، ژاوی و اینیستا
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
- یحیی گل محمدی، برانکو، افشین قطبی
گروه:
- کاربران عضو
روز 13 ذی الحجه سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
22 اسفند سال دهم هجری شمسی
5 روز تا عید غدیر خم

آخرین ساعات حضور پیامبر در مکه است و به زودی کاروان حجاج به قصد بازگشت به دیار خویش حرکت خواهد کرد. امروز نیز افتخاری دیگر برای حضرت علی علیه السلام به همراه دارد. آری، امروز است که جبرئیل بر پیامبر خدا نازل می گردد و از جانب پروردگار، مدال و عنوان زیبای ، " امیرالمومنین" را اختصاصاً برای علی بن ابیطالب علیه السلام به همراه می آورد . پیامبر خدا نیز دستور می دهند تا یکایک یارانشان" ابوتراب" را ملاقات کنند و ایشان را با عنوان امیرالمومنین خطاب کرده ، چنین سلام نمایند:

" السلام علیک یا امیرالمومنین "

این فرمان پیامبراکرم بعضی از صحابه را خوش نیامده و به عنوان اعتراض به ایشان عرض می کنند : " آیا این عنوان، عنوانی از سوی خداوند و رسول او است؟ " حضرت رسول آزرده خاطر و غضبناک می فرمایند:" حقی است از طرف خدا و رسولش، و خداوند این دستور را به من داده است."

به راستی این چنین مسلمانانی در فرداهای نزدیک چگونه سر تسلیم در برابر فرمان پروردگار فرود خواهند آورد؟
و پیامبر، در اندیشه سرانجام آخرین رسالت خود یعنی تعیین جانشین است که به امر پروردگار در راه مدینه صورت خواهد گرفت.

اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج بِدَمِ المَقتُولِ بِکَربَلا
۲۳ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
روز 14 ذی الحجه سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
23 اسفند سال دهم هجری شمسی
4 روز تا عید غدیر خم

در این روز مکه با میهمان عزیز خود، پیامبر خدا برای همیشه وداع کرد. به دستور الهی، حاجیان به حرکت در آمدند و سیل جمعیت که بیش از صد و بیست هزار نفر بود، به همراه حضرت، سفر پنج روزه تا غدیر را آغاز نمودند . حتی پنج هزار نفر از اهل مکه و دوازده هزار نفر از اهل یمن - در جهتی مخالف مسیر دیار خود - برای درک مراسم غدیر همراه حضرت آمدند .

بر اساس فرمان پیامبراکرم صلی الله علیه و آله، حاجیان در مکه باقی نماندند و همه به قصد حضور در بزرگترین همایش تاریخی اسلام عازم میعادگاه غدیر شدند.

زمان ابلاغ آخرین رسالت نبوی هر لحظه نزدیک تر می شود و پیامبراکرم همچنان در اندیشه سرانجام این رسالت است. در این که امیرالمومنین علیه السلام تنها فرد شایسته برای جانشینی رسول خدا است، دوست و دشمن شک ندارد، چرا که او اولین مسلمان و اولین نمازگزار در پشت سر پیامبراکرم است و در دعوت نزدیکان و انذار"عشیره اقربین" اوست که برادر، وصی و جانشین پیامبرمی شود، در" لیلة المبیت"، اوست که جان فدای نبوت می کند، در بدر اوست که کمر شرک را می شکند، اُحد سرود " لافتی الاعلی،لا سیف الا ذوالفقار" برایش می سراید، خیبر را او فاتح است و در قرآن کریم آیه هایی از فضایل و مناقب او موج می زند و این همه را رسول خدا صلی الله علیه و آله بهتر از هر کسی می داند.

۲۴ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
روز 15 ذی الحجه سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
24 اسفند سال دهم هجری شمسی
3 روز تا عید غدیر خم

کاروانیان پس از خروج از مکه به منطقه "سیرف" رسیدند و از آنجا تا " مرالظهران " آمدند. هنوز تا " غدیر خم" چند منزل دیگر باقی است.

انتخاب منطقه "غدیر" از چند جهت قابل توجه است:

اول این که در راه بازگشت از مکه، این محل کمی قبل از محل افتراق کاروان ها و تقاطع مسیرها است.

دوم این که در آینده که کاروان های حج در راه رفت و برگشت از این مسیر عبور می کنند، با رسیدن به وادی غدیر و نماز در مسجد پیامبر، تجدید خاطره و بیعتی با این زیربنای اعتقادی خود نمایند و یاد آن در دل ها احیاء گردد.

سوم این که"غدیر" محلی بسیار مناسب برای برنامه سه روزه پیامبر و ایراد خطبه برای آن جمعیت انبوه به منطقه "غدیر خم"، بیابانی باز و وسیع درمسیر سیلاب وادی" حجفه" بود. این سیلاب از مشرق به مغرب جاری می شد و پس از عبور ازغدیر به حجفه می رسید و سپس تا دریای سرخ ادامه پیدا می کرد و سیل های سالیانه را به دریا می ریخت.

در این مسیرآبگیرهای طبیعی به وجود آمده بود که پس از عبور سیل، آب های باقی مانده در آنها جمع می شد و به عنوان ذخایرآبی شناخته می شدند و به آنها اصطلاحاً "غدیر" می گفتند. در مناطق مختلف، غدیرهای زیادی در مسیرسیل ها وجود داشت که با نامگذاری از یکدیگر شناخته می شدند. این غدیرهم برای شناخته شدن ازغدیرهای دیگر، به نام "غدیر خم" نامگذاری شده بود. کنار این آبگیر پنج درخت سرسبز و کهنسال از نوعی درخت شبیه درخت چنار، که درخت خاص صحراها است وجود داشت . این پنج درخت، سایبانی مناسب برای مسافران خسته بودند.

در نهایت این بیابان وسیع، به عنوان بهترین مکان برای مراسم سه روزه غدیر انتخاب گردید و جایگاه سخنرانی، زیر همان درختان در نظر گرفته شد که هم مشرف به بیابان و محل تجمع مخاطبین و هم سایبان مناسبی برای ایراد خطابه بود.

۲۵ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
روز 16 ذی الحجه سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
25 اسفند سال دهم هجری شمسی
2 روز تا عید غدیر خم

قافله عظیم غدیر همچنان در حرکت است . قافله از"مرالظهران" گذشته و به آبادی بعدی یعنی "عسفان" رسیده و تا مکان غدیر و روز موعود راهی باقی نیست، روزی که خداوند مقدر داشته تا رسولش، ولایت امیرالمومنین علیه السلام را بر مردم ابلاغ کند و با مسلمانان اتمام حجت کرده، او را پس از خود مولای آنان قرار دهد، چرا که چند روزی بیشتر از عمر مبارکش نمانده و این در حالی است که خداوند هیچگاه زمینش را بدون حجت باقی نمی گذارد و ائمه علیهم السلام هستند که بعد از پیامبراکرم هادی مردم می شوند .

مسلمانان به یاد دارند آن زمان را که آیه " انما انت منذرٌ لکل قوم هاد. " ( رعد/7) نازل شد و خداوند به رسول گرامی فرمود : فقط تو بیم دهنده و برای هر گروه هدایتگر هستی .

پس حضرت محمد صلی الله علیه و آله دست مبارک را بر سینه خود نهاد و فرمود:" انا المنذر" و آنگاه دست بر سینه علی علیه السلام گذارد و فرمود:" انت الهادی و بک یهتدی المهتدون."

"من بیم دهنده هستم، و تو هدایت کننده هستی که به وسیله تو انسان ها هدایت می شوند." ( ینابیع المودة، آخر باب 26)

۲۶ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
روز 17 ذی الحجه سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
26 اسفند سال دهم هجری شمسی
1 روز تا عید غدیر خم

کاروان بزرگ غدیر به همراهی وجود مقدس پنج نور پاک، پیامبراکرم، امیرالمومنین، حضرت زهرا، امام حسن و امام حسین علیهم السلام که این کاروان را برافلاکیان شرف بخشیده اند، پس از گذشتن از"عسفان" به منطقه " قدید " رسیده و اینک تا "حجفه" که " غدیر خم" کنار آن واقع است، راهی نمانده است.

آنچه در غدیر برای مردم بیان شد، بزرگترین پیام اسلام، یعنی ولایت اهل بیت علیهم السلام بود. همانند بسیاری از موارد که برای اتمام حجت معجزه ای از سوی پیامبر صورت می گرفت تا موجب اطمینان قلوب آن مردم و نسل های آینده تاریخ باشد، درغدیر، خداوند در حضور پیامبر خود مستقیماً معجزه نشان داد و امضای الهی را بر خط پایان غدیر ثبت کرد.

۲۷ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
روز 18 ذی الحجه سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
27 اسفند سال دهم هجری شمسی
روز عید غدیر

نزدیک ظهر روز دوشنبه، کاروان بزرگ پیامبر همین که به منطقه " غدیر خم " رسیدند حضرت، مسیر حرکت خود را به طرف راست جاده و به سمت غدیر تغییر داده، فرمودند :

" ایها الناس، اجیبوا داعی الله، و انا رسول الله ."

ای مردم، دعوت کننده خدا را اجابت کنید که من پیام آور خدایم .

این کنایه از آن بود که هنگام ابلاغ پیام مهمی فرا رسیده است. لذا فرمان دادند تا منادی ندا کند:

" همه مردم متوقف شوند، آنان که پیش رفته اند برگردند، و آنان که پشت سر هستند، خود را سریع تر برسانند. " همچنین دستور دادند، کسی زیر درختان کهنسالی که در آنجا بود نرود و آن مکان برای برپایی جایگاه سخنرانی خالی بماند.

پس از این دستور، همه مرکب ها متوقف شد، همه مردم پیاده شدند و برای توقف سه روزه خیمه زدند .

از طرف دیگر پیامبر چهار نفر از اصحاب خاص خود یعنی مقداد، سلمان، ابوذر و عمار را فرا خوانده و به آنان دستور دادند تا جایگاه سخنرانی را در کنار درختان کهنسال آماده سازند . آنان از روانداز شتران و سایر مرکب ها کمک گرفته، منبری بلند ساختند و روی آن را با پارچه ای پوشانند( منبر در میان جمعیت قرار داشت.)

با توجه به کثرت جمعیت،" ربیعه" را که صدای رسایی داشت، انتخاب کردند تا کلام حضرت را برای افرادی که دورتر قرار داشتند، تکرار کند.

مقارن ظهر، منادی حضرت رسول اکرم (ص)، ندای نماز جماعت داد، مردم مقابل منبر جمع شدند و با پیامبر نماز جماعت را اقامه نمودند. پس از نماز، پیامبراکرم از منبر غدیر بالا رفتند و سپس علی علیه السلام را فرا خواندند تا در سمت راست ایشان بر فراز منبر بایستد و پیامبر نیز در حالی که دست راستش بر شانه امیرالمومنین قرار داشت، سخنرانی تاریخی خود را شروع کردند که بیش از یک ساعت به طول انجامید.

حضرت در ابتدا به حمد و ثنای الهی پرداختند و سپس تصریح کردند که: باید فرمان مهمی درباره علی بن ابیطالب ابلاغ کنم که اگر این پیام را نرسانم رسالت الهی را انجام نداده ام :

" یا ایها الرَسول، بَلـِّغ ما اُنزل الیکَ مِن رَبـِّک وَ ان لَم تـَفعَل، فَما بَلغتَ رسالته."( مائده/67)

پس از بیان جملاتی، پیامبر دست علی علیه السلام را بلند نمود و فرمودند:

" من کنت مولاه فهذا علی مولاه "

و چنین بود که " غدیر"، عید ولایت نام گرفت.

۲۹ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو

خطبه غدیر خم

بخش اول: حمد و ثنای الهی

ستايش خداى را سزاست كه در يگانگى ‏اش بلند مرتبه و در تنهايی ‏اش به آفريدگان نزديك است؛ سلطنتش پرجلال و در اركان آفرينشش بزرگ است. بر همه چيز احاطه دارد بی ‏آن‏كه مكان گيرد و جابجا شود و بر تمامى آفريدگان به قدرت و برهان خود چيره است.

همواره ستوده بوده و خواهد بود و مجد و بزرگى او را پايانى نيست. آغاز و انجام از او و برگشت تمامى امور به ‏سوى اوست. اوست آفريننده‏ى آسمان‏ها و گستراننده ‏ى زمين‏ها و حكمران آن‏ها. دور و منزّه از خصايص آفريده ‏هاست و در منزّه ‏بودن خود نيز، از تقديس همگان برتر.

هموست پروردگار فرشتگان و روح؛ افزونى بخش بر آفريدگان و بخشنده بر همه‏ موجودات است. به نيم ‏نگاهى ديده‏ها را ببيند و ديده‏ها هرگز او را نبينند.

كريم و بردبار و شكيباست. رحمتش جهان‏ شمول و عطايش منّت‏گذار. در انتقام و كيفر سزاواران عذاب، بی ‏شتاب است. بر نهان ‏ها آگاه و بر درون‏ها دانا، پوشيده‏ ها بر او آشكار و پنهان‏ها بر او روشن است. بر هر هستى فراگير و چيره، نيروى آفريدگان از او و توانايى بر هر پديده ويژه‏ اوست. او را همانندى نيست.

در تاريكستان لاشَى‏ء، او هستی‏ بخش هر هستى است؛ جاودانه و زنده و عدل‏ گستر. خداوندى جز او نباشد و اوست ارجمند و حكيم. ديده‏ها را بر او راهى نيست و اوست كه ديده‏ها را دريابد و اوست بر پنهانى ‏ها آگاه و بر كارها دانا. از ديدن، كسى وصفش را نيابد و بر چگونگى او، از نهان و آشكار دست نيازد؛ مگر او -عزّوجلّ- راه نمايد و خود بشناساند.

گواهى می دهم كه او «اللَّه» است؛ همو كه تنزّهش سراسر روزگاران را فراگرفته و پرتو اش ابديّت را شامل است. فرمانش را بی ‏مشاور اجرا كند و تقديرش را بی ‏شريك امضاء و هستى را بی ‏ياور سامان دهد. صورت آفرينش او را الگويى نبوده؛ آفريدگان را بدون ياور و سختى و حيله، هستى بخشيده است. جهان با ايجاد او موجود و با آفرينش او پديدار شده است. پس اوست «اللَّه» و معبودى جز او نيست؛ همو كه صُنعش استوار و ساختمان آفرينشش زيباست.
دادگرى كه ستم روا نمی دارد و بخشنده ‏ترينى كه كارها به او بازمی ‏گردد و گواهى می ‏دهم او اللَّه است كه هر هستى در برابر بزرگى ‏اش فروتن و در مقابل ارجمندى ‏اش رام و به توانايى ‏اش تسليم و به هيبتش خاضع است.

پادشاه هستى ‏ها و چرخاننده‏ى سپهرها و رام ‏كننده‏ آفتاب و ماه كه هريك تا اَجَل معيّن جريان يابند.«او پرده‏ شب را به روز و پرده‏ روز را به شب بپيچد» (زمر / 5) «كه شتابان در پى روز است»(اعراف / 54) هم او شكننده‏ هر ستمگر باطل‏گرا و نابودكننده‏ هر شيطان سركش است.

نه او را ناسازى باشد و نه برايش مانندى و انبازى. يكتا و بی ‏نياز،«نه زاده و نه زاييده‏شده و او را همتايى نبوده».(اخلاص / 4 - 3) خداوند يگانه و پروردگار بزرگوار است.

بخواهد و به انجام رساند؛ اراده كند و حكم نمايد؛ بداند و بشمارد؛ بميراند و زنده كند؛ نيازمند و بی ‏نياز گرداند؛ بخنداند و بگرياند؛ نزديك آورد و دور برد؛ بازدارد و عطا كند. او راست پادشاهى و ستايش. به دست تواناى اوست تمام نيكى و هموست بر هر چيز توانا.

«شب را در روز و روز را در شب فرو برد».(حديد / 6) جز او خداوندى نباشد؛ گران‏قدر و آمرزنده؛ پذيرنده‏ى دعا و افزاينده‏ى عطا؛ بر شمارنده‏ى نَفَس‏ها و پروردگار پرى و انسان.

چيزى بر او مشكل ننمايد. فريادِ فريادكنندگان، او را آزرده نكند و اصرارِ اصراركنندگان، او را به ستوه نياورد. نيكوكاران را نگاهدار و رستگاران را يار، مؤمنان را صاحب اختيار و جهانيان را پروردگار است؛ همو كه در همه‏ى احوال، سزاوار سپاس و ستايش آفريدگان است.

او را ستايش فراوان و سپاس جاودانه مى‏گويم در شادى و رنج و آسايش و سختى و به او و فرشتگان و نبشته‏ ها و فرستاده‏هايش ايمان داشته.

فرمان او را گردن می‏گذارم و اطاعت مى‏كنم و به ‏سوى هر آن‏چه مايه‏ى خشنودى اوست، می ‏شتابم و به حكم و فرمان او تسليم؛ چرا كه به فرمان‏برى او، شايق و از كيفر او، ترسانم؛ زيرا او خدايى است كه كسى از مكرش در امان نبوده و از ستمش ترسان نباشد (زيرا او را ستمى نيست).

بخش دوم: فرمان الهی برای مطلبی مهم

و اكنون به بندگى خويش و پروردگارى او گواهى می ‏دهم و وظيفه‏ خود را در آن‏چه وحى شده، انجام می ‏دهم؛ مباد از سوى او عذابى فرود آيد كه كسى را ياراى دور ساختن آن از من نباشد، هر چند توانش بسيار و دوستى ‏اش با من خالص باشد.

خداوندى جز او نيست - چرا كه به من هشدار داده كه اگر آن‏چه در حق على نازل كرده به مردم ابلاغ نكنم، وظيفه‏ رسالتش را انجام نداده ‏ام. و خود او تبارك و تعالى امنيّت از آزار مردم را برايم تضمين كرده و البتّه كه او بسنده و بخشنده است.

پس آن‏گاه خداوند چنين وحى‏ ام فرموده: «به نام خداوند همه مهرِ مهرورز»،«اى فرستاده‏ى ما! آن‏چه از سوى پروردگارت بر تو فرو فرستاديم»(مائده / 67) درباره‏ على و جانشينى او «به مردم برسان؛ وگرنه رسالت خداوندى را به انجام نرسانده‏اى و او تو را از آسيب مردمان نگاه مى‏دارد».(مائده / 67)

هان مردمان! در تبليغ آن‏چه خداوند بر من نازل فرموده، كوتاهى نكرده‏ام و اكنون سبب نزول آيه را بيان مى‏كنم: همانا جبرئيل از سوى سلام، پروردگارم - كه تنها او سلام است - سه مرتبه بر من فرود آمد و فرمانى آورد كه در اين مكان به ‏پا خيزم و به هر سفيد و سياهى اعلام كنم كه علىّ ‏بن ابى‏ طالب، برادر و وصىّ و جانشين من در ميان امّت و امام پس از من است.

همو كه جايگاه ‏اش نسبت به من، به ‏سان هارون نسبت به موسى است؛ مگر اين‏كه پيامبرى پس از من نخواهد بود و او پس از خدا و رسول او صاحب اختيار شماست و خداوند تبارك و تعالى آيه ‏اى بر من نازل فرموده كه: «همانا تنها ولى و سرپرست و صاحب اختيار شما، خداوند و پيامبرش و مؤمنانى ‏اند كه نماز به ‏پا مى ‏دارند و در ركوع زكات مى ‏پردازند».(مائده / 55) و قطعاً علىّ ‏بن ابى ‏طالب، نماز به ‏پا داشته و در ركوع زكات پرداخته و پيوسته خداخواه است.

و من از جبرئيل درخواستم كه از خداوند سلام اجازه كند و مرا از مأموريت تبليغ به شما معاف دارد؛ زيرا كمى پرهيزكاران و فزونى منافقان و دسيسه‏ ملامت‏گران و مكر مسخره ‏كنندگان اسلام را مى‏دانم؛ همانان كه خداوند در وصفشان در كتاب خود فرموده:

«به زبان مى ‏گويند آن را كه در دل‏هايشان نيست» (فتح / 11) و مى ‏شمارند «آن را اندك و آسان، حال آن‏كه نزد خداوند بس بزرگ است».(نور / 15)

و نيز از آن روى كه منافقان، بارها مرا آزار رسانيده ‏اند تا بدانجا كه مرا اُذُن (سخن شنو و زودباور) ناميده‏اند؛ به خاطر همراهى افزون و تمايل و پذيرش على از من و توجّه ويژه‏ى من به او، تا بدانجا كه خداوند آيه‏ اى فرو فرستاده:
«و از آنان‏اند كسانى كه پيامبر خدا را آزرده و گويند: او سخن ‏شنو و زودباور است. بگو: آرى، او سخن شنوست».(توبه / 61)

عليه آنان كه گمان مى‏كنند او تنها سخن مى ‏شنود؛«ليكن به خير شماست. او (پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم) به خدا ايمان دارد و اهل ايمان را تصديق كرده، راست‏گو مى ‏انگارد؛ و هم او رحمت است براى ايمانيان شما و البتّه براى آنان كه او را آزار دهند، عذابى دردناك خواهد بود».(توبه / 61)

و اگر مى ‏خواستم نام گويندگان چنين سخنى را بر زبان آورم و به آنان اشارت كنم و مردم را به سويشان هدايت كنم (كه آنان را شناسايى كنند) مى‏توانستم؛ ليكن به خدا سوگند در كارشان كرامت نموده، لب فروبستم.

با اين حال خداوند از من خشنود نخواهد شد؛ مگر فرمان او را در حقّ على به شما ابلاغ كنم. آن‏گاه پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم چنين خواند: «اى پيامبر! آن‏چه از سوى پروردگارت بر تو فرود آمده»(مائده / 67) در حقّ على، «ابلاغ كن وگرنه رسالت او را انجام نداده‏اى و البتّه خداوند تو را از آسيب مردمان، نگاه مى‏دارد».(مائده / 67)

بخش سوم: اعلان رسمي ولايت و امامت دوازده امام عليهم السلام

هان مردمان! بدانيد اين آيه درباره‏ اوست. ژرفاى آنرا بفهميد و بدانيد كه خداوند او را سرپرست و امام شما قرارداده و پيروى ‏اش را بر مهاجران و انصار واجب كرده و بر پيروان آنان در نيكى، و بر صحرانشينان و شهروندان، و بر عجم و عرب و آزاده و برده و كوچك و بزرگ و سفيد و سياه و هر يكتاپرست؛ اجراى گفتار و فرمانش لازم، امرش نافذ، ناسازگارش رانده، پيرو و باوركننده‏ اش در مهر است.
البتّه كه خداوند،او و شنوايان سخنش و پيروان راهش را آمرزيده است.

هان مردمان! براىآخرين بار در اين اجتماع به پا ايستاده، (با شما سخن مى‏ گويم.) سخن مرا شنيده، پيروى كنيد و فرمان پروردگارتان را گردن گذاريد كه خداوند عزّوجلّ صاحب اختيار و سرپرست و معبود شماست و سپس سرپرست شما، فرستاده و پيامبر اوست كه اكنون با شما سخن مى‏ گويد و پس از من به فرمان او، على ولى و امام شماست.

سپس امامت، در فرزندان من از نسل على خواهد بود تا برپايى رستاخيز كه خدا و رسول او را ديدار كنيد. روا نيست مگر آن‏چه خدا و رسول او و امامان روا دانند و ناروا نباشد مگر آن‏چه آنان ناروا دانند و خداوند عزّوجلّ هم روا و هم نا روا را به من شناسانده و من آموخته‏ هايم را از كتاب خدا و حلال و حرام او را در اختيار على گذاشته‏ ام.

هان مردمان! او را برتر دانيد؛ هيچ دانشى نيست مگر اين‏كه خداوند در جان من نبشته و من تمامى آن را در جان على، امام پرهيزكاران، ضبط كرده‏ ام و دانشى نبوده مگر آن‏كه به على آموخته‏ ام.او پيشواى روشنگر است كه خداوند در سوره‏ ياسين از او گفت‏ و گو كرده: «و علم هر چيز را در امام مبين بر شمرديم». (يس / 12)

هان مردمان! او را فراموش نكنيد و از امامتش بر نتابيد و از سرپرستى‏ اش نگريزيد؛ چرا كه شما را به درستى و راستى خوانده و خود نيز بدان عمل مى‏ كند. او باطل را نابود كرده و شما را از آن بازدارد و هرگز نكوهشِ نكوهش‏گران او را از كار خدا باز ندارد.
او نخستين مؤمن به خدا و رسول اوست و كسى در ايمان به من، از او سبقت نجسته و جان خود را فداى رسول‏ خدا كرده و با او همراه بوده است. تنها او همراه رسول‏خدا عبادت مى‏ كرد و جز او از مردان كسى چنين نبود. على اوّلين نماز گزار و پرستش‏ كننده‏ همراه من است.

از جانب خدا به‏ او دستور دادم تا (در شب هجرت) در بستر من بيارامد و او نيز فرمانبرده، پذيرفت كه جان خود را فداى من كند.
هان مردمان! او را برتر بدانيد كه خداوند او را برترى داده و پيشوايى او را پذيرا باشيد كه خداوند او را (به امامت) نصب كرده است.

هان مردمان! او امام از جانب خداست و خداوند هرگز توبه‏ منكر او را نپذيرد و چنين كسى را نيامرزد. اين است روش قطعى‏ خداوند درباره‏ ناسازگار با امامت على و حتماً او را به عذاب دردناك جاودانه كيفر خواهد كرد. پس، ازمخالفت او بهراسيد؛ وگرنه خواهيد افتاد «در آتشى كه آتش‏ گيره‏ آن مردمان اند و سنگ» (تحريم / 6) «كه براى حق‏ ستيزان آماده شده است». (آل‏عمران / 131)

هان مردمان! به خدا كه پيامبران پيشين به ظهورم بشارت داده‏ اند و همانا من فرجام آنان و برهان بر آفريدگانِ آسمانيان و زمينيانم. آن‏كس كه راستى و درستى مرا باور نكند، به كفر جاهلى گذشته درآمده و ترديد در سخنان امروزم، همسنگ ترديد در تمامى محتواى رسالتم است
و ناباورى در امامت يكى از امامان ،به‏ سان ناباورى درتمامى آنان است و جايگاه ناباوران امامت ما،آتش دوزخ خواهدبود.

هان مردمان! خداوند عزّوجلّ از روى منّت و احسان خويش، اين برترى را به من پيش‏ كش كرده و خدايى جز او نيست. هشدار كه تمامى ستايش‏هاى من در تمامى روزگاران و هر حال و مقام، ويژه‏ اوست.

هان مردمان! على را برتر دانيد كه او برترينِ مردان و زنان، پس از من است تا آن هنگام كه آفرينش بر پاست و روزى‏ شان فرودآيد.دورِ دور باد، از مهر خداوند و خشمِ خشم باد، بر آن‏كه اين گفته‏ ام را نپذيرد و با من سازگار نباشد.

هان! آگاه باشيد جبرئيل از سوى خداوند خبرم داد: هر كه با على ستيزد و بر ولايت او گردن نگذارد، نفرين و خشم من بر او باد.«البتّه بايست هركس بنگرد كه براى فرداى خويش چه پيش فرستاده.پس تقوا پيشه كنيد» (حشر / 18) و از ناسازى با على بپرهيزيد؛ «مباد كه گام‏هايتان پس از استوارى در لغزد» (نحل / 94) «و همانا خداوند بر كردار تان آگاه است». (حشر / 18)

هان مردمان! او هم‏ جوار و همسايه‏ خداوند است كه در كتاب گران‏قدر خود (قرآن) او را ياد كرده و درباره‏ ستيزندگان با او فرموده: «مبادا كسى در روز قيامت بگويد: افسوس كه درباره‏ هم‏ جوار و همسايه‏ خداوند كوتاهی كرده‏ام». (زمر / 56)

هان مردمان! در قرآن انديشه کنيد و ژرفاى آيات آنرا دريابيد و برمحكماتش نظر كنيد و از متشابهات آن پيروى ننماييد. به خداوند سوگند كه باطن‏ها و تفسيرآن را روشن نمى‏ كند مگر همين‏ كه دست و بازوى او را گرفته و بالا آورده‏ ام و اعلام مى دارم:

هر آن‏كس كه من سرپرست اويم، اين على سرپرست اوست و او على، فرزند ابى‏طالب، برادر و وصىّ من است؛ ولايت و سرپرستى او حكمى از سوى خداست كه بر من فروفرستاده است.
هان مردمان! همانا على و پاكان از فرزندانم از نسل او، يادگار گران‏ سنگ كوچك‏ ترند و قرآن، يادگار ارزشمند بزرگ‏تر. هر يك از اين دو از ديگر همراه خود حكايت مى‏ كند و با آن سازگار است. آن دو هرگز از هم جدا نمى شوند تا در حوض كوثر بر من وارد شوند.

هان! آنان امانت‏ داران خداوند در ميان آفريدگان و حاكمان او، درزمين‏ اند. هشدار كه من وظيفه‏ خود را ادا كردم. وظيفه‏ ام را ابلاغ كردم و به گوش شما رساندم.هشدار كه روشن نمودم.
بدانيد كه اين سخن خدا بود و من از سوى او سخن گفتم.هان بدانيد! هرگز به جز اين برادرم، كسى نبايد «اميرالمؤمنين» خوانده شود.هشدار كه پس از من، امارت مؤمنان براىكسى جز او روا نباشد.

بخش چهارم: بلند كردن اميرالمومنين عليه السلام بدست رسول خدا (ص)

سپس فرمود: مردمان! كيست سزاوارتر از شمايان به شما؟ گفتند: خداوند و رسول او.آن‏گاه فرمود: آن‏كه من سرپرست اويم، پس اين على ولى و سرپرست اوست.خداوندا! پذيراى ولايت او را دوست بدار و دشمن او را دشمن دار و يار او را يارى كن و رهاكننده‏ ى او را تنها گذار.
هان مردمان! اين على است برادر و وصى و نگاهبان دانش من و جانشين من در ميان امّت و ايمان آورندگان به من و بر تفسير كتاب خدا.او مردمان را به سوى خدا بخواند و به آن‏چه موجب خشنودى اوست،عمل كند و با دشمنان او ستيزن مايد.

او سرپرست فرمان بردارى خدا باشد و بازدارنده از نافرمانى او. همانا اوست جانشين رسول‏ اللَّه و فرمانرواى ايمانيان و ازسوى خدا، پيشوا ى هدايتگر. اوست پيكاركننده‏ ى با پيمان‏ شكنان و رويگردانان از راستى و درستى و به‏ در رفتگان از دين.

خداوند فرمايد: «فرمان من دگرگونى نمى‏پذيرد». (ق / 29) پروردگارا! اكنون به فرمان تو مى‏ گويم: خداوندا! دوست‏ داران او را دوست دار و دشمنانش را دشمن. پشتيبانان او را پشتيبانى و يارانش را يارى كن و خوددارى‏ كنندگان از يارى‏ اش را رها كن. نا باورانش را از مهرت بِران و خشم خود را بر آنان فرود آور.

معبودا! تو خود در هنگام بيان ولايت على و برپايى او فرمودى: «امروز آيين شما را به كمال و نعمتم را براى شما تمام نمودم و باخشنودى،اسلام رادين شما قرار دادم». (مائده / 3) وفرمودى: «همانا،دين نزد خدا تنها اسلام است» (آل ‏عمران / 19)

و نيزفرمودى: «و آن‏كه به جز اسلام دينى بجويد؛ از او پذيرفته نبوده، درجهان ديگر، در شمار زيان‏ كاران خواهد بود». (آل ‏عمران / 85) خداوندا! تو را گواه مى‏ گيرم كه پيام تو را به مردمان رساندم.

۲۹ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو

خطبه غدیر خم

بخش پنجم: تاكيد بر توجهات به مسئله امامت

هان مردمان! خداوند عزّوجلّ دين را با امامت على تكميل نمود.اينك آنان كه از او و جانشينانش از فرزندان من و از نسل او -تا بر پايى رستاخيز و عرضه‏ برخدا- پيروى نكنند،«كرده‏ هايشان در دو جهان بيهوده بوده»؛ (بقره / 217)
«و در آتش دوزخ جاودانه خواهندبود». (توبه / 17) «به گونه‏ ایی كه نه از عذابشان كاسته و نه بر ايشان فرصتى براى نجات خواهد بود». (بقره / 162)

هان مردمان! اين على است ياورترين، سزاوارترين، نزديك‏ترين و گران‏قدرترين شما نزد منو خداوند عزّوجلّ و من از او خشنوديم.

آيه‏ رضايتى در قرآن نيست مگر درباره‏ او و هرگاه خداوند ايمانيان را خطابى نموده، به او آغاز كرده و آيه‏ ستايشى نازل نگشته مگر درباره‏ او و در سوره‏ «هل أتى على الإنسان» گواهى بر بهشت نداده مگر براى او و آنرا در حقّ غير او فرو نياورده و به‏ وسيله‏ آن جز او را نستوده است.

هان مردمان! على ياور دين خداوند فاع‏ كننده‏ از رسول اوست و هم او پرهيزكار، پاكيزه و رهنماى ارشاد شده به دست خود خداست.پيامبرتان برترين پيامبران،جانشينش درميان شما برترين جانشينان و فرزندانش برترين اوصيايند.

هان مردمان! فرزندان پيامبران از نسل آنان‏اند و فرزندان من از نسل اميرالمؤمنين على.
هان مردمان! به‏ راستى كه شيطانِ اغواگر، آدم را با رشك، از بهشت راند. مباد شما به على رشك ورزيد كه آن‏گاه كرده‏ هايتان نابود و گام‏ هايتان لغزان خواهدشد.
آدم به خاطر يك اشتباه، به زمين هبوط كرد، حال آن‏كه برگزيده‏ خداى عزّوجلّ بود؛ پس چگونه خواهيد بود كه شما شماييد و دشمنان خدا نيز از ميان شمايند.

هشدار! كه با على نمى‏ ستيزد مگر شقى و سرپرستى‏ اش را نمى‏پذيرد مگر رستگار پرهيزكار و به او نمى‏ گرود مگر ايمان‏ دار بى‏ آلايش و به خدا سوگند سوره‏ «والعصر»درباره‏ او نازل شده است: «به نام خداوند همه مهرِ مهرورز، به زمان سوگند كه انسان در زيان است». (والعصر / 2 - 1) مگر على كه ايمان آورده و به درستى و شكيبايى آراسته است.
هان مردمان! خدا را گواه مى‏ گيرم كه پيام او را به شما رساندم و «بر فرستاده، وظيفه‏ اى جز بيان روشن نيست». (عنكبوت / 18 - نور / 54)

هان مردمان! «تقوا پيشه كنيد همان‏ گونه كه بايسته است و نميريد جز با شرفِ اسلام». (آل‏عمران / 102)

بخش ششم: اشاره به كار شكني هاي منافقين

هان مردمان! «ايمان آوريد به خدا و رسول او و نورى كه» (تغابن / 8) همراه ش فرود آمده «پيش از آن‏كه چهره ‏ها را تباه واژگونه كنيم،يا چونان اصحاب روز شنبه (يهوديانى كه بر خدا نيرنگ آوردند) رانده شويد». (نساء / 47)

به خدا سوگند كه مقصود خدا از اين آيه، گروهى از صحابه‏ اند كه آنان را با نام و نَسَب مى‏ شناسم؛ ليكن به پرده‏ پوشى كارشان مأمورم. آن كس که پايه‏ كار خويش را مهر يا خشم على در دل قرار دهد و بداند كه ارزش عمل او، وابسته به آن است.

هان مردمان! نور از سوى خداوند عزّوجلّ در جان من ،سپس در جان علىّ‏ ابن ابى‏ طالب و آن‏گاه در نسل‏ او تا قائم مهدى -كه حقّ خدا و تمامى حقّ ما را مى‏ ستاند- جاى گرفته است؛ چرا كه خداوند عزّوجلّ ما را دليل و حجّت قرار داده بر كوتاهى‏ كنندگان به عمد،ستيزه‏ گران،ناسازگاران،خائنان و گنه‏كاران و ستمگران و غاصبان از تمامى جهانيان.

هان مردمان! هشدارتان مى ‏دهم: همانا من رسولخدايم. پيش از من نيز رسولانى آمده و سپرى شده‏ اند. پس آيا اگر بميرم يا كشته شوم، به جاهلیت بر مى‏گرديد؟ «و آن‏كه به قهقرا برگردد ،هرگز خدا را زيانى نخواهد رسانيد و او سپاس‏گزاران شكيبا را پاداش خواهد داد». (آل‏عمران / 144) هان! على و فرزندان من از نسل او، داراى كمال شكيبايى و سپاس‏گزارى ‏اند.

هان مردمان! «اسلامتان را بر من منّت نگذاريد»؛ (حجرات / 17) و برخدا نيز، كه اعمالتان را بيهوده و تباه خواهد كرد و او بر شما خشم خواهد گرفت و شما را به «شعله‏ اى از آتش و مس گداخته» (الرحمن / 35) گرفتار خواهدكرد. به يقين پروردگار شما در«كمين‏گاه است». (فجر / 14)

هان مردمان! به ‏زودى پس از من امامانى خواهند آمد و «شما را به آتش خواهند خواند. آنان در روز رستاخيز، تنها وبى ‏ياور خواهند بود». (قصص / 41)

هان مردمان! آگاه باشيد كه خداوند و من از آنان بيزاريم.
هان مردمان! حتماً آنان و ياران و پيروان و تابعانشان «در پست‏ ترين جايگاه آتش خواهند بود» (نساء / 145) و «چه جايگاه بدى است منزل متكبران». (نحل / 29) هان! كه آنان اصحاب صحيفه‏ اند. اكنون هركس در صحيفه‏ خودنظركند !!

هان مردمان! اينك جانشينى خود را به عنوان امامت و وراثت به امانت به جاى مى ‏گذارم در نسل خود تا بر پايى روز رستاخيز و اكنون، مأموريت تبليغى خود را انجام دادم تا برهان بر هر شاهد و غايب باشد و نيز بر همه‏ ى آنان كه زاده شده يا نشده‏ اند. «پس بايسته است،اين سخن را حاضران به غايبان و فرزنداران به فرزندان تا برپايى رستاخيز ابلاغ كنند.» و به زودى گروهى پس از من، امامت را چپاول كرده، با پادشاهى جا به‏ جا كنند.

هان! خشم خدا بر غاصبان و چپاول‏ گران و البتّه به زودى«به كار شما، جن و انس» (الرحمن / 31) خواهد پرداخت. آن‏كه مى ‏پردازد -عذاب خواهد كرد- و «شعله‏ هاى آتش و مس گداخته بر سر شما ريخته خواهد شد و در آن هنگام هرگز يارى نمى‏ شويد». (الرحمن / 35)
هان مردمان! همانا خداوند عزّوجلّ شما را به خود رها نخواهد كرد «تا ناپاك را از پاك جدا كند و هر آينه خداوند شما را بر غيب آگاه نمی سازد». (آل‏عمران / 179)

هان مردمان! هيچ سرزمينى نيست مگر اين‏كه خداوند به خاطر تكذيب اهل آن -حقرا- آن را پيش از بر پايى رستاخيز نابود خواهد كرد و آن سرزمين را به امام مهدى خواهد سپرد و حتماً خداوند و عده‏ خود را انجام خواهد داد.
هان مردمان! شمار فزونى از گذشتگان شما، گمراه شدند و خداوند نابودشان كرد و همو نابودكننده‏ ى آيندگان است. خداوند فرموده:
«آيا پيشينيان را تباه نكرديم؟ و در پس آنان، آيندگان را نابود نساختيم؟ آرى با مجرمان اينچنين كنيم. واى بر ناباوران در روز رستاخيز». (مرسلات / 19 - 16)

هان مردمان! همانا خداوند مرا فرمان داده و بازداشته و من نيز به دستور او به على امر و نهىكرده‏ ام؛ پس دانش امر و نه ى در نزد على است. فرمان او را بشنويد تا سلامت مانيد و اطاعتش كنيد تا هدايت شويد و از آن‏چه باز مى دارد، خوددارى كنيد تا راه يابيد و به سوى مقصد او حركت كنيد «و هرگز راه‏ هاى پراكنده، شما را از راه او باز ندارد». (انعام / 153)

بخش هفتم: پيروان اهل بيت عليهم السلام و دشمنان ايشان

هان مردمان! خداوند را صراط مستقيم منم كه فرمان به پيروى آن داده و سپس على و آن‏گاه فرزندانم از نسل او، پيشوايان هدايت‏ اند كه به راستى و درستى راه مى‏ برند «و با حق دادگرى مى‏ كنند». (اعراف / 159) سپس چنين خواند:
«به نام خداوند همه مهرِ مهرورز»
«تمامى ستايش ‏ها ويژه‏ پروردگار جهانيان است. همو كه به همه‏ آفرينش مهر مى‏ ورزد و به ويژگان، مهر ويژه دارد. فرمان رواى روز جزاست. خداوندا! تنها تو را مى‏ پرستيم و تنها از تو يارى مى جوييم. ما را به صراط مستقيم راهنمايى كن.

راه آنان كه بر ايشان منّت نهاده، نعمتشان بخشيدى؛ نه راه خشم‏ شدگان و نه راه گمراهان!» (حمد / 7 - 1)

و آن‏گاه ادامه داد: اين سوره درباره‏ ى من نزول يافته و به خدا سوگند شامل امامان است و به آنان اختصاص يافته. آنان ‏اند اولياى خدا كه «ترس و اندوهى بر ايشان نباشد». (يونس / 62) هان! «همانا حزب الهى چيره خواهد بود». (مائده / 56)
هان! ستيزندگانِ آنان گمراه و نابخرد و همكاران شياطين‏ اند كه «براى گمراهى مردمان، سخنان بيهوده را به يكديگر مى ‏رسانند». (انعام / 112)

هشدار! خداوند در كتاب خود از دوستان امامان چنين ياد كرده:
«(اى پيامبر ما!) نمى ‏يابى ايمان آورندگان به خدا و روز باز پسين را كه ستيزه‏ گرانِ خدا و رسول او را دوست بدارند؛ گرچه پدران، فرزندان، برادران و خويشانشان باشند. خداوند ايمان را در دل‏هايشان تثبيت فرموده و با روحى ازسوى خود، ايشان را تأييد نمود و آنان را جاودانه در بهشت‏ هايى در خواهد آورد كه از زير درختان آن‏ها، نهر ها جارى است. خداوند از آنان خشنود است و آنان از خداوند. همانا آن‏انند حزب خدا. هشدار كه حزب الهى رستگاران‏ اند». (مجادله/ 22)

هان! دوست داران امامان، مؤمنانى هستند كه خداوند عزّوجلّ چنين توصيف فرموده: «آنان كه ايمان آورده، باور خود را به شرك نيالوده ‏اند؛ پس ايشان در امان‏ اند و راهيافتگان». (انعام / 82)

هشدار! ياران پيشوايان به باور رسيدگان‏ اند و «دور از ترديد و انكار». (حجرات / 15)

هشدار! ايشان با آرامش و سلامت به بهشت در خواهند شد. «و فرشتگان، با رفاه و تسليم آنان را پذيرفته» (انبياء / 103) مى‏گويند: «درود بر شمايان، اكنون پاكيزه شده‏ ايد! در بهشت، جاودانه درآييد» (زمر / 73)

هان! بهشت پاداش دوستان امامان است كه «در آن بى‏ حساب روزى داده خواهند شد». (غافر / 40) هشدار! دشمنان امامان «در آتش در آيند». (نساء / 10)

هشدار! كه «ناله‏ افروزش جهنّم را - در حالى كه شعله‏ هاى آن زبانه مى‏ كشد - مى‏ شنوند و زفير (صداىبازدم) آنرا در مى ‏يابند». (ملك / 7)

وخداوند در وصف شان فرمايد: «هرگاه امّتى در جهنّم درآيد، همتاى خود را نفرين كند تا آن‏كه تمامى آنان به يكديگر بپيوندند؛ پسينيان به پيشينيان گويند: پروردگارا! اينان ما را گمراه كردند؛ پس بر آنان كيفر دو چندان از آتش فرود آور. خداوند فرمايد: براى هر دو گروه، كيفر دو چندان خواهد بود وليكن شما نمى‏ دانيد». (اعراف / 38)

هشدار! كه خداوند درباره‏ دشمنان امامان فرمايد: «هر گروه از آنان كه در جهنّم انداخته شوند، نگاهبانان از آنان مى پرسند: مگر بر شما ترساننده‏ اى نيامد؟ گفتند: چرا! ليكن تكذيب كرده،گفتيم: خداوند خبرى نداده و شما يا نيستيد مگر در گمراهى بزرگ و نيز مى‏ گويند: اگر سخن خدا را مى‏ شنيديم يا انديشه مى ‏كرديم، اكنون در ميان اهل آتش نبوديم. پس اينان به گناه خود اعتراف نمودند، پس دور باد دوزخيان از رحمت خدا» (ملك / 11 - 8)

هان! ياران امامان«در نهان،از پروردگار خويش ترسانند. آمرزش و پاداش بزرگ بر ايشان خواهدبود».(ملك / 12)

هان! چه بسيار راه است ميان شعله‏ هاى آتش و پاداش بزرگ.
هان مردمان! ستيزه‏ جوى ماكسى است كه خداوند او را ناستوده و نفرين فرموده و ياران و دوستان ما آنان‏اند كه خدا ايشان را ستوده و دوست مى‏ دارد.
هان مردمان! همانامن انذار گرم و على بشارت‏ دهنده !
هان مردمان! من بيم‏ دهنده‏ ام و على راهنماست.
هان مردمان! من پيامبرم و على وصىّ من است.
هان مردمان! من رسول‏ ام و على، امام و وصىّ پس از من است و پس از او امامان، فرزندان اويند.آگاه باشيد! منوالدآنانوايشانازصلباويند.

۳۰ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو

خطبه غدیر خم

بخش هشتم: حضرت مهدي عجل الله فرجه الشريف

آگاه باشيد! همانا آخرين امام، قائم مهدى، از ماست.هان! او بر تمامى اديان، چيره خواهدبود.
هشدار! اوست انتقام‏ گيرنده‏ از ستمكاران.
هشدار! اوست فتح‏ كننده‏ دژ ها و منهدم‏ كننده‏ آن‏ها.
هشدار! اوست چيره بر تمامى قبايل مشركان و رهنماى آنان.
هشدار! اوستخون‏خواهتمامىاولياىخدا.
هان! همانا او ياور دين خداست.
هان! او از دريايى ژرف، پيمانه‏ هايى افزون گيرد.
هشدار! او هر ارزشمندى را به اندازه‏ ی ارزش او و هر نادان و بى‏ ارزشى را به اندازه‏ ى نادانى‏ اش نشان‏ دار كند.
هان! اونيكو و برگزيده‏ ى خداست.
هشدار! اوست ميراث‏ دار دانش‏ ها و احاطه‏ دار بر اِدراك‏ ها.
هان! او از پروردگارش خبر دهد و نشانه‏ هاى او را بر پا كند و استحكام بخشد.
هشدار! اوست باليده و استوار.
آگاه باشيد! هموست كه اختيار امور جهانيان به او سپرده شده.
هان! پيشينيان از قرن‏ ها ظهور او را پيش‏گويى كرده‏ اند.
هشدار! اوست حجّت پايدار و پس از او حجّتى نخواهد بود. (30) راستى و روشنايى جز با او نيست.
هان! كسى براو پيروز نخواهد شد و ستيزنده‏ ى او، يارى نخواهد گشت.
هشدار! او ولىّ خدا در زمين، داور او در ميان مردم و امانت‏دار امور آشكار و نهان است.

بخش نهم: مطرح كردن بيعت

هان مردمان! من پيام خدا را برايتان آشكار كرده، تفهيم نموده‏ ام و اين على است كه پس از من، شما را آگاه مى‏ كند.
اينك شما را مى‏ خوانم كه پس از پايان خطبه، براى انجام بيعت با او و اقرار به امامتش ،با من و سپس با او دست دهيد.

هشدار! من با خدا بيعت كرده‏ ام و على با من پيمان بسته است و اكنون از سوى خداى عزّوجلّ بر امامت او از شمايان پيمان مى‏ گيرم. «(اىپيامبر!) آنان‏ كه با تو بيعت كنند، هر آينه با خدا بيعت كرده ‏اند. دست خدا بر فراز دست آنان است و آن‏كس كه بيعت شكند، به زيان خود شكسته و خداوند آنرا كه بر پيمان الهى وفادار باشند، پاداش بزرگى خواهد داد».(فتح / 10)

بخش دهم: حلال و حرام، واجبات و محرمات

هان مردمان! همانا حج و عمره از شعاير و آدا بخدايى است. «پس زايران خانه‏ ى خدا و عمره‏ كنندگان بر صفا و مروه بسيار طواف كنندو آن‏كس كه در انجام كار خير، فرمان‏بردارى كند حتماً خداوند سپاس‏گزار داناست». (بقره / 158)

هان مردمان! درخانه‏ ى خدا حج به جاى آوريد؛ هيچ خاندانى داخل آن نشد مگر بى‏ نياز شد و مژده گرفت و آن‏كه روى از آن برتافت، بى‏ بهره و نيازمند گشت.

هان مردمان! مؤمنى درموقف (عرفات و مشعر و منا) نماند مگر اين‏كه خداوند گناهان گذشته‏ ى او را آمرزيد. پس بايسته است كه پس از پايان اعمال حج (با پاكى) كار خود را از سر گيرد.

هان مردمان! حاجيان از سوى خداوند كمك شده و هزينه‏ هاى سفرشان جاى‏ گزين خواهد شد و البتّه، خداوند پاداش نيكوكاران را تباه نخواهد فرمود.

هان مردمان! خانه‏ ى خدا را با دين كامل و ژرفاى دانش ديدار كنيد و از زيارتگاه‏ ها جز با توبه و باز ايستادن (از گناهان) برنگرديد.

هان مردمان! نماز را به‏ پا داريد و زكات پردازيد؛ همان‏ سان كه خداوند عزّوجلّ امر فرموده است. پس اگر زمان بر شما دراز شد و كوتاهى كرديد و يا از ياد برديد، على صاحب اختيار و تبيين‏ كننده‏ ى بر شماست. همو كه خداوند عزّوجلّ پس از من، او را امانت‏ دار خويش در ميان آفريدگان نهاده است.

او از من و من از اويم. همانا او و جانشينانش از فرزندان من به پرسش‏هايتان پاسخ داده، آن‏چه را نمى‏دانيد، به شما مى‏ آموزند.

هان! روا و ناروا بيش از آن است كه آن‏ ها را شمارش كرده، يك‏باره به روا فرمانده م و از ناروا باز دارم؛ از اينروى مأمورم كه از شما پيمان بگيرم كه دست در دست من نهيد در پذيرش آن‏چه از سوى خداوند عزّوجلّ درباره‏ ى على اميرمؤمنان آورده‏ ام و درباره‏ ی اوصياى پس از او كه از من و اويند. اين امامت در ميان آنان پايدار است و فرجام آنان، مهدى است و استوارى پيشوايى تا روزى است كه او با خداوندِ قدر و قضا ديدار كند (قيامت).

هان مردمان! شمايان را به هر روا و ناروا (حلال و حرام) رهنمايى كردم و از آن بر نمى‏گردم.
هان! آن‏ ها را يادآوريد و نگهداريد و يكديگر را به آن توصيه كنيد و احكام خدا را دگرگون نسازيد.

هشدار! دوباره يادمى‏ آورم: هان! نماز به پاداريد و زكات بپردازيد و به معروف فرمان دهيد و از منكر باز داريد.هشدار! برترين بخش امر به معروف اين است كه به گفته‏ ى من -درباره‏ ى امامت و ولايت على و فرزندان او- برسيد و سخن مرا به ديگران برسانيد و غايبان را به پذيرش فرمان من توصيه كنيد و آنان را از ناسازگارى با من بازداريد كه اين سخنان،فرمان خدا و من است.

(هان!) هيچ امر به معروف و نهى از منكرى جز با امام معصوم تحقّق و كمال نمى‏ يابد.

هان مردمان! قرآن بر شما روشن مى‏ كند كه امامان پس از على، فرزندان اويند و من به شما معرّفى كردم كه آنان از او و از من‏ اند؛ چرا كه خداوند در كتاب خود مى‏ گويد: «امامت را فرمانى پايدار در نسل او قرارداد» (زخرف / 28) و من نيز گفته‏ ام: «مادام كه به آن دو -قرآن و امامان- تمسّك كنيد، گمراه نخواهيد شد.»

هان مردمان! پرهيزكارى! پرهيزكارى! از سختى رستاخيز بپرهيزيد؛ آن‏ سان كه خداوند عزّوجلّ فرموده: «البتّه زمين‏ لرزه‏ ى رستاخيز، حادثه‏ اى بزرگ است» (حج / 1).

ياد آوريد مرگ و قيامت را ،حساب و ترازوها (براى توزين اعمال) را، محاسبه‏ یى در برابر پروردگار جهانيان و پاداش و كيفر را.پس آن‏كه نيكى كرد،پاداش گيرد و آن‏كه بدى كرد،به راه‏ایى از بهشت نخواهد برد.

بخش يازدهم: بيعت گرفتن رسمي

هان مردمان! شمارش ما بيش از آن است كه در يك زمان با يك دست،با من بيعت كنيد؛
از اينروى خداوند عزّوجلّ دستور فرموده كه از شما اقرار زبانى گيرم و پيمان سرپرستى على اميرالمؤمنين را محكم كنم و نيز بر امامان پس از او كه از نسل من و اويند؛ چرا كه گفتم: فرزندانم از نسل اويند.

پس همگام بگوييد: «البتّه كه سخنان تو را شنيده، پيروى مى‏ كنيم و از آن خشنود و بر آن گرد نگذاريم و بر آن‏چه از سوى پروردگارمان و پروردگار تو در امامت امام على اميرالمؤمنين و ديگر امامان -از صلب او- به ما ابلاغ كردى، با تو پيمان مى‏ بنديم؛ پيمانى با دل و با جان و با زبان و دستان مان.

با اين پيمان زنده‏ ايم و با آن خواهيم مرد و با اين اعتقاد بر انگيخته مى‏ شويم و هرگز آن را دگرگون نكرده، شكّ و انكار نخواهيم داشت و هرگز از عهد خود برنگشته،پيمان نشكنيم.

(اى رسول خدا!) ما را به فرمان خدا پند دادى درباره‏ ى على اميرمؤمنان و امامان پس از او، فرزندانت از نسل او، حسن و حسين و پيشوايان پس از آن دو كه خداوند بر پايشان كرده. اينك براى آنان عهد و پيمان از ما گرفته شد، از دل‏ ها و جان‏ ها و زبان‏ ها و درون‏ ها و از دستانمان. هر كس توانست با دست،و گرنه با زبان بيعت نمود.

ديگر پيمان نخواهيم شكست و خداوند دگرگونى از ما نبيند و از اين پس فرمان تو را به نزديك و دور از فرزندان و خويشان خواهيم رساند و خداوند را بر آن گواه گيريم و او برگواهى كافى است و تو نيز بر ماگواه باش.»

هان مردمان! اكنون چه مى‏ گوييد؟

البتّه خداوند هر صدايى را مى‏ شنود و بر اسرار دل‏ها آگاه است.

«هر آن‏كس كه هدايت پذيرد، به خير خويش پذيرفته و آن‏كه گمراه شد،به زيان خود رفته».(زمر / 41) و آن‏كس كه بيعت كند، حتماً با خداوند پيمان بسته كه« دست خدا بالاى دست آن‏هاست».(فتح / 10)

هان مردمان! اینک با خداوند بيعت كنيد و با من پيمان ببنديد و با على اميرمؤمنان و حسن و حسين و با امامان از نسل آنان كه پس از ايشان خواهند بود. امامانى كه فرمانى پايدار در دنيا و آخرت‏ اند. خداوند مكّار انرا تباه مى‏ كند و به با وفايان، مهر مى‏ ورزد. «هركس پيمان شكند،البتّه به زيان خود گام نهاده و آن‏كه بر عهدش پا بر جا ماند، به زودى خدا او را پاداش بزرگى خواهد داد». (فتح / 10)

هان مردمان! بگوييد هر آن‏چه به شما گفتم و به على با لقب «اميرالمؤمنين» سلام كنيد و اكنون بگوييد: «شنيديم و فرمان مى ‏بريم. پروردگارا! آمرزشت خواهيم و به سوى توست بازگشت». (بقره/ 285) و بگوييد: «تمام ستايش و سپاس، خدايى راست كه ما را به اين راه هدايت فرمود وگرنه راه نمي افتيم و البتّه فرستادگان پروردگارمان به درستى آمده‏ اند». (اعراف / 43)

هان مردمان! برترى ‏هاى علىّ‏ ابن ابى‏ طالب نزد خداوند عزّوجلّ -كه درقرآن نازل فرموده- بيش از آناست كه من يك‏باره بر شمارم؛ پس هركس از مقامات او خبرداد و آن‏ها را شناخت، او را باور كنيد.

هان مردمان! «فرمان‏ بردار از خدا و فرستاده‏ ى او» (احزاب / 71) و از على و امامان كه نام بردم، «به رستگارى بزرگى دست يافته است». (احزاب / 71)

هان مردمان! سبقت‏ جويان به بيعت و پيمان و سرپرستى او و سلام‏ كنندگان بر او با لقب «اميرالمؤمنين» رستگاران‏ اند و در بهشت‏ هاى پر بهره خواهند بود.

هان مردمان! آن‏چه خدا را خشنود مى‏ كند بگوييد و اگر شما و تمامى زمينيان كفران ورزند، «خدا را زيانى نخواهد رسيد». (آل‏عمران / 144)

خداوندا! بيامرز ايمان‏ آورندگان به آن‏چه را ادا كرده و فرمان دادم و بر انكاركنندگان كافر، خشمگير.
و الحمد اللَّه ربّ العالمين.

۳۱ مرداد ۱۳۹۸
طرفدار:
- لیونل مسی
- پرسپولیس
- آلمان
- انریکه، یورگن کلوپ
گروه:
- کاربران عضو
روز ۲۵ ذیقعده سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
4 اسفند سال دهم هجری شمسی
۲۳ روز تا عید غدیر خم

پیامبر خدا صلی الله علیه و اله برای سفر حج، اعلان رسمی نمودند. و اعلام شده که این سفر، آخرین حج رسول گرامی اسلام می باشد و به دستور آن حضرت، منادیانی به اطراف مدینه رفته اند تا همگان بدانند و پیامبر رحمت را همراهی کنند.

و اینک کاروان بزرگ حج، به قافله سالاری برترین مخلوق آفرینش، به سوی مهبط وحی، حرکت می کند. به فرمان پیامبر، مردم لباس احرام برداشته اند.

اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله، صدیقه کبری و حسنین علیهم السلام همراه این کاروان هستند. قافله عظیم حج، از مدینه خارج می شود و جمعیتی بالغ بر 70 هزار نفر پیاده و سواره، در 7 کیلومتری مدینه و 486 کیلومتری مکه، در محلی به نام " ذوالحلیفه " یا " آباد علی"، مکانی که امروز مسجد " شجره " نامیده می شود، متوقف شده، به دستور پیامبر احرام بسته و به سوی حرم امن الهی راهی می شوند تا آداب حج را بیاموزند.

روز 26 ذیقعده سال دهم هجری قمری
سال 632 میلادی
5 اسفند سال دهم هجری شمسی
22 روز تا عید غدیر خم

امروز مدینه، به فراق یار مبتلا گشته و تمامی انوار مقدسه، رسول خدا صلی الله علیه و آله را همراهی می کنند. در آخرین سفر حج، که"حجة الوداع" نام گرفت، تنها یار جدا مانده از کاروان، امیرالمومنین علیه السلام است. فرستاده ای ویژه، حامل پیام رسول خدا، روانه سرزمین یمن می شود تا حضرت علی علیه السلام را که برای تعلیم دین راهی آن دیار شده، به مکه فرا بخواند .

آخرین حج نبوی، بر پایه حکم و وحی الهی شکل گرفته و به دستور قاطع خداوند مبنی بر ابلاغ حکم وصایت و امامت صورت پذیرفته است:

" یا ایُها الرُّسوُل بَـلـِّغ ما اُنزِلَ الیکَ مِن رَبِّک وَ اِن لـَم تـَفعَل فـَما بَلـَّغت رِسالـَتـَهُ " (مائده/ 67)
" ای پیامبر، ابلاغ کن آنچه را که از طرف پروردگارت بر تو نازل شده، که اگر انجام ندهی، رسالت او را نرسانده ای . "

این چه پیغامی است که اگر ابلاغ نگردد، رسالت همچنان ناقص می ماند و تلاش بیست و سه ساله پیامبر عزیز با تمام سختی ها، جنگ ها و ... بی ثمر خواهد بود؟

۲۹ تیر ۱۳۹۹
< ۱ ... ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ >

برو به صفحه
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

اختیارات
شما می‌توانید مطالب را بخوانید.
شما نمی‌توانید عنوان جدید باز کنید.
شما نمی‌توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید.
شما نمی‌توانید نظرسنجی اضافه کنید.
شما نمی‌توانید در نظرسنجی‌ها شرکت کنید.
شما نمی‌توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید.
شما نمی‌توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید.

فعالترین کاربران ماه انجمن
فعالیترین کاربران سایت
اعضای جدید سایت
جدیدترین اعضای فعال
تعداد کل اعضای سایت
اعضای فعال
۱۷,۹۲۸
اعضای غیر فعال
۱۴,۳۶۳
تعداد کل اعضاء
۳۲,۲۹۱
پیام‌های جدید
بحث آزاد در مورد بارسا
انجمن عاشقان آب‍ی و اناری
۵۸,۱۹۴ پاسخ
۸,۲۵۳,۱۷۰ بازدید
۱ روز قبل
forca barca
مباحث علمی و پزشکی
انجمن علمی و کاربردی
۱,۵۴۶ پاسخ
۷۳۸,۸۳۷ بازدید
۱۵ روز قبل
dr-peymanzandi
مســابــقـه جــــذاب ۲۰ ســــوالـــــــــــــــــــی
انجمن سرگرمی
۲۳,۶۵۷ پاسخ
۲,۱۶۵,۰۷۵ بازدید
۱۶ روز قبل
FC BARCELONA
هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
انجمن مباحث آزاد
۷۶,۴۸۴ پاسخ
۱۱,۴۸۶,۳۶۰ بازدید
۱۶ روز قبل
رویا
علمی/تلفن هوشمند/تبلت/فناوری
انجمن علمی و کاربردی
۲,۴۱۸ پاسخ
۴۳۳,۴۳۹ بازدید
۱ ماه قبل
jack jinhal
برای آشنایی خودتون رو معرفی کنید!
انجمن مباحث آزاد
۷,۶۴۲ پاسخ
۱,۲۱۷,۵۶۷ بازدید
۵ ماه قبل
مهسا
اسطوره های بارسا
انجمن بازیکنان
۳۴۳ پاسخ
۸۴,۱۴۶ بازدید
۵ ماه قبل
jalebamooz
جام جهانی ۲۰۲۲
انجمن فوتبال ملی
۲۲ پاسخ
۱,۸۰۶ بازدید
۹ ماه قبل
phaidyme
تغییرات سایت
انجمن اتاق گفتگوی اعضاء و ناظران
۱,۵۵۷ پاسخ
۲۷۳,۹۲۰ بازدید
۱۰ ماه قبل
یا لثارات الحسن
حاضرین در سایت
۱۸۹ کاربر آنلاین است. (۱۰۸ کاربر در حال مشاهده تالار گفتمان)

عضو: ۰
مهمان: ۱۸۹

ادامه...
هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت، تنها با ذکر نام «اف سی بارسلونا دات آی آر» مجاز است!