به اولین سایت تخصصی هواداران بارسلونا در ایران خوش آمدید. برای استفاده از تمامی امکانات سایت، ثبت نام کنید و یا با نام کاربری خود وارد شوید!

شناسه کاربری:
کلمه عبور:
ورود خودکار

نحوه فعالیت در انجمن‌های سایت
دوستان عزیز توجه کنید که تا زمانی که با نام کاربری خود وارد نشده باشید، تنها می‌توانید به مشاهده مطالب انجمن‌ها بپردازید و امکان ارسال پیام را نخواهید داشت. در صورتی که تمایل دارید در مباحث انجمن‌های سایت شرکت نمایید، در سایت عضو شده و با نام کاربری خود وارد شوید.

پیشنهاد می‌کنیم که قبل از هر چیز، با مراجعه به انجمن قوانین و شرح وظایف ضمن مطالعه قوانین سایت، با نحوه اداره و گروه‌های فعال در سایت و همچنین شرح وظایف و اختیارات آنها آشنا شوید. به علاوه دوستان عزیز بهتر است قبل از آغاز فعالیت در انجمن‌ها، ابتدا خود را در تاپیک برای آشنایی (معرفی اعضاء) معرفی نمایند تا عزیزان حاضر در انجمن بیشتر با یکدیگر آشنا شوند.

همچنین در صورتی که تمایل دارید در یکی از گروه‌های کاربری جهت مشارکت در فعالیت‌های سایت عضو شوید و ما را در تهیه مطالب مورد نیاز سایت یاری نمایید، به تاپیک اعلام آمادگی برای مشارکت در فعالیت‌های سایت مراجعه نموده و علائق و توانایی های خود را مطرح نمایید.
تاپیک‌های مهم انجمن
در حال دیدن این عنوان: ۲ کاربر مهمان
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

پاسخ به: روانشناسی و مشاوره
نام کاربری: مستشار
پیام: ۳,۸۸۰
عضویت از: ۸ فروردین ۱۳۹۰
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
مسعود نوشته:

الان دوباره بهتون پیام شخصی کنم؟!
نه دیگه از دفعات بعدی انشالله!

نتیجه آقا مسعود..
شما از اين تست خودشناسی 27 امتياز کسب کرده ايد.

بين‌ 16 تا 34 امتياز:
شما خصوصيات‌ و ويژگي‌هاي‌يك‌ هادي‌ خوب‌ را از خود به‌ نمايش‌ مي‌گذاريد ومايليد اكثر اوقات‌ در صف‌ مقدم‌ قرار بگيريد، اگرچه‌،اين‌ مسأله‌ خيلي‌ مهمي‌ در زندگي‌ تان‌ به‌ حساب‌نمي‌آيد. پس‌ گاهي‌ از اين‌ كه‌ ديگري‌ زمام‌ امور را به‌دست‌ بگيرد، خوشحال‌ مي‌شويد، به‌ شرط آن‌ كه‌ او باشما مشورت‌ كند و نظر مساعد شما را جلب‌ نمايد.

صفات‌ كليدي‌ شما: با وجدان‌، وظيفه‌ شناس‌،جدي‌، دقيق‌، مايل‌ به‌ حضور در فعاليت‌هاي‌ جمعي‌ وگروهي‌، صبور، پرتحمل‌، با حوصله‌، شكيبا، فيلسوف‌ماب‌.

فانوس نگاهم را آویخته ام بر در
من منتظرم زیرا،گفتند:"تو می آیی"
تا عابر چشمانت، ره گم نکند در شب
بر کوچه بتابان نور، ای ماه تماشایی
۲ آبان ۱۳۹۰
گروه:
- کاربران عضو
رابطه‌ شما با مادرتان‌ چگونه‌ است‌؟!

1. مي‌توانم‌ بگويم‌ كه‌ من‌ و مادرم‌:
دائما و به‌ طور مرتب‌ با يكديگر حرف‌ مي‌زنيم‌ و تمام‌ جزييات‌ مربوط به‌ يكديگر را مي‌دانيم‌.
مثل‌ دو دوست‌ صميمي‌ يكديگر را راهنمايي‌ مي‌كنيم‌ و بدون‌ مشورت‌ با هم‌، دست‌ به‌ هيچ‌ كاري‌نمي‌زنيم‌.
رابطه‌ سردي‌ بين‌ ما حاكم‌ است‌ و اصلا احساس‌ صميميت‌ و نزديكي‌ با هم‌ نمي‌كنيم‌.

2. نظرم‌ در مورد مادرم‌ چنين‌ است‌:
زني‌ است‌ كه‌ عاشقانه‌ دوستش‌ دارم‌، ولي‌ نمي‌توانم‌ هميشه‌ با او كنار بيايم‌.
فرشته‌اي‌ است‌ در قالب‌ يك‌ مادر.
او فردي‌ است‌ با مشكلات‌ و مسايل‌ مربوط به‌ خودش‌.

3. وقتي‌ احساس‌ دلتنگي‌ به‌ سراغم‌ مي‌آيد، دوست‌ دارم‌ مادرم‌:
دائما حالم‌ را بپرسد تا مطمئن‌ شود كه‌ حالم‌ خوب‌ است‌.
با يك‌ كاسه‌ سوپ‌ مرغ‌ داغ‌ دستپخت‌ خودش‌، مجله‌ و پتو به‌ سراغم‌ بيايد.
مرا به‌ حال‌ خودم‌ رها كند تا حالم‌ بهتر شود.

4. در ايام‌ تعطيل‌، برايم‌ مهم‌ است‌ كه‌:
حتما با مادرم‌ در تماس‌ باشم‌.
در كنار مادرم‌ باشم‌.
اوقاتي‌ را براي‌ خودم‌ و به‌ تنهايي‌ سپري‌ كنم‌.

5. در مورد دوستان‌ و ارتباطاتم‌:
راجع‌ به‌ آنها، هيچ‌ حرفي‌ به‌ مادرم‌ نمي‌زنم‌.
مادرم‌ را در جريان‌ تمام‌ جزييات‌ قرار مي‌دهم‌.
در كل‌، با مادرم‌ صحبت‌ مي‌كنم‌.

6. اگر مادرم‌ خواهش‌ و تقاضايي‌ از من‌ داشته‌ باشد، من‌:
نهايت‌ سعي‌ و تلاشم‌ را براي‌ كمك‌ به‌ او، به‌ كار مي‌بندم‌.
بي‌چون‌ و چرا و لحظه‌اي‌ تأمل‌، خواسته‌اش‌ را برآورده‌ مي‌كنم‌.
ابتدا بايستي‌ برنامه‌ زماني‌ خودم‌ را بررسي‌ كنم‌ و بعد جواب‌ مادرم‌ را بدهم

7. به‌ مناسبت‌هاي‌ خاص‌، براي‌ مادرم‌ كارت‌ تبريك‌ مي‌فرستم‌:
گاهي‌ اوقات‌.
هميشه‌.
هرگز.

8. نگرش‌ و ديد كلي‌ام‌ از دنيا و زندگي‌ چنين‌ است‌:
دنيا مكاني‌ تلخ‌ و شيرين‌ و زندگي‌ در آن‌ فراز و نشيب‌هاي‌ خاص‌ خودش‌ را دارد.
دنيا مكاني‌ امن‌ و دوست‌ داشتني‌ است‌ و زندگي‌ در آن‌ راحت‌ و نشاط بخش‌ است‌.
دنيا مكان‌ ناامن‌ و خطرناكي‌ است‌ كه‌ زندگي‌ در آن‌ دشوار و توأم‌ با سختي‌ است‌.

9. اگر بچه‌دار شويد، چگونه‌ مادري‌ خواهيد بود؟
صميمي‌ و پراحساس‌.
دلسوز و رئوف‌.
محتاط و مراقب‌.

10. من‌ و مادرم‌ از طريق‌ تلفن‌، اي‌ ميل‌ يا ديدار يكديگر:
هر چند هفته‌ يكبار يا شايد هم‌ بيشتر، از حال‌ هم‌ باخبر هستيم‌.
بيشتر از دو مرتبه‌ در هفته‌ از حال‌ يكديگر باخبر مي‌شويم‌.
از حال‌ هم‌ باخبر نيستيم‌ و فقط سالي‌ ماهي‌ يك‌ مرتبه‌، به‌ طور اتفاقي‌، از حال‌ و احوال‌ هم‌ جويامي‌شويم‌.

11. وقتي‌ مادرم‌ لطف‌ خاصي‌ در حقم‌ مي‌كند، چنين‌ احساسي‌ به‌ من‌ دست‌ مي‌دهد:
كمي‌ معذب‌ مي‌شوم‌.
ارزش‌ خاصي‌ براي‌ آن‌ قايل‌ مي‌شوم‌ و قدرداني‌ مي‌كنم‌.
مكدر و رنجيده‌ خاطر مي‌شوم‌.

12. در مقايسه‌ با اكثر افراد، مي‌توانم‌ بگويم‌ كه‌ ارتباطم‌ با مادرم‌:
متعارف‌ است‌.
خاص‌ و منحصر به‌ فرد است‌.
بد و متشنج‌ است‌.

13. وقتي‌ مي‌خواهم‌ اوقاتي‌ را با مادرم‌ بگذرانم‌، من‌:
آرزو مي‌كنم‌ كه‌ ايكاش‌ مي‌توانستم‌ لذت‌ بيشتري‌ از گذران‌ وقت‌ با او مي‌بردم‌.
احساس‌ مي‌كنم‌ كه‌ بايستي‌ اوقات‌ بيشتري‌ را با او سپري‌ كنم‌ و رابطه‌مان‌ طوري‌ باشد كه‌ اودسترسي‌ بيشتري‌ به‌ من‌ داشته‌ باشد.
تصور مي‌كنم‌ كه‌ اوقات‌ خيلي‌ زيادي‌ را با هم‌ سپري‌ مي‌كنيم‌ ـ شايد هم‌ بيش‌ از حد.

14. وقتي‌ قرار است‌ اوقاتي‌ را با ديگر هم‌ جنس‌هايم‌ سپري‌ كنم‌:
به‌ نظرم‌، راحت‌ترين‌ كار ممكن‌ اين‌ است‌ كه‌ با دوستان‌ صميمي‌ و نزديكم‌، خودم‌ باشم‌.
به‌ نظرم‌، از اين‌ كه‌ خودم‌ باشم‌ احساس‌ راحتي‌ بيشتري‌ به‌ من‌ دست‌ مي‌دهد.
به‌ نظرم‌، نشان‌ دادن‌ هويت‌ واقعي‌ام‌، خيلي‌ سخت‌ و دشوار است‌.

15. در دوره‌ خردسالي‌ام‌:
با پدر يا خواهر و برادرانم‌ صميمي‌تر بودم‌.
با مادرم‌، خيلي‌ صميمي‌ و راحت‌ بودم‌.
با هيچ‌ كس‌ احساس‌ صميميت‌ و نزديكي‌ نمي‌كردم‌.

16. وقتي‌ قضيه‌ اعتماد كردن‌ به‌ ديگران‌، به‌ ميان‌ مي‌آيد، من‌:
ناخودآگاه‌ به‌ همه‌ اعتماد مي‌كنم‌.
كاري‌ مي‌كنم‌ كه‌ اعتماد آنها به‌ من‌ جلب‌ شود.
با شك‌ و ترديد پيش‌ مي‌روم‌ تا اين‌ كه‌ وفاداري‌ و قابل‌ اعتماد بودنشان‌ به‌ من‌ ثابت‌ شود.

17. وقتي‌ مشكلي‌ پيدا مي‌كنم‌، معمولا:
آن‌ را به‌ تنهايي‌ حل‌ مي‌كنم‌.
اگر واقعا نيازمند كمك‌ باشم‌ درخواست‌ كمك‌ مي‌كنم‌.
فورا از ديگران‌ درخواست‌ كمك‌ مي‌كنم‌.

18. در زندگي‌:
بايستي‌ همه‌ چيز را به‌ همان‌ شكلي‌ كه‌ هستند ـ خوب‌ يا بد ـ پذيرفت‌ و با همه‌ چيز كنار آمد.
براي‌ دستيابي‌ به‌ موفقيت‌، بايستي‌ سعي‌ و تلاش‌ به‌ خرج‌ داد.
بايد براي‌ ديگران‌ ارزش‌ و اهميت‌ خاصي‌ قايل‌ بود.

۲ آبان ۱۳۹۰
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
elguaje7 نوشته:

ببخشید میشه یه ذره در مورد معضل اعتیاد به نت توضیح بدین؟

خب زینب جان اول خودم میخواستم نظرمو بگم اما گفتم بذار برم دنبال یه نظر کارشناسانه و حساب شده که هم یه تعریف درست وهم یه راه حل درست برای این معضل داشته باشه که این مطلب رو پیدا کردم . خودم خوندم واقعا بی نظیر بود و راه حل های خوبی هم داشت چون خودمم این مشکل رو دارم پس اگه دوست داری بخون...

فضای سایبر
اعتیاد اینترنتی نشانه‌ها و علائم

فضای سایبر > سایبر - ترجمه ساناز سرابی:
اینترنت انقلابی عظیم در روابط، آموزش و کار و حرفه ما ایجاد کرده است‌.

هدف این مقاله پرداختن به چگونگی استفاده بجا و صحیح از این انبوه اطلاعات و راه‌های کنترل و درمان جست‌وجوهای نا‌خواسته و نامحدود در این دنیای مجازی خواهد بود‌. در واقع زمانی که با دوستان مجازی خود احساس صمیمیت و راحتی بیشتری دارید تا دوستان واقعی یا آن هنگام که نمی‌توانید از بازی‌، شرط‌بندی یا جست‌وجوی ناخواسته در اینترنت دست بکشید‌، همه و همه نشانگر آن است که شما بیش از حد معمول گرفتار این دنیای آنلاین هستید‌.

استفاده از اینترنت در سال‌های اخیر روندی رو به رشد داشته، تا حدی که این دنیای مجازی منابع اطلاعات و حتی سرگرمی‌های ما را نیز دگرگون کرده است‌. سرفصل خبرهای داغ آنلاین در یک چشم به هم زدن به روز می‌شود و زمان زیادی نمی‌‌برد‌، ای‌میل‌، چت و صفحات پیام‌نما و نظایر آن به شما این اجازه را می‌دهند تا با دیگر افراد در‌باره هر موضوعی، از مسائل عمده گرفته تا جزئی‌ترین مسائل‌، به گفت‌وگو بنشینید. مطمئنا همه از این فواید آشکار اینترنت آگاهیم حتی امروزه اینترنت جز جدایی‌ناپذیر حرفه بسیاری از افراد نیز شده است. پس سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که ‌منظور از استفاده نادرست و اعتیادآور از اینترنت چیست‌؟

پردازش و توجه به استفاده بی‌رویه و اعتیاد‌گونه از اینترنت مبحثی‌ تقریبا جدید است و اگرچه محققان در پی تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه‌اند‌، هنوز این اختلال در اختلالات روانشناختی طبقه‌بندی نشده است‌، با وجود این، شواهد جاری دال برآن است که برای بسیاری از افراد استفاده ناخواسته و بی‌رویه از اینترنت منتج به تداخل در زندگی روزمره و روابطشان می‌شود.

استفاده سالم در برابر استفاده ناسالم

استفاده سالم و غیرسالم از اینترنت چیست‌؟ البته جواب دقیقی برای این سؤال نخواهیم یافت زیرا که استفاده هر فرد از اینترنت بستگی به عوامل بسیاری دارد. ممکن است شما بنا به حرفه خود نیاز به استفاده گسترده‌ای از اینترنت داشته باشید یا به خاطر ارتباط با اقوام و دوستان راه دور خود مجبور باشید دائما وارد این دنیای مجازی شوید‌. در واقع در اینگونه موارد صرف وقت زیادی در اینترنت لزوما مسئله ساز نیست. اما اگر جست‌وجوی مداوم در این دنیای مجازی شما را از روابط خانوادگی‌، شغل یا دیگر مسائل مهم زندگیتان دور سازد‌، دقیقا در همین جاست که شما نا‌خواسته به اینترنت اعتیاد پیدا کرده‌اید‌.

نشانه‌های استفاده نا‌سالم

فردی که به رایانه اعتیاد دارد احتمالا علائم و نشانه‌های زیر را تجربه کرده است‌:
- هنگامی که پشت رایانه نشسته‌اید احساسی آمیخته به خوشنودی و گناه دارید‌.
- تمام تلاشتان برای محدود ساختن ساعات استفاده از اینترنت بی‌نتیجه مانده است‌.
- ساعات پرداختن به امور شخصی خود را در پشت رایانه صرف می‌کنید.
- به دوستان‌، خانواده و مسئولیت‌هایتان به خاطر بودن در دنیای مجازی
پشت پا می‌زنید.
- در مورد ساعات جست‌وجو در اینترنت به خانواده یا رئیس خود دروغ می‌گویید.
- هنگامی که خطوط ارتباطی قطع شده یا محدود شود احساس ناراحتی‌، افسردگی و بی‌قراری می‌کنید‌.
- در زمان دلمشغولی‌های فکری و ذهنی ساعات متمادی را پشت رایانه می‌گذرانید‌.
- و‌بالاخره هنگامی که پشت رایانه خود نیستید دائما به استفاده مجدد از آن فکر می‌کنید‌.

عوامل محرک در ایجاد اعتیاد به اینترنت

- اگر از اضطراب و ناراحتی‌های اعصاب رنج می‌برید: ممکن است در این شرایط به خاطر مشغول نگاه داشتن ذهن و فکر خود به استفاده بی‌حد و حصر از اینترنت رو آورید.

- اگر شما افسرده هستید: اینترنت می‌تواند مفری برای دوری از احساساتی نظیر دلمردگی و بی‌حوصلگی باشد اما به خاطر داشته باشید استفاده بی‌حد و حصر از رایانه مطمئنا شرایط را سخت‌تر خواهد کرد زیرا تنها باعث انزوا و گوشه‌گیری بیشتر شما خواهد شد.

- اگر اعتیاد به دیگر مسائل دارید‌: بسیاری از افرادی که به اینترنت وابستگی بیش از حد دارند از دیگر مسائل نظیر اعتیاد به داروهای روانگردان‌، شرط بندی و... رنج می‌برند.

- اگر که قادر به برقراری روابط سالم اجتماعی نیستید‌: معتادان به اینترنت اغلب از چت‌روم‌ها، پیام‌ها یا بازی‌های آنلاین به‌عنوان راهی مطمئن برای ایجاد رابطه جدید سود می‌برند.

- اگر در سن جوانی و نوجوانی هستید: اصولا جوانان به‌دنبال اجتماعاتی هستند که در آن احساس صمیمیت و راحتی بیشتری داشته باشند و فضای مجازی این فضا را در اختیار آنان می‌گذارد‌.

- اگر که کم تحرک یا کمتر از حد معمول فعالیت دارید‌: به‌عنوان مثال ممکن است دچار ناتوانی یا معلولیت بوده و یا والدین کودکان خرد‌سالی باشید که ترک خانه و پرداختن به فعالیت‌های اجتماعی را دشوار کرده است‌.

کمک به خویش برای شکستن اعتیاد به اینترنت

اگر که متوجه شدید در استفاده از اینترنت دچار مشکل شده‌اید راه سختی را در پیش دارید‌. در اینجا به پیشنهاد و راه‌حل‌هایی چند برای بازگشت به زندگی متعادل و سالم‌ می‌پردازیم. در واقع اگرچه خود شما نقش مهمی را در این میان ایفا می‌کنید حمایت روحی و عاطفی دیگران نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود زیرا برگشت به عادات قبلی مخصوصا در زمانی که مداوما از اینترنت برای کارتان استفاده می‌کنید‌، راحت‌تر و آسان‌تر از آن است که حتی فکرش را کنید‌.

- هر نوع مشکلی نیاز به درمان و بررسی دارد‌: مسائلی نظیر افسردگی و اضطراب نیاز فوری به درمان و حمایت از جانب دیگران خواهد داشت‌. پس هر چه زودتر به یک روان درمانگر مراجعه کنید‌.

- روابط اجتماعی خود را گسترش دهید‌: هر چه ارتباط اجتماعی شما قوی‌تر و گسترده‌تر باشد نیاز کمتری به استفاده از اینترنت برای برقراری روابط اجتماعی خواهید داشت‌. ساعاتی را که در هفته صرف استفاده نامعقول از اینترنت و رایانه می‌کنید برای خانواده یا همسر خود کنار بگذارید‌. اگر که فردی خجالتی هستید سعی کنید در گروه‌هایی عضو شوید که علایق مشترکی با آنها دارید؛ گروه‌های کتابخوانی یا کلاس‌های ورزشی محیطی مطمئن را برای ارتباط شما با دیگران پدید آورده و باعث می‌شود زنجیره‌های ارتباطی شما مستحکم شود‌.

عادات استفاده از اینترنت را پله به پله تغییر دهید

- جدولی تهیه کنید و ساعات استفاده غیرضروری خود را در آن درج کنید‌، توجه کنید که چه ساعاتی از روز بیشترین گردش را در اینترنت داشته و چه مسائلی باعث می‌شود شما بیش از حد وقت خود را در اینترنت بگذرانید‌.

- در هنگام استفاده از اینترنت برای خود هدف‌گذاری کنید‌.

- برنامه‌ای برای روزهای مشخص‌، زمان مشخص و یا خاموش کردن رایانه در ساعات معینی از شب‌، بگذارید‌.

- استفاده از اینترنت را با فعالیت‌های سالم مبادله کنید‌. اگر کسل و تنها هستید امتناع از وارد شدن به این دنیای مجازی مطمئنا بسیار دشوار است. برنامه‌هایی برای پر کردن ساعات خود جست‌وجو کنید نظیر ناهار خوردن با همکارانتان‌، رفتن به کلاس‌های مختلف یا دعوت دوستان و آشنایان‌.

کمک به نوجوانان و جوانان برای حل این معضل

اگر شدیدا کودک یا نوجوان خود را در استفاده از اینترنت محدود می‌کنید، ممکن است مخفیانه به انجام این کار بپردازند و چه بسا بیشتر به آن اعتیاد پیدا کند‌. بر استفاده فرزندتان از اینترنت نظارت کنید و به او درصورت نیاز یاری دهید.

- فرزندتان را به دیگر فعالیت‌های مورد علاقه‌اش ترغیب کنید.

- محدوده‌های مشخصی برای فرزندتان بگذارید. مطمئن شوید که رایانه در جای مناسبی از خانه است که شما می‌توانید روی فعالیت‌های آنلاین کودکتان نظارت چشمی داشته باشید‌. ساعات آنلاین او را محدود کنید و پرداختن به رایانه را منوط به انجام تکالیفش بدانید‌.

- درباره مشکلات کودکتان با او گفت‌وگو کنید. استفاده مدام از اینترنت نشانه مشکلات عمقی‌تری است‌. آیا به تازگی کودکتان با مشکلاتی نظیر تغییر یا طلاق روبه‌رو شده که باعث استرس او شده است؟

و در آخر دوباره خاطرنشان می‌کنیم که مراجعه به یک روانشناس راه‌حل مناسبی برای حل و درمان این معضل خواهد بود.

۲ آبان ۱۳۹۰
پاسخ به: مطالب خواندنی
نام کاربری: The.Gladiator
پیام: ۱,۸۲۸
عضویت از: ۶ تیر ۱۳۹۰
گروه:
- کاربران عضو

چندی پیش Artemy Lebedev، از فعالان طراحی وب، سفری به کره شمالی داشت. او عکس‌های بسیار جالبی در جریان سفرش به این کشور عجیب و غریب گرفته است؛ کشوری که حقیقتا از آن اطلاعات بسیار کمی در دسترس ذهن‌های کنجکاو است…

به محض رسیدن به فرودگاه بایستی تلفن همراه‌تان را تحویل دهید، هیچ سرویس رومینگی در دسترس نیست. هیچ شخصی با تلفن همراه دیده نمی‌شود. اما استفاده از لپ‌تاپ اشکالی ندارد، به نظر می‌رسد که کره شمالی‌ها از کارت‌هایی باخبر نیستند که توانایی تبدیل لپ‌تاپ به تلفن همراه را دارد.
خبری از اینترنت نیست، تنها اینترانت وجود دارد.

وقتی که به کره شمالی وارد می‌شوید به شما یک راهنما و یک راننده اختصاص می‌دهند و همیشه همراه‌تان هستند. شما نمی‌توانید خودتان هتل را ترک کنید. برنامه روزانه شامل ۲ تا ۳ بازدید تفریحی می‌شود. در هتل می‌توانید BBC، چندین شبکه از چین و همچنین شبکه NTV روسیه را مشاهده کنید.

نفت تقریبا وجود ندارد بنابراین بیشتر کارها دستی انجام می‌شود.

در شهر روشنایی‌ها ساعت ۱۱ خاموش می‌شوند. شهر در شب ترسناک است. خبری از روشنایی در خیابان‌ها نیست.

در طول روز آسانسور برای ۱۵ دقیقه کار نمی‌کند.

تمام «پیونگ‌یانگ» به این شکل است. از راهنما درباره خانه‌های قدیمی پرسیدم، او گفت، پیرها دوست ندارند که به خانه‌های جدید بروند، زندگی در این خانه‌ها را می‌پسندند.

در ساحل کره شمالی، سیم خاردارهای برق‌دار شده وجود دارند تا از این طریق شهروندان کره شمالی فکر شنا کردن به سرشان نزند. و البته شما اجازه عکس گرفتن هم ندارید.

در حدود ۱۰ درصد از جمعیت در ارتش خدمت می کنند. عبور از سربازان غیرممکن است.

در نزدیکی مرز دو کره، جاده برای مقابله با هجوم دشمن آماده است. مکعب‌های بزرگ برای این است که با افتادن به جاده، تانک‌های دشمن را به تله بیاندازند.

تنها تبلیغات در کره شمالی، تبلیغاتی برای یک ماشین است (ساخته شده با همکاری کره جنوبی) که آن را تنها در پایتخت خواهید دید.

هر شهروند در کره شمالی، نشانی از «کیم ایل سونگ» بر سینه‌ی خود دارد؛ به جز کودکان و خدمتکاران که احتمالا این نشان به دلیل پوشیدن لباس کار مخفی شده است.
شما نمی‌توانید این نشان را خریداری کنید.

همانطور که گفته شد، شما نمی‌توانید آزادانه در کره شمالی حرکت کنید. همه جا ایست بازرسی وجود دارد. وقتی که ماشین از ایست بازرسی عبور می‌کند، راننده چراغ می‌زند. احتمالا به این معنا است که فردی خارجی در حال عبور است.

ورودی مترو فرسوده به نظر می‌رسد.

نوشته‌ایی وجود دارد که معنایش می شود: «کیم جونگ ایل» – خورشید قرن ۲۱ ام!

ترن‌ها از ۴ واگن ساخته شده‌اند. درب‌ها با دست باز شده و خودکار بسته می‌شوند.

ویژگی شهرها، نبود ماشین است. همه پیاده مسیر را طی می‌کنند، گاهی اوقات از تراموا و اتوبوس‌ها استفاده می‌کنند. دوچرخه نایاب و گران‌قیمت است.

روند ساخت هتلی نیز از ۱۹۹۱ متوقف شده است. توصیه شد که از نزدیک عکسی گرفته نشود، البته…

البته اشکالی ندارد که از فاصله‌ی دور این کار را انجام دهیم!

کره‌ای‌ها عادت دارند در هنگام راه رفتن، دست‌هایشان را در پشت محکم کنند. به ندرت مردان لباس‌های روشن می‌پوشند.

تمام خارجی‌ها را به تماشای پارک اصلی می‌برند. محلی‌ها اجازه ورود ندارند!

اینا چه جوری افسرده نمیشن !

۲ آبان ۱۳۹۰
نام کاربری: elguaje7
پیام: ۲,۳۴۸
عضویت از: ۱ آبان ۱۳۸۹
طرفدار:
- داوید ویا، ژاوی، پویول
- یوهان کرایف، رونالدینیو
- استقلال
- اسپانیا، آرژانتین، ایتالیا
- پپ گواردیولا
- امیر قلعه نویی
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
اینا چه جوری افسرده نمیشن !

مطمئنی نمیشن؟

توليد برق از گام‌هاي تماشاگران المپيك لندن!

يك شركت انگليسي با ساخت نوعي موزائيك كربني قصد دارد تا فناوري جمع‌آوري انرژي جنبشي را به خيابانها آورده و قدرت گام‌هاي افراد را ذخيره كند.

موزائيك‌هاي پاوگن كه توسط شركتي مستقر در لندن طراحي شده، قرار است در مناطق داراي ترافيك بالاي رفت‌وآمد عابران پياده مورد استفاده قرار گرفته و انرژي جنبشي گام‌هاي افراد را به الكتريسيته تجديدپذير قابل ذخيره در باتري‌هاي پليمري ليتيوم تبديل كند. از اين نيرو مي‌توان براي قدرت بخشيدن به برنامه‌هاي كاربردي از جمله چراغ‌هاي خيابان، نمايشگرها، بلندگوها، علائم و تابلوهاي تبليغاتي استفاده كرد.
هر زمان كه فردي بر روي اين موزائيك‌ها قدم مي‌گذارد، يك چراغ مركزي روشن شده و فرد را سيستم توليد 2.1 وات برق در هر ساعت توسط اين موزائيك مرتبط مي‌كند. در همين حين نور كافي براي گذر عابران نيز ارائه مي‌شود.
اين موزائيك‌ها از مواد تقريبا 100 درصد بازيافتي و فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند. از اين محصول مي‌توان براي تجهيز در سازه‌هاي موجود استفاده كرد. آنها همچنين ضد آب بوده و قادر به مقاومت در برابر شرايط فضاي باز هستند.
اين موزائيك‌ها اكنون در راهروهاي يك مدرسه نصب شده تا دوام و كاربري آنها مورد نظارت قرار گرفته و همچنين در قدرت بخشي به ساختمان مدرسه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
به گفته اين طراحان، هر كدام از موزائيك‌ها از قدرت تحمل حدود 20 ميليون گام يا پنج سال استفاده برخوردار است. در سال 2011، اين شركت اولين سفارش توليد خود را براي محل المپيك 2012 لندن دريافت كرده كه در آن به نصب اين موزائيك‌ها در مسير بين استاديوم المپيك و مركز خريد شهر استرادفورد خواهد پرداخت.

۳ آبان ۱۳۹۰
پاسخ به: فناوری نانو!
طرفدار:
- داوید ویا، ژاوی، پویول
- استقلال
- پپ گواردیولا
- امیر قلعه نویی
گروه:
- کاربران عضو
طراحی پرژکتور با استفاده از فناوری نانو

محققان موسسه 'فرانهوفر' با استفاده از فناوری نانو موفق به طراحی و ساخت پرژکتوری شده‌اند که دارای درخشندگی فوق‌العاده است.

پرژکتور ساخته‌شده قادر است در فضای باز و با وجود نور درخشنده خورشید، عکس و تصویر را به خوبی و با وضوح بسیاری نمایش دهد. با استفاده از این ابداع جدید تمام زاویه‌های تصویر بخوبی قابل تشخیص است.
تصویر روشن و واضح توسط یک مکعب نورانی روی دیوار تشکیل می‌شود.
نمونه اولیه این پروژکتور شامل یک سیستم اپتیکی به مساحت یازده میلیمتر مربع و ضخامت سه میلیمتر و به همراه یک لامپ LED نورانی و قدرتمند است.
عکس‌ها و تصاویر نمایش‌داده شده توسط این پروژکتور به طرز غیر قابل باوری شارپ هستند ( یعنی زوایا بخوبی قابل تشخیص است). علاوه بر آن رنگ‌ها درخشندگی قابل توجهی دارند و مانند رنگ‌ها در فضای آزاد دیده می‌شوند. تمام این ویژگی‌ها مدیون فناوری نانو و میکروست.
نقطه عطف این پرژکتور این است که تصویر در یک سیستم میکرواپتیکی خلاصه شده است.
پیکسل‌ها تنها چند نانومتر اندازه‌گیری می‌شوند و دریک لایه از جنس کروم که زیر لنزها قرار دارد ذخیره می‌شوند.
چنین میکروآرایه‌ای از 250 میکرولنز تشکیل شده است و زیر هر لنز یک میکرو تصویر قرار دارد.
زمانی‌که تمام این تصاویر در ابعاد میکرو روی دیوار باهم ادغام می‌شوند تصویر حاصله فوق‌العاده بوده و فرد بیننده حس می‌کند از پنجره فضای بیرونی را مشاهده می‌کند.
این تکنولوژی جیبی نه تنها بهترین گزینه برای ساخت پرژکتور است بلکه گزینه مناسبی نیز برای استفاده از دوربین محسوب می‌شود.
این سیستم اپتیکی فوق فلت کاربردهای گوناگونی دارد و چشم‌انداز وسیعی را در صنعت اپتیکی و الکترونیک گشوده است.

۳ آبان ۱۳۹۰
پاسخ به: جهان هستی
طرفدار:
- داوید ویا، ژاوی، پویول
- استقلال
- پپ گواردیولا
- امیر قلعه نویی
گروه:
- کاربران عضو
طبیعت شب و بین‌الطلوعین

هنری جون واه لی از استودیو اووسیا، مناظر زیبایی را از طبیعت شب و بین‌الطلوعین دره منومنت در کلرادو و پارک ملی یوزمیت عکاسی و از کنارهم قرار دادن آنها، این فیلم فوق‌العاده را تهیه کرده است.

مناظر آسمان از ارتفاع 3600 متری گرفته شده، جایی‌که شفافیت آسمان امکان تهیه تصاویری به این زیبایی را در زمانی نسبتا اندک فراهم آورده است. چرخش آسمان و اجرام درون آن مانند کهکشان راه‌شیری به‌دلیل دوران وضعی زمین است که هر 23 ساعت و 56 دقیقه و 4 ثانیه یک‌بار به دور خود می‌گردد.

۳ آبان ۱۳۹۰
گروه:
- کاربران عضو
· درمناطق استوايي نوعي درخت عجيب وجود كه اگر دانه اين درخت به وسيله باد و پرندگان ويا عوامل ديگر روي درخت ديگري بيفتد بلافاصله شروع به رويش مي كند و غذاي خود را از شاخه هاي درخت به دست مي اورد تا انجا كه پس از مدت كوتاهي ريشه ها يش را از تنه درخت پايين مي فرستد و انقدر شيره ان درخت را مي مكند كه درخت ميزبان از بين مي رود پس از اينكه عمر درخت عجيب سرامد و به اصطلاح كهنسال شد ريشه هايش به دور تنه خودش مي پيچد و پس از مدتي خشك مي شود و مي ميرد

· نوعي حشره سيلابي به نام برگ متحرك وجود دارد كه مي توان گفت از نظر استتار و محفوظ ماندن از شر دشمنان عجيب ترين پوشش طبيعي را دارد اين حشره عجيب انچنان شباهتي به برگ دارد كه اگر روي شاخه هاي درخت بنشيند امكان تشخيص ان از برگهاي مجاور ميسر نيست رنگ بدنش كاملا مانند برگ است و حتي رگه هايي روي بدنش هست كه مثل رگبرگهاي برگ درخت است از اين گذشته پاهاي اين جانور مانند برگهاي كوچك است ولبه هاي زردرنگ گرداگرد بدنش طوري است كه ان را به برگي كه توسط حشره اي جويده شده باشد شبيه ميكند حتي هنگام وزش باد وبه حركت در امدن شاخه ها جانور نيز همراه برگهاي درخت به جنبش در مي ايد

· در ميان انواع مورچه ها نوعي مورچه وجود دارد كه به لانه ديگر مورچه ها حمله ميكند وعلاوه بر غارت اذوقه ها مورچه هاي جوان را به اسارت مي گيرد تا از انها به عنوان برده بهره گيري كند اين مورچه ها گاهي از برده هاي خود در جنگها استفاده ميكنند و انها را د رخط مقدم جنگ وادار به جنگيدن با دشمنان خود ميكنند بعضي از اين مورچه ها انقدر تنبل و تن پرور مي شوند كه قادر به انجام هيچ كاري نيستند و برده ها بايد حتي غذاي انها را در دهانشان بگذارند

بد نيست بدانيد كه : بعضي از انواع باكتري ها از اسفالت تغذيه ميكنند و كارشان خوردن خيابانها و جاده ها است
لاك پشتها دندان ندارند در عوض كناره فك انها از پوششي محكم و كلفت تشكيل شده است كه توسط ان مي توانند غذاي خودشان را بجوند

· ايا مي دانيد كه چرا انسان و ديگرجانوران خسته مي شوند ؟ در اثر فعاليت زياد ماهيچه هاي بدن كه عوامل اصلي تحرك موجودات زنده هستند دو ماده شيميايي به نامهاي اسيد فسفريك و اسيد لاكتيك توليد مي شود هنگام خستگي توليد اين دو ماده بيشتر از ان مقداري است كه براي بدن لازم است اين مواد فعاليت ماهيچه هاي بدن را كند مي كنند به اين حالت خستگي مي گويند دليل اين كه بعد از خواب ويا استراحت بدن دوباره اماده فعاليت ميشود اين است كه اسيد هاي توليد شده كم كم به مصرف مي رسند و ماهيچه ها براي ادامه فعاليت ازاد مي گردند

·باوجود پيشرفت عظيم علم و دانش در سالهاي اخير يكي از مسايلي كه هنوز به علت اصلي ان پي برده نشده خواب و مسايل مربوط به ان است بعضي از دانشمندان درباره علت خواب عقيده دارند كه وقتي بيدار هستيم نوعي ماده شيميايي خاص به صورت پنهاني در مغز تمركز پيدا مي كند و باعث مي شود كه در انسان تمايل به خواب به وجود ايد در طول مدت خواب اين مواد شيميايي در بدن حل شده و در نتيجه بعد از بيدار شدن شاداب و سر حال هستيم

· ساختمان و كار بدن انسان يكي از جالبترين و پيچيدترين عجايب خلقت است شما حتما نام گلبولهاي سفيد را شنيده ايد اين گلبولها كه در خون هستند درست مانند سرباز از بدن انسان محافظت مي كنند مثلا وقتي كه زخمي در پوست بدن ايجاد ميشود بلافاصله ميكروبهايي از راه هوا و خاك و جاهاي ديگر در محل زخم جمع مي شوند و در انجا رشد ميكنند در اين موقع گلبولهاي سفيد به محل زخم مي روند و در انجا با ميكروبها مبارزه مي كنند بسياري از انها در جريان اين مبارزه مي ميرند مايع سفيد رنگي كه به نام چرك در محل زخم تشكيل مي شود ترشحات و لاشه هاي اين سلولها و ميكروبها است

·قطر بعضي از مويرگهاي بدن انسان پنجاه بار نازكتر از تار مو است به طوري كه اگر يكي از اين مو يرگها ميان انگشتهاي ما قرار گيرند نه مي توانيم ان را ببينيم ونه اصلا مي توانيم ان را حس كنيم

· اسيدي كه در معده انسان براي هضم غذا به كار گرفته مي شود انقدر قوي است كه حتي مي تواند فلز روي را هم در خودش حل كند

· بد نيست اين چند نكته را هم درباره كلاغ بدانيد كه : كلاغ از باهوش ترين و نجيب ترين پرندگان است كه مي توان او را تربيت كرد اين حيوان قادر است اهنگهاي جالبي را ايجاد كند مثلا مي تواند مثل بچه گريه كند مانند كبوتر بغو كند صداي خروس دراورد ويا اينكه مثل سگ پارس كند يكي ديگر از چيزهاي جالب درباره كلاغ اين است كه با وجودي كه اين حيوان پرنده اي به شدت محتاط و از انسان گريزان است ولي اگر از كوچكي دست اموز و تربيت شود به گونه شگفت انگيزي با انسان انس مي گيردوتا اخر عمر در خانه صاحبش مي ماند

· نوعي خفاش در المان غربي زندگي ميكند كه به ان خفاش نعل اسبي مي گويند اين حيوان گيرنده هاي مخصوصي دارد كه قدرت ديد ودرك عجيبي به ان داده است اين موضوع با ازمايشهاي مختلفي ثابت شده است مثلا اگر در اتاقي سيمهاي به ضخامت 10/2 ميلي متر كشيده شود و در جهات مختلف امتداد پيدا كنند و هيچ نوري هم به اين سيمها نتابد چشم انسان قادر به ديدن سيمها نيست اما خفاش نعل اسبي به هنگام پرواز در چنين اتاقي اصلا با سيمها بر خورد نمي كندو به راحتي به ان سو وان سو مي رود

· نوعي عنكبوت وجود دارد كه مساحت شبكه اي كه مي تابد به يك متر مربع مي رسد تارها ي اين حيوان به قدري محكم است كته بوميان با انها پارچه مي بافند اين نوع پارچه محكمتر و سبكتر از پارچه هاي ابريشمي است

· چند نوع ماهي وجود دارند كه در بدن خود نيروي برق توليد مي كنند انها از اين نيرو براي كشتن شكار خود ويا دور كردن دشمن استفاده مي كنند از جالبترين اين نوع ماهيها مار ماهي شب تاب است طول اين ماهي يك تا دوو نيم متر است برقي كه در بدن اين نوع ماهي توليد مي شود مي تواند دوازده لامپ 40 وات را در ان واحد روشن كند

· جير جيركها گوش ندارند در عوض بر روي زانوي انها اندام كوچكي وجود داردكه حشره به وسيله ان صداها را مي شنود

· بد نيست اين نكته را درباره سياره«اورانوس» بدانيد كه:به عقيده بعضي از دانشمندان،دوقطب اين سياره (بر خلاف كره زمين) گرم است وقسمت استواي ان سرد0

· به عقيده دانشمندان اخترشناس،خورشيد،حدود شش هزار ميليون سال قبل ،ازيك ابر گازي شكل بزرگ تشكيل شده است0 فاصله كره خورشيد از زمين ،148ميليون كيلومتر است قطركره خورشيد 139000كيلومتراست يعني تقريباً 109برابرقطركره زمين است سطح خورشيد 6000درجه سانتيگراد گرما دارد واين در حالي است كه گرما ي مركز خورشيد به ميليونها درجه مي رسد 0

گرما ونور خورشيد در اثرشكسته شدن اتمهاي ئيدروژن موجود در خورشيد كه بيشترين گاز تشكيل دهنده ان است،به وجود مي ايد0به اين ترتيب كه گازئيدروژن موجود در خورشيد،دائماً شكسته شده وتبديل به گاز «هليوم » مي شود0 در اثر انفجار و شكسته شدن اتمهاي ئيدروژن وتبديل انها به هليوم ،انرژي وگرماي بسيار زياد خورشيد به وجود مي ايد 0

· كره ماه با سرعتي معادل يك كيلومتر در ثانيه در مدار خود به دورزمين مي گردد0 اين سرعت برابر با سرعت سريعترين هواپيماي جهان است0 با اين وجود اگر در طول چند ساعت، حركت ماه را نسبت حركت يك ستاره بسنجيم ، فاصله ميان ماه وان ستاره نسبتا كوتاه به نظر خواهد رسيد 0

· به نظر دانشمندان زمين شناسي در اغاز همه قاره ها ي كره زمين به هم متصل بوده است و اين خشكي حدود 207 ميليون كيلومتر مربع مساحت داشته است حدود 190 ميليون سال قبل خشكي تبديل به دو قاره شد و هم چنين حدود 120 ميليون سال قبل شكسته شده و به چند قسمت تقسيم شده است يعني قسمتهايي كه حالا پنچ قاره كره زمين را تشكيل مي دهد

· روي كره زمين بيشتر از 90 محل بر خورد سنگهاي اسماني شناسايي شده است در اثر اين بر خورد ها گودالهايي در سطح كره زمين به وجود امده است يكي از اين گودالها در قطب جنوب قرار دارد اين گودالها حدود 240 كيلومتر قطر و 800 متر عمق دارد نظر بر اين است كه اين گودال بر اثر بر خورد يك سنگ اسماني به وزن تقريبي 14560 تن كه با سرعت 70800 كيلو متر در ساعت حركت مي كرده به وجود امده است

· نزديكترين ستاره به زمين الفاسنتارو نام دارد اين ستاره به قدري از زمين دور است كه نور ان براي رسيدن به زمين بايد در حدود 4 سال نوري در راه باشد اگر فضانوردي با سفيته اي كه حداقل ده هزار كيلومتر در ساعت سرعت داشته باشد به سوي اين ستاره برود بايد حدود 464000 سال در راه باشد

شايد براي اينكه بتوانيد اندازه اتمها را تا حدودي تصور كنيد اين مثال خوبي باشد اگر بتوانيم يك قطر اب را به اندازه كره زمين بزرگ كنيم اتمها يي كه اين قطره اب را تشكيل مي دهند به اندازه يك سيب معمولي خواهند بود

· تقريبا 98 درصد سطح قطب جنوب از يخ پوشيده شده است اين يخها انقدر زياد هستند كه اگر روزي اب شوند مي توانند در حدودنيمي از سرزمينهاي پر جمعيت كره زمين را در خود غرق كنند

· شايد تصور اين موضوع كمي مشكل باشد كه زمين در هر ساعت حدود 10800 كيلومتر به دور خورشيد مي گردد اين سرعت تقريبا پنچ برابر سرعت سريعترين هواپيماهاي جت جهان است اما با اين حال ما اصلا ان را احساس نمي كنيم

· اب اقيانوسها مقداربسيار عظيمي از انواع مواد معدني دارد كه در اينده ممكن است مورد استفاده بشر قرار گيرد در حدود 67 درصد سطح كره زمين را اقيانوسها مي پوشانند طبق محاسباتي كه انجام گرفته در حدود 2100 تريليون تن منيزيم 100 تريلييون تن برم و 600 تريليون تن پتاسيم در انها وجود دارد دانشمندان هم اكنون مشغول بررسي راههايي هستند كه بتوانند از اين منابع غني استفاده كنند

· در استراليا نوعي مار زندگي ميكند كه به ببر مار معروف است واز خطرناكترين مارها ي سمي جهان به شمار مي رود اگر نوع درشت اين مار در حالت خشم يك گزش كامل انجام دهد سم ترشح شده براي كشتن حدود يك صد و بيست گوسفند و همين تعداد انسان با وزن متوسط كافي خواهد بود

· قدرت پرواز پروانه ها بسيار اعجاب انگيز است بعضي از انواع اين حشرات ظريف و كوچك مي توانند فاصله بين اروپا و افريقا را بدون توقف پروازكنند سرعت متوسط پرواز پروانه ها در هنگام مهاجرت حدود 60 كيلو متر در ساعت است

· در ميان حشرات كك را مي توان قهرمان پرش دانست كك مي تواند در حدود سي سانتي متر پرش طول و بيست متر ارتفاع را انجام دهد اگر كك را با يك انسان مقايسه كنيم بايد بگوييم اگر انسان بتواند در حد يك كك پرش كند مي تواند در حدود 260 متر ارتفاع را پرش كند يعني به اندازه ساختمان هفتاد طبقه .

· لابد شنيده اي كه اگر كرم خاكي را نصف كنيم باز هم مي تواند به زندگي ادامه بدهد اما بدهد اما جالبتر از ان اين است كه اگر ما سه كرم خاكي را بگيريم و سر كرم اول و دم كرم دوم و وسط كرم سوم را جدا كنيم و طوري انها را به هم بچسبانيم كه سر كرم اول درجلو وسط كرم سوم در وسط و د م كرم دوم در اخر قرار بگيرد بعد از مدتي اين سه قسمت با هم پيوند مي خورند و كرم بوجود امده مي تواند به زندگي ادامه دهد حتي جاي زخمها بعد از مدتي از بين مي رود اين تكرم مانند كرمهاي ديگر در زمين زندگي مي كند به دنبال غذا مي رود رشد و نمو دارد و حتي توليد مثل مي كند

· مگس خانگي از مضرترين حشرات است توليد مثل اين نوع مگس واقعا وحشتناك است مگس خانگي هر بار 60 تا 200 تخم مي گذارد اين تخمها ظرف 24 ساعت تبديل به شفيره شده و ظرف 14 روز به صورت مگس كامل در مي ايند هر يك از مگسها ي نسل جديد نيز در مدت 14 روزدوم نسل بعدي را توليد مي كنند والي اخر اگر حشره كشها و ديگر دشمنان اين مگسها نباشند هر جفت نر و ماده اين حشره در مدت يك سال تا چند ميليارد توليد مثل مي كند در ضمن مگس ناقل بسياري از بيماريها است كه يكي از انها عارضه كرم روده مي باشد

· جالب است بدانيد كه بنابر ازمايشهاي متعدي كه انجام گرفته است موشها معمولا از اتاقي كه در ان تلويزيون وجوددارد فراري هستند اين موضوع به خاطر صداي يكنواخت ترانسفورماتورهاي تلويزيون تصاوير و... نيست بلكه دليل اصلي فرار موشها اين است كه انها حساسيت زيادي نسبت به اشعه ايكس دارند اين اشعه دراثر برخورد الكترونها بر صفحه فلورسان تلويزيون به وجود مي ايد

· در جهان خلقت عجايب بسياري وجود دارد كه هر يك در نوع خود بي نظير و يا كم نظيرند از بين اين عجايب مي توان به پستاندار كوچكي شبيه موش اشاره كرد اين جانور عجيب تنها حدود 5 سانتي متر طول و به اندازه يك سكه كوچك وزن دارد به همين دليل كوچكترين پستاندار روي زمين ناميده مي شود اين حيوان علي رغم ظاهر ارام و بي گناهش نيشي مانند مار كبري دارد و روزانه به اندازه دو برابر وزن خود غذا خورده و به جانوري تا سه برابر خود حمله مي كند دهان اين حيوان پر از دندانهايي زهر اگين است كه به او امكان مي دهد تا به جانوري بزرگتر از خود حمله كند بزاق اين حيوان حاوي زهر تلخ و عجيبي است كه مي تواند در عرض سه دقيقه يك موش را بكشد غده ترشح كننده زهر در دهان اين حيوان مي تواند مقداركافي زهر براي كشتن دويست موش را توليد كند

· سوسك يكي از مقاومترين حيوانات در مقابل گرسنگي است اين حشره مي تواند تقريبا يك ماه در برابرگرسنگي مقاومت كند ودر حدود دو ماه بدون خوردن اب زنده بماند0 از غذاهاي مورد علاقه سوسك مي توان چرم كفش هاي كهنه، صابون ورنگ خشك شده در وپنجره ها را نام برد ضمنا سوسك وقتي كه پوست مي اندازد ، خودش ان را مي خورد0

جالبتر از همه اين ها اين است كه تا كنون در حدود 3500نوع سوسك شناسايي شده است كه از اين تعداد فقط يك در صد در

خانه ها زندگي مي كنند (به اصطلاع سوسك هاي خانگي هستند) وبقيه زندگي در محيط هاي ديگر را ترجيح مي دهند

هنوز هم بعضي از بوميان امريكاي مركزي و افريقا ، براي بخيه زدن زخمها، از يك نوع حشره استفاده مي كنند0 انها لبه هاي محل زخم شده را به هم فشار مي دهند واين حشره را به ان محل، نزديك مي كنند، حشره همين كه با پوست تماس پيدا كرد، فكهاي خود را براي گاز گرفتن جمع مي كند0 به اين ترتيب لبه هاي زخم به يكديگرمتصل مي شود0 بعد از كشتن حشره، سر و فكهاي ان تا هنگام خوب شدن زخم، در محل باقي مي ماند0

· ايا مي دانيد كه چرا هنگام دويدن،نفس نفس مي زنيم؟

وقتي كسي مي دود، بدن او انرژي بيشتري مصرف مي كند0 انرژي از تركيب اكسيژن با مواد غذايي در بدن ذخيره شده در سلولها به وجود مي ايد0 بدن براي توليد انرژي لازم در هنگام دويدن، به اكسيژن بيشتري نياز دارد به اين سبب، قلب براي به دست اوردن اكسيژن بيشتر، تند تر كار مي كند وريه ها بيشتر وتند تر، باز وبسته مي شوند وانسان نفس نفس مي زند0

· «كوالا»يك كيسه داركوچك است كه در استراليا زندگي مي كند0 اين حيوان مثل يك خرس اسباب بازي كوچك است0 «كوالا» نام خودرا از واژه اي بومي به معناي«بدون اب» گرفته است0 اين حيوان بانمك تمام عمر خود را روي درختي به نام «اكاليپتوس» مي گذراند ودر تمام طول عمرخود را روي يكي از درختهاي اكا ليپتوس مي گذراند ودائما به جويدن برگهاي ان مشغول است0

· مورچه ها انواع مختلفي دارند؛ بد نيست بدانيد كه هر يك از انواع مورچه ها براي رفت وبرگشت به لانه خود روش خاصي دارند بعضي از مورچه ها با نشان دادن مسير خود راه بازگشت به لانه را پيدا مي كنند، بعضي با استفاده از نور خورشيد و جهت تابش ان اين كار را انجام مي دهند وتعدادي هم از هر دو روش استفاده مي كنند اماجالب ترين مورچه ها نوعي از انهاست كه از حس بويايي براي پيدا كردن جهت درست استفاده مي كنند0 به اين ترتيب مورچه اي كه از لانه خارج مي شود در طول مسير به دفعات عطر مخصوصي از خود متصاعد مي كند كه در طول مسير باقي مي ماند0 بو اين عطر به وسيله ي ساير مورچه ها قابل تشخيص است به همين خاطر وقتي يكي از مورچه ها در نقطه اي دور از لانه هم غذايي پيدا مي كند ساير مورچه ها به سرعت به ان محل مي روند وبر مي گردند بدون اين كه اشتباه كرده ويا از مسير خود منحرف شوند چرا كه هر يك از مورچه ها در چند جاي مسير اين عطر راه نما را به جا مي گذارد ومسير بدين ترتيب نشانه گذاري مي شود

· براي اندازه گيري فاصله ميان ستارگان مقياس هاي معمولي قابل استفاده نيست چرا كه فاصله ي ستارگان از يكديگر به قدري زياد است كه بايدبه مقدار زيادي «صفر» به كار برد براي تعيين فاصله ميان ستارگان واحد خاصي به كار مي برند وان فاصله اي است كه نور در مدت يك ثانيه مي پيمايد مثلا مي گويند فاصله زمين از خورشيد هشت دقيقه ي نوري است فاصله ي نزديك ترين ستاره تا زمين پنجاه ودو ماه نوري وفاصله ي دورترين انها يكصد وچهل ميليون سال نوري است ‍برخي از ستارگان تا زمين فاصله دارند كه ممكن است در زمانهاي بسيار دوري منهدم شده وازبين رفته باشند اما نور انها تازه به زمين برسد درسال 1365نوري ازيك ستاره(كه بر اثر انفجار ومرگ ستاره ايجاد شده بود) مشاهده شد دانشمندان اعلام كردند كه اين ستاره درحدود 186000سال قبل منفجر شده بود در حالي كه نور ان در اين سال به كره زمين رسيده است

· رنگ هر چشم به علتي ماده اي به نام ملانين در ان است ملانين همان ماده رنگي است كه رنگ پوست و موي انسان را تعيين مي كند ذرات ريز ملانين به رنگ قهوه اي تيره هستند حال اگر تعداد زيادي از اين ذرات در كنار هم و در چشم شما قرار گيرند رنگ چشم قهوه اي تيره خواهد شد و هر چه از تعداد اين ذرات كاسته ود رنگ چشم به سمت قهوه اي روشن متمايل خواهد شد بعضي ها چشماني ابي رنگ دارند اين امر به همان دليل است كه اسمان ابي است همانطور كه مي دانيم نور خورشيد از تركيب رنگهاي مختلف با هم درست شده است كه رنگ ابي هم يكي از اين رنگهاست . زماني كه نور خورشيد به هواي بالا ي سرما كه پر از ذرات ريز و كوچك گرد و غبار و اب است مي رسد بيشتر رنگ ها به راحتي مي توانند از بين اين ذرات عبور كرده و جذب انان شوند اما رنگ ابي به وسيله اين ذرات منعكس و پراكنده ميشود و به همين دليل هم ما اسمان را ابي مي بينيم در چشم هم همين اتفاق مي افتد يعني همه رنگها جذب ذرات ريز ملانين موجود در چشم مي شوند به جز رنگ ابي كه به وسيله اين ذرات منعكس مي شود و در نتيجه ما چشم بعضي ها را به رنگ ابي مي بينيم .

· در هنگام سرما ماهيجه ها حرارت بيشتري مصرف مي كنند از اين رو مواد غذايي بيشتري هم مصرف مي كنند به همين جهت هنگامي كه هوا سرد مي شود اشتهاي انسان زيادتر مي شود .

· جوجه تيغي هرگاه با دشمني روبرو شود بلافاصله خودش را جمع كرده و به شكل يك توپ پر از خار در مي اورد تا دشمن نتواند به او اسيبي برساند اما در ميان دشمنان جوجه تيغي گرگ براي شكار او روش جالبي به كار مي برد اين حيوان جوجه تيغي جمع شده را هل مي دهد و او را داخل جوي اب مي اندازد دراين حالت جوجه تيغي براي جلو گيري از خفه شدن مجبور مي شود دست و پايش را از هم باز كند و در همين حال گرگ نيز به راحتي او را شكار كرده و مي خورد

· در ميان جانوران نهنگ پر حجم ترين تنفس را انجام مي دهد اين حيوان مي تواند هر دو ثانيه در حدود 2000 ليتر هوا را از سطح اقيانوسها و درياها به داخل ريه ها يش منتقل كند لازم به تذكر است كه ساختمان دستگاه تنفسي نهنگ طوري است كه براي نفس كشيدن مجبور است به سطح اب بيايد و ريه هاي خود را پر از هوا كرده و به درون اب فرو رود فواره اي كه بالاي سر نهنگ ديده مي شود بر اثر خروج هواي داخل ريه او به هنگام بازدم هوا و بازگشت حيوان به سطح اب است

· حتما تا به حال ديده ايد كه مورچه روي سرش دو شاخك دارد اين شاخكها وسيله شناسايي محيط اطرا ف اين حشره هستند مورچه ها توسط شاخكهايي كه در بالاي سرشان قرار دارد مي توانند اشيائ را حس كرده و يا انها را بو كنند

· جغد از جمله حيواناتي است كه چشمان ثابتي دارد اين حيوان با چشمانش تنها قادر است مستقيم ببيند و نمي تواند انها را به چپ و راست بچرخاند اما در عوض گردن اين حيوان بسيار متحرك است به طوري كه حتي مي تواند سرش را به عقب نيز بر گرداند ه و پشت سرش را هم نگاه كند

· بعضي از جانوران ( مانند جوجه تيغي ) از مار نمي تر سند و در برابر زهر مار مصونيت دارند اين حيوانات از اين خصوصيت خود استفاده ميكنند و مارها را شكار كرده و مي خورند جانوراني نيز هستند كه در برابر زهر مار مصونيت ندارند ولي با استفاده از زرنگي و چالاكي خودشان با مارها مقابله مي كنند و حتي در برخي موارد انها را شكار كرده و مي خورند از نمونه اين نوع حيوانات پرنده اي است كه در افريقا ي جنوبي زندگي مي كند اين پرنده شكل عقاب است و اصطلاحا به ان مار خوار مي گويند اين پرنده به طرز خيلي جالب و تماشايي با مارها مي جنگد او نخست يكي از بالهاي خودش را باز مي كند و مانند سپر روي دشمن مي گيرد سپس با منقارش بر سر مار مي كوبد در همين حال براي اينكه از دشمن ضربه نخورد مرتب به عقب و جلو مي رود و سر انجام بعد از اينكه مار كاملا خسته شد او را چند بار با منقار خود به هوا پرتاب مي كند تا سرانجام مار از پا در مي ايد و پرنده ان را مي خورد .

· فاخته پرنده اي است كه در لانه پرندگان ديگر تخم مي گذارد علت اين كار هنوز به درستي مشخص نشده است عده اي از دانشمندان عقيده دارند كه چون فاخته ها معمولا از حشرات تغذيه ميكنند تخم خود را نيز در لانه پرندگاني كه حشره خوار هستند مي گذارند تا وقتي جوجه هاي فاخته به دنيا امدند از نظر تغذيه مشكلي نداشته باشند و نامادري هاي حشره خوار انها برايشان حشره شكار كنند فاخته قبل از تخم گذاري در لانه ديگر پرندگان نخست ساعت ها و حتي روزها با دقت و حوصله ديده باني ميكند و لانه پرندگان را زير نظر ميگيرد تا ببيند صاحبان انها تخم گذاري كرده اند يا نه ؟ سپس وقتي كه مطمئن شد درون لانه ها تخم وجود دارد باز هم بايد مدتها انتظار بكشند تا وقتي كه نر و ماده پرنده مزبور لانه را براي مدتي ترك كنند در اين هنگام فاخته از فرصت استفاده كرده و به سرعت يك تخم در ان لانه در ميان ديگر تخمهاي پرنده مي گذارد فاخته براي هر تخمي كه مي گذ ارد بايد چنين عملياتي را انجام بدهد جوجه فاخته وقتي به دنيا ميايد بال و پر ندارد و چشمانش نيز نمي بيند اما پدر و مادر غير اصلي ان مانند جوجه هاي خودشان از ان مراقبت كرده و جوجه فاخته را بزرگ ميكنند

· گرچه حيوانات زيادي را مي شناسيم كه با دو سر به دنيا امده اند اما چنين مواردي نادر و كمياب هستند ولي به طورغير معمول مارها ي زيادي هستند كه با دو سر به صورت كامل بر روي يك بدن به دنيا مي ايند معمولا هر دو سر اين گونه مارها بسيار رشد يافته و كامل هستند اما داشتن دو سر براي يك مار هيچ مزيتي كه در خور توجه باشد ندارد و مطمئنا انها را زرنگ و چابك تر نمي كند

· ماهي سنگي يكي از انواع ماهي ها است اين ماهي به خاطر وجود غده هاي زگيل مانند روي پوستش كه ان را شبيه به توده اي سنگي مي نمايد ماهي سنگي ناميده شده است اين نوع ماهي بيشتر وقتش را بدون حركت در اعماق اقيانوس هاي گرمسيري و يا در نيان مر جانها و صخره ها به لم دادن صرف مي كند باله هاي اين ماهي غده هاي زهر الودي داردكه زهر اين غده ها از راه شيار هاي موجود در باله اين حيوان به بيرون و به سوي هدف پرتاب مي شود گاهي اوقات زهر اين ماهي براي كشتن يك انسان كافي است

· حداكثر حساسيت انگشتان دست انسان در حدي است كه مي تواند حتي يك ارنعاش از يك حركت 2% ميكروني را هم تشخيص بدهد

· يكي از تفاوتهايي كه اتمها ي تشكيل دهنده عناصر مختلف با هم دارند اختلاف از جهت وزن انها است به همين خاطر عناصر بر اساس وزن اتمي انها ئيدروژن 1 و اهن 55 است يعني يك اتم اهن پنجاه و پنج برابر از يك اتم ئيدروژن سنگين تر است

· وجود اهن در خون انسان و ساير جانوران اهميت بسياري دارديكي از كارهاي مهم اين ماده اين است كه باعث مي شود اكسيژن هوا بيشتر جذب خون شده و ريه ها نيز خون حامل اكسيژن را جذب كنند و در نتيجه عمل تنفس راحت تر صورت بگيرد

· ايامي دانيد نازك ترين چيزي كته وجود دارد چنست ؟ شايد بگوييد بك تا ر مو يا شايد هم كاغذ سيگار . اما بايد بدانيد كه اينها هر دو 5000 بار ضخيم تر از ضخامت حباب صابون هستند اگر غشاء حباب صابون را 200 بار بزرگ كنيم ان را با چشم غير مسطح نمي توان ديددر حالي كه اگر يك تار مو را به همين مقياس بزرگتر كنيم ضخامت ان به يك سانتي متر خواهد رسيد اگر باز هم 200 بار غشاء حباب صابون را بزرگتر كنيم به صورت بك خط باريك به نظر مي ايد در حالي كه اگر مو را به همين مقياس بزرگتر كنيم ضخامت ان بيش از 2 متر خواهد بود

· براي اندازه گيري عمق اقيانوسها از امواج صوتي استفاده مي كنند به اين صورت كه امواج صوتي را به زير اب مي فرستند و عكس العمل انها را در باز گشت ثبت مي كنند با محاسبه زمان رفت و بازگشت صدا ميزان عمق اقيانوس به دست مي ايد

· افتاب پرست نوعي مار مولك كوچك است كه به علت توانايي اش در تغيير دادن رنگ بسيار مشهور است افتاب پرست قادر است خود را با محيط اطرافش همرنگ سازد و حتي مي تواند هنگام عبور از رنگهاي رنگين كمان خود را با ان رنگها همرنگ سازد اما گذشته از توانايي اين جانور در تغيير رنگ خصوصيت برجسته ان در اندازه و چابكي زبانش است طول بدن اين جانور حدود 15 سانتي متر و زبانش به مراتب بلند تر ازان است او با جمع كردن زبانش به روي هم ان را در دهانش جا مي دهد سپس هنگام شكار با سرعت زيادي ان را به طرف حشرات پرتاب كرده و انها را صيد مي كند گاهي اين جانور مي تواند حشره اي راكه 25 سانتي متر دورتر است با يك پرتاب سريع زبان بلندش شكار كند

· اگر بخواهيم پرواز پرندگان را به چيزي تشبيه كنيم قاعدتا ان را با هواپيما مقايسه ميكنيم يعني پرواز مستقيم به سمت جلو با تغيير تدريجي ارتفاع . اما پرواز ديگري را در پرندگان سراغ داريد كه با اين تعريف مطابقت نداشته باشد اين استثناء مرغ مگس سان است پرواز اين پرنده را بايد به هلي كوپتر تشبيه كرد ان قادر است به بالا بپرد به پايين سرازير شود و حتي درجا مثل هلي كوپتر بال بزند نرغ مگس سان تنها پرنده اي است كه قادراست به طرف عقب هم پرواز كند نوعي از مرغ هاي مگس سان كه به مرغ مگس سان زنبوري مشهور است كوچكترين پرنده جهان به شمار ميرود چرا كه از نوك منقار تا انتهاي دم ان فقط كمي بيش از 5 سانتيمتر و وزن ان چيزي حدود 3 گرم است

· تقريبا شصت و پنج نوع« ماهي پرنده» در اقيانوسهاي جهان شناسايي شده اند كه هيچكدام واقعا پرنده نيستند؛ اما مي توانند براي مدتي بر فراز اب پرواز كنند ويكي از غير طبيعي ترين پرواز هاي جهان را به نمايش بگذارند0 دُم ماهي پرنده، نيروي لازم جهت شروع پرواز را تامين مي كند اين موجود 30 سانتي متري، ابتدا به نرمي بر سطح اب حركت مي كند و با دُمش مثل شلاق بر اب مي كوبد تا سرعت لازم را به دست اورد انگاه ناگهان باله هاي سينه اي را باز مي كند دراين حالت ماهي قادر است مثل يك هواپيما ازسطح اب بلند شود

· دسته اي از ماهي ها وجود دارند كه به خاطر شكل ظاهري انها «ماهي پهن» ناميده مي شوند0 يكي از عجايب خلقت در بين همين ماهي هاي پهن وجود دارد0وقتي ماهي پهن، از تخم خارج مي شود، چشم هايش درجاهاي معمولي يعني هر كدام در يك طرف سر ماهي قراردارند؛ اماپس از مدت كوتاهي، كه ماهي به شنا مشغول مي شود، به يك پهلو مي غلتد به صورت يكبري به شنا كردن مي پردازد؛ در اين حالت، چشمي كه در سمت پايين سرش قرار دارد، به سمت بالا حركت مي كند، به صورتي كه پس از مدت كوتاهي، ماهي صاحب دو چشم در يك سمت بدنش خواهد شد جالب تراينكه دراب هاي سرد ماهي پهن به پهلوي چپ ودر اب هاي گرم به پهلوي راست مي غلتد ولي هيچكس علت ان را نمي داند كه چرا حرارت چنين اثري روي اين ماهي دارد

· دست زدن به سيمي كه برق در ان جريان دارد خطر ناك است ولي پرندگان، با خيال راحت روي سيمهاي برق مي نشيند وهيچ اسيبي هم نمي بينداين به خاطر مقاومت بدن انهاست كه از سيم بيشتر است پرنده اي كه روي سيم برق مي نشيند درست مثل قطعه اي ازهمان سيم است اما چون مقاومت بدن پرنده از مقاومت سيمي كه بين دو پاي پرنده است بيشتراست بنابراين برق ازبدن پرنده عبور نمي كند واز سيم كه داراي مقاومت كمتري است عبور مي نمايد البته جريان برق عبوري از بدن پرنده بسيار ناچيزاست درنتيجه پرنده صدمه اي نمي بيند اما اگر پرنده قسمتي از بدنش رابه صورتي با زمين متصل نمايد(مثلا با نوك زدن به قسمتهاي اهني دكل برق) مسلما جريان برق باعث مرگ پرنده خواهد شد

· مجموع انرژي كه بدن يك انسان معمولي در طول شبانه روز براي فعاليت هاي مختلف مصرف مي كند به اندازه اي است كه مي تواند 35 ليتر اب يخ را جوش اورد.

۴ آبان ۱۳۹۰
طرفدار:
- داوید ویا، ژاوی، پویول
- استقلال
- پپ گواردیولا
- امیر قلعه نویی
گروه:
- کاربران عضو
نقل قول
· بد نيست اين نكته را درباره سياره«اورانوس» بدانيد كه:به عقيده بعضي از دانشمندان،دوقطب اين سياره (بر خلاف كره زمين) گرم است وقسمت استواي ان سرد0

واقعا؟؟؟ چه جالب! چرا؟

با پوست موز کفشتان را واکس زده و آب آشامیدنی را تصفیه کنید!

پوست موز به عنوان بهترین و ارزان‌ترین تصفیه کننده آب معرفی شد.
پوست موز علاوه بر این‌که قادر به جلا دادن ظروف نقره و یا کفش‌های چرمی است، در تصفیه آب هم می‌تواند مفید واقع شود.

محققان دریافتند تکه‌های ریز شده پوست موز بهتر از هر تصفیه کننده دیگری می‌تواند آلودگی‌های فلزی سمی را تصفیه کند.

فلزهای سنگین مانند مس و سرب که از استخراج مواد معدنی و خروجی کارخانه‌های صنعتی تولید می‌شوند، سلامت محیط و آب‌ها را به خطر می‌اندازند. روش‌های رایج تصفیه بسیار گران هستند و حتی برخی مواد تصفیه کننده خود سمی هستند.

بر اساس گزارش زی نیوز، پوست موز به سرعت مس و سرب موجود در آب را تصفیه کرده و بیش از 11 بار نیز قابل استفاده است.

۵ آبان ۱۳۹۰
پاسخ به: جهان هستی
طرفدار:
- داوید ویا، ژاوی، پویول
- استقلال
- پپ گواردیولا
- امیر قلعه نویی
گروه:
- کاربران عضو
خورشیدی که از افق کنده شد!

با فرارسیدن سرما و تشکیل لایه‌های هوای سرد در نزدیکی سطح زمین، فرصت مناسبی پیش می آید تا پدیده سراب به هنگام طلوع خورشید اتفاق بیفتد و قرص خورشید به این شکل عجیب و غریب از افق جدا شود.

این تصویر طلوع آفتاب را برفراز دریاچه‌ای نشان می‌دهد. به هنگام شب، آب دریاچه که به‌خاطر ظرفیت گرمایی بالای خود، حرارت زیادی را ذخیره کرده بود، این گرما را آرام‌آرام به لایه هوای بالای سطح منتقل کرد و آن را گرم نگاه داشت، درحالی‌که لایه‌های بالاتر هوا به شدت سرد شده بودند. به هنگام طلوع خورشید، این وارونگی دمایی (هوای سرد بالا در مقابل هوای گرم پایین) منجر به تشکیل دو محیط شفاف با ضریب اپتیکی متفاوت و انحراف مسیر نور در هنگام عبور از مرز بین دو لایه می شود و با پدید آوردن سراب، خورشیدی چسبیده به افق را تداعی می کند.

تصویر

۶ آبان ۱۳۹۰

برو به صفحه
برای ارسال پیام باید ابتدا ثبت نام کنید!

اختیارات
شما می‌توانید مطالب را بخوانید.
شما نمی‌توانید عنوان جدید باز کنید.
شما نمی‌توانید به عنوان‌ها پاسخ دهید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را ویرایش کنید.
شما نمی‌توانید پیام‌های خودتان را حذف کنید.
شما نمی‌توانید نظرسنجی اضافه کنید.
شما نمی‌توانید در نظرسنجی‌ها شرکت کنید.
شما نمی‌توانید فایل‌ها را به پیام خود پیوست کنید.
شما نمی‌توانید پیام بدون نیاز به تایید بزنید.

فعالترین کاربران ماه انجمن
فعالیترین کاربران سایت
اعضای جدید سایت
جدیدترین اعضای فعال
تعداد کل اعضای سایت
اعضای فعال
۱۷,۹۲۸
اعضای غیر فعال
۱۴,۳۶۳
تعداد کل اعضاء
۳۲,۲۹۱
پیام‌های جدید
بحث آزاد در مورد بارسا
انجمن عاشقان آب‍ی و اناری
۵۸,۱۹۴ پاسخ
۸,۲۵۵,۴۶۷ بازدید
۱ روز قبل
forca barca
مباحث علمی و پزشکی
انجمن علمی و کاربردی
۱,۵۴۶ پاسخ
۷۳۸,۹۲۱ بازدید
۱۶ روز قبل
dr-peymanzandi
مســابــقـه جــــذاب ۲۰ ســــوالـــــــــــــــــــی
انجمن سرگرمی
۲۳,۶۵۷ پاسخ
۲,۱۶۵,۸۰۸ بازدید
۱۷ روز قبل
FC BARCELONA
هرچه می خواهد دل تنگت بگو...
انجمن مباحث آزاد
۷۶,۴۸۴ پاسخ
۱۱,۴۸۸,۴۳۴ بازدید
۱۷ روز قبل
رویا
علمی/تلفن هوشمند/تبلت/فناوری
انجمن علمی و کاربردی
۲,۴۱۸ پاسخ
۴۳۳,۵۰۶ بازدید
۱ ماه قبل
jack jinhal
برای آشنایی خودتون رو معرفی کنید!
انجمن مباحث آزاد
۷,۶۴۲ پاسخ
۱,۲۱۷,۸۲۴ بازدید
۵ ماه قبل
مهسا
اسطوره های بارسا
انجمن بازیکنان
۳۴۳ پاسخ
۸۴,۲۱۱ بازدید
۵ ماه قبل
jalebamooz
جام جهانی ۲۰۲۲
انجمن فوتبال ملی
۲۲ پاسخ
۱,۸۱۰ بازدید
۹ ماه قبل
phaidyme
تغییرات سایت
انجمن اتاق گفتگوی اعضاء و ناظران
۱,۵۵۷ پاسخ
۲۷۳,۹۴۷ بازدید
۱۰ ماه قبل
یا لثارات الحسن
حاضرین در سایت
۲۹۰ کاربر آنلاین است. (۱۴۶ کاربر در حال مشاهده تالار گفتمان)

عضو: ۰
مهمان: ۲۹۰

ادامه...
هرگونه کپی برداری از مطالب این سایت، تنها با ذکر نام «اف سی بارسلونا دات آی آر» مجاز است!